NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
Develia prezentuje wyniki. 1225 sprzedanych lokali w 2022 r.
W III kwartale br. Develia sprzedała 261 lokali. W analogicznym okresie 2021 roku, deweloper podpisał 438 umów deweloperskich i przedwstępnych. Od początku roku spółka zakontraktowała 1225 lokali, co oznacza 18% spadek sprzedaży w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2021 r.
Develia jest jednym z największych deweloperów w Polsce. Spółka realizuje inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne. Deweloper posiada w swojej ofercie mieszkania zlokalizowane w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach.
Prezes Develii: Wynik jest dla nas zadowalający
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. deweloper sprzedał 1225 lokali. Wynik ten oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wówczas Develia podpisała 1500 umów deweloperskich i przedwstępnych. W samym III kwartale 2022 r. spółka zawarła 261 umów z klientami. Ponadto, na koniec września Grupa posiadała również 106 umów rezerwacyjnych.
– Biorąc pod uwagę sytuację rynkową wynik za trzy kwartały tego roku jest dla nas zadowalający. Sprzedaż w okresie styczeń-wrzesień była o 18% niższa. W porównaniu do bardzo dobrego, analogicznego okresu w 2021 r. – przekazał Andrzej Oślizło, prezes Develii.
Kolejne podwyżki stóp procentowych oraz mniejsza zdolność kredytowa Polaków wyhamowały sprzedaż mieszkań. W II kwartale 2022 r. banki udzieliły 38 tys. kredytów. To o 19% mniej niż w I kwartale. W samym sierpniu br. liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła prawie o 70% w porównaniu do sierpnia 2021 r.
– Kumulacja podwyżek stóp procentowych w II kwartale wpłynęła na mniejsze zainteresowanie klientów szukających mieszkania na własne potrzeby. To przełożyło się na wynik w III kwartale. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowywaliśmy więcej kontaktów ze strony klientów i obecnie ich poziom jest zbliżony do ubiegłorocznego. Jednak wielu klientów wstrzymuje się z decyzjami, pomimo, że ich potrzeby mieszkaniowe nie zmieniły się. Możemy spodziewać się, że za jakiś czas będziemy obserwować odroczony popyt, analogicznie jak to miało miejsce w I półroczu 2021 r. Prawdopodobnie złoży się to z mniejszą dostępnością mieszkań ze względu na to, że obecnie wielu deweloperów mocno ogranicza nowe inwestycje – skomentował Andrzej Oślizło.