NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Warszawa. Sprzedaż mieszkań spada. Ale ceny nieruchomości rosną

Published

on

Ceny mieszkań w Warszawie rosną, fot. Kamil Gliwiński

CBRE i redNet Property Group analizują ceny nieruchomości. Wskazują, że średnia cena mieszkania w Warszawie wynosi już 13 618 zł za mkw. Natomiast prezes Lokum Deweloper przewiduje wzrost cen i redukcję zatrudnienia.

2102 mieszkania. Tyle sprzedano w III kwartale 2022 roku na rynku pierwotnym w stolicy. To spadek o 25,5% w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Takie dane prezentuje CBRE i redNet Property Group. Na rynku w ofercie pozostaje ponad 16 tys. mieszkań.

— Mniejsza sprzedaż mieszkań w Warszawie wynika przede wszystkim z coraz trudniejszych warunków korzystania z kredytów mieszkaniowych. Referencyjna stopa procentowa w ciągu roku wzrosła z poziomu 0,5 proc. do 6,75 proc. i w kolejnych miesiącach prawdopodobne są dalsze podwyżki. Na sytuację kredytobiorców wpływa także bardziej restrykcyjny sposób obliczania zdolności kredytowej. W najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni. To ważny czynnik, ponieważ jak wynika z danych NBP, jeszcze na koniec minionego roku finansowanie transakcji mieszkaniowych w połowie pochodziło z kredytów. Obecnie zakupów z dużym udziałem kredytu jest coraz mniej i zaczynają dominować klienci gotówkowi. Dodatkowo, wysoka inflacja wywołuje ogólną niepewność, sprawia, że siła nabywcza i realne wynagrodzenia spadają. To zmniejsza skłonność do zaciągania wieloletnich zobowiązań finansowych – opowiada Agnieszka Mikulska, ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w CBRE.

Advertisement

Ceny nieruchomości w Warszawie rosną

Jak wskazują firmy w swoim raporcie, sprzedaż jest niższa nawet niż w II kwartale 2020 roku. Przypomnijmy, że wtedy mieliśmy w Polsce lockdown. Natomiast w okresie od lipca do września br. w sprzedaży znalazło się jedynie 2627 lokali. Za to ceny niewiele, ale jednak wzrosły. Do 13 618 zł/mkw., a więc o 3,8% w porównaniu do II kwartału 2022 roku.

— Liczba lokali w sprzedaży na rynku pierwotnym w zestawieniu z liczbą kupowanych mieszkań wskazuje na nadpodaż. W związku z tym deweloperzy mogą w najbliższym czasie częściej decydować się na współpracę z inwestorami instytucjonalnymi. Możemy również spodziewać się konsolidacji firm deweloperskich. W najbliższym czasie nie spodziewamy się spadków cen mieszkań z rynku pierwotnego, ze względu na wysoką inflację oraz koszty budowy i finansowania inwestycji. Obniżki mogłyby pojawić się na rynku wtórnym. Szczególnie w przypadku mieszkań kupionych w latach 2020-2021, których właścicieli nie będzie stać na obsługę rosnących kosztów kredytów. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne należą do najlepiej spłacanych. Ich posiadacze mają możliwość skorzystania z 8 miesięcy wakacji kredytowych. To sprawia, że duże spadki cen na rynku wtórnym są obecnie mniej prawdopodobne – przewiduje Agnieszka Mikulska z CBRE.

Deweloperzy wstrzymują uruchamianie nowych inwestycji

Natomiast Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper, który działa na rynku wrocławskim i krakowskim, ocenił wyniki swojej spółki. Oprócz komentarza dotyczącego dewelopera, opowiedział również, co może się wydarzyć. Nie jest to wizja zbyt optymistyczna, ale wydaje się bardzo prawdziwa.

Advertisement

—  Wysokie koszty kredytowania inwestycji, coraz wyższe ceny gruntów, finansowanie gminnej infrastruktury drogowej i społecznej oraz stale rosnące koszty pracy i materiałów będą nam towarzyszyć także w kolejnych kwartałach. Wymuszając niezbędne podwyżki cen mieszkań. Ze względu na tak niekorzystne otoczenie rynkowe oraz drastyczne ograniczenie dostępności kredytów dla klientów indywidualnych, cała branża, w tym i nasza spółka, wstrzymuje uruchamianie nowych inwestycji. Niestety zmniejszanie podaży będzie miało szerokie konsekwencje. Odbije się nie tylko na dużo niższym PKB generowanym przez branżę i w konsekwencji niższych dochodach budżetu Państwa. Do tego redukcją zatrudnienia w wielu gałęziach przemysłu powiązanych z budownictwem. Ale co najistotniejsze dla klientów – spowoduje, że oferta deweloperów będzie niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby mieszkaniowe – skomentował Bartosz Kuźniar. 

najpopularniejsze

Exit mobile version