DEVELOPER MAGAZINE
Korzystasz z Mieszkania dla młodych? Sprawdź, jak dostać dodatkowe pieniądze
Wygląda to bardzo prosto. Kupiłeś mieszkanie lub dom w programie Mieszkanie dla młodych. Dlatego teraz idziesz do banku. Tam składasz wniosek. Dostajesz pieniądze od BGK na spłatę kredytu. Trzeba spełnić tylko jeden warunek.
Program MdM wygasł w 2018 roku. Jednak teraz, jest szansa na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Takie finansowanie jest możliwe dla osób, które skorzystały z rządowego wsparcia w programie Mieszkanie dla młodych.
– Dodatkowe wsparcie polega na spłacie części zaciągniętego kredytu na zakup mieszkania. Kwota dodatkowego finansowego wsparcia przeznaczona na spłatę części kredytu wynosi 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla obliczenia kwoty dofinansowania wkładu własnego, nie więcej jednak, niż kwota pozostającego do spłaty zadłużenia kredytowego – informuje rządowa strona internetowa.
Chcesz skorzystać z wakacji kredytowych? Dlatego sprawdź nasz artykuł Wakacje kredytowe. Kto może z nich skorzystać? Nie wszyscy
Mieszkanie dla młodych. Szansa na kolejne pieniądze od BGK
Bardziej precyzuje to Bank Gospodarstwa Krajowego. To właśnie tam trafia wniosek o kolejne wsparcie.
– Do wyliczenia kwoty dodatkowego dofinansowania wykorzystujemy wielkość powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, obowiązujących w dniu, w którym naliczona została kwota dofinansowania wkładu własnego – informuje BGK.
Jak otrzymać pieniądze w Mieszkaniu dla młodych? Wystarczy wniosek i spełnienie jednego warunku
Do spełnienia jest jednak jeden ważny warunek. Dlatego nie każdy może skorzystać ze wsparcia. Koniecznie musi się bowiem powiększyć rodzina.
– O dodatkowe finansowe wsparcie mogą ubiegać się osoby, które już korzystają z programu Mieszkanie dla Młodych. Uprawnionymi do otrzymania dodatkowego wsparcia są osoby, którym w trakcie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności kupionego z dofinansowaniem mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko – wyjaśnia Bank Gospodarstwa Krajowego.
Natomiast, co ważne, wniosek należy złożyć do 6 miesięcy od dnia narodzenia lub przysposobienia dziecka. Wypłaty realizowane są na bieżąco. Kiedy bank otrzyma środki finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego, obniży kapitał twojego kredytu.
Wniosek i informacje o potrzebnych dokumentach można dostać w banku, który udzielił kredytu. Mimo to, jeśli jednak potrzebne są dodatkowe informacje, można je uzyskać wysyłając mail na adres mdm@mib.gov.pl.Natomiast na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego można znaleźć formularz kontaktowy.