NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
Wzrost kredytów hipotecznych. Stopy procentowe znowu w górę
Już 6,75% wynoszą stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej właśnie podjęła decyzję o podniesieniu ich o 25 punktów bazowych. Oznacza to również wzrost rat kredytów hipotecznych.
„W dniu 7 września 2022 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc do poziomu:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;
Uchwała RPP wchodzi w życie 8 września 2022 r.”
Tak wygląda informacja na stronie Narodowego Banku Polskiego dotycząca decyzji RPP.
Stopy procentowe i kredyty hipoteczne w górę
W komunikacie Rada wyjaśnia decyzję.
— W Polsce – zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS – PKB w II kw. 2022 r. wzrósł o 5,5% r/r, wobec wzrostu o 8,5% r/r w I kw. br. Spowolnienie rocznej dynamiki aktywności gospodarczej wynikało przede wszystkim z istotnego zmniejszenia się wkładu zapasów do wzrostu PKB i – w znacznie mniejszym stopniu – z osłabienia dynamiki konsumpcji. Jednocześnie przyspieszyła dynamika inwestycji – informuje RPP.
Dalej czytamy, że dane miesięczne, w tym o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w III kw. br. także się obniży. W kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością. Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia oraz utrzymującym się wyraźnym wzroście wynagrodzeń.
— Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych – pisze w komunikacie RPP.
Jedenasta podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej
Te 0,25 pkt. proc oznacza, że stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom od przełomu 2002 i 2003 r. Wzrosły już po raz jedenasty z rzędu. Zaczęło się w październiku 2021 roku Wtedy główna stopa NBP wynosiła jedynie 0,10 proc.
Obecna podwyżka oznacza jeszcze wyższe raty kredytów hipotecznych. Jednak mogła ona być wyższa w związku z niespodziewaną wysokością inflacji.
— Po wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje cykl podwyżek. Rada nie przestraszyła się sierpniowej inflacji i podwyższyła wszystkie stopy 25 pb (czyli zgodnie z konsensusem) a nie o 50 pb, jak się spodziewaliśmy – informują analitycy Pekao.
Tymczasem mBank Research lekko ironicznie zauważył, że po decyzji RPP pozycja złotego nawet nie drgnęła.
— Zgodnie z oczekiwaniami, RPP podnosi stopy o 25pb. Złoty pozostaje niewzruszony. Komunikat po posiedzeniu poznamy o godzinie 16. – czytam na profilu.
Natomiast możliwe osłabienie złotego przewiduje NG Economics Poland.
— #RPP podniosła stopy o 25pb, referencyjną do 6,75%, takie były nasze oczekiwania i konsensusu. Rynki finansowe liczyły na więcej, ale mnogość opinii z RPP przygotowała na różne scenariusze. Możliwe stopniowe osłabienie #PLN, jeżeli jutrzejsza konferencja będzie zbyt „gołębia” – prognozuje ING Economics Poland.