NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE

OKAM przeznaczy 25 lat na zbudowanie Miasta Przyszłości (GALERIA)

Published

on

OKAM zbuduje Miasto Przyszłości na terenach dawnych zakładów FSO w Warszawie

25 lat. Tyle potrzebuje deweloper, aby zrealizować wyjątkową wizję Miasta Przyszłości. OKAM przedstawił właśnie Master Plan na zagospodarowanie terenu po dawnych fabrykach FSO w Warszawie. Na 700 tys. mkw. powstanie zrównoważone osiedle obejmujące budynki mieszkalne, część handlowo-usługową, obiekty edukacyjne oraz 10 ha centralny park.

OKAM, deweloper specjalizujący się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, ma plan na zagospodarowanie 62 ha terenu po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Powstanie tam wielofunkcyjne i zrównoważone Miasto Przyszłości. F.S.O. PARK to osiedle, które ma opierać się na wartościach: ekologia, edukacja, wspólnota i zdrowy styl życia.

OKAM zbuduje ekologiczne osiedle z poszanowaniem historii

Deweloper zakupił pofabryczny teren w 2021 r. Zaczynając pracę nad koncepcją Master Planu, dwa lata temu, spółka podjęła decyzję o zachowaniu wybranych budynków i historycznych fragmentów. Poza poszanowaniem historii, dla dewelopera równie ważne są kwestie ekologiczne. Dlatego w projekcie przeznaczono 20 ha na tereny zielone, w tym 10 ha na centralny park. Powstaną tu nowoczesne mieszkania, placówki edukacyjne, a także przestrzenie handlowo-usługowe czy biurowe.

Advertisement

— Zgodnie z ideą “od wysokiej jakości pracy do wysokiej jakości życia” z terenu, będącego niegdyś miejscem pracy, pragniemy stworzyć wyjątkową, otwartą przestrzeń do życia. Dla osób, które są świadome siebie, swoich oczekiwań oraz wartości. Za główny cel postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na wyzwania współczesnego świata. W tym: zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska, wzrost emisji CO2, izolację społeczną, hałas czy niewystarczającą edukację w tych tematach. Zacznijmy te zmiany razem w F.S.O. PARK, w miejscu, które ma łączyć. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz skali projektu wierzymy, że jest to jak najbardziej realne. A dzięki temu ta część Warszawy zmieni się nie do poznania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Inwestycję łączącą przestrzenie: mieszkaniową, edukacyjno-sportową, handlowo-usługową czy biurową, w całości w duchu ekologii, chcemy prowadzić przy współpracy z partnerami, którzy wyznają wartości podobne do naszych i patrzą w tym samym kierunku, co my w duchu zrównoważonego rozwoju — przekazała Anna Watkowska, Członek Zarządu OKAM City i Lider Projektu F.S.O. PARK.

Wizualizacja części wspólnych na osiedlu F.S.O. PARK, fot. OKAM

12 tys. mieszkań i 13 tys. miejsc pracy

Powierzchnia użytkowa całego terenu wynosi ok. 700.000 mkw. Natomiast PUM blisko 440.000 mkw. Deweloper zaplanował start realizacji I etapu osiedla na I kwartał 2025 r. Prace rozpoczną się na działce przy ul. Jagiellońskiej 88. Poza budynkami mieszkalnymi z częścią handlowo-usługową, w tym etapie powstanie również pierwszy fragment parku. Do tego, docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań oraz ok. 13 tys. nowych miejsc pracy. Realizacja całego F.S.O. PARK przewidziana jest na ok. 25 lat.

Miejsce otwarte dla lokalnej społeczności

Według przedstawionych założeń, Miasto Przyszłości będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców. Osiedle to nie będzie ogrodzone. Zaprojektowano tu przestrzenie publiczne i miejsca otwarte dla lokalnej społeczności. To wszystko w celu budowania wspólnoty. Co więcej, architekci zaplanowali przestrzeń pod eko-targ oraz strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. A zielony park ciągnący się przez całą długość terenu, ma być również ogólnodostępny.

W Master Planie ujęto także placówki oświatowe. W I etapie inwestycji, OKAM zbuduje szkołę podstawową dla ponad 650 uczniów. Ponadto, spółka planuje zagospodarowanie terenów rekreacyjno-sportowych, publicznego skateparku, ścieżek biegowych i rowerowych. To wpisuje się w koncepcję ujmującą m.in. promowanie zdrowego stylu życia.

Advertisement
Deweloper zaplanował na osiedlu przestrzeń pod stworzenie eko-targu, fot. OKAM

Ekologia przede wszystkim. Brak samochodów na terenie kompleksu

Kluczowym elementem F.S.O. PARK mają być tereny zielone, które zajmą ok. 20 ha całego terenu. Zielono ma być również wokół i na budynkach. Natomiast według deklaracji dewelopera, przy budowie osiedla używane będą materiały przyjazne środowisku.

OKAM nawiązuje współpracę w partnerami biznesowymi reprezentującymi podobne wartości. W celu zagwarantowania ekologicznych rozwiązań, deweloper planuje fotowoltaikę, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Według planu, na osiedlu ma powstać także system całkowitej retencji wody opadowej oraz wewnętrzna sieć niskotemperaturowa. Według prognoz ekspertów, zastosowane rozwiązania pozwolą o 100% zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci potrzebną do grzania wody i klimatyzacji. Natomiast w sezonie zimowym o 34%.

Zgodnie z ekologiczną koncepcją, na terenie kompleksu będzie wyłączony ruch samochodów spalinowych (także osobowych). Deweloper zaplanował parkingi zbiorcze oraz punkty dla aut dostawczych i kurierów. Co więcej, do dyspozycji mieszkańców OKAM ma przekazać pojazdy elektryczne czy rowery. Plan jest ambitny. Bo przewiduje zmniejszenie zapotrzebowania na transport własnym samochodem aż o 70%.

Brak samochodów na terenie kompleksu to część założeń Master Planu, fot. OKAM

F.S.O. PARK powstanie przy wsparciu władz Warszawy

Projekt został stworzony przez OKAM, we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Ponadto, nawiązuje on do Master Planu opracowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r. Jak podkreśla spółka, bez wsparcia władz miasta oraz partnerów biznesowych nie byłoby szansy na zrealizowanie tej wizji.

— Aby tak rewolucyjna koncepcja F.S.O. PARK miała szansę urzeczywistnić się, niezbędna jest dobra wola i zaangażowanie wszystkich, od instytucji samorządowych, organizacji lokalnych, aż po partnerów i ekspertów, a także lokalnej społeczności, sami nie będziemy w stanie tego osiągnąć. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy odmienić oblicze postindustrialnych terenów na Pradze-Północ i nadać im nowe życie. Mamy nadzieję, że wspólnie możemy zmienić ten mały kawałek świata na lepsze a inni pójdą w nasze ślady — podkreślił Arie Koren, założyciel OKAM Capital i CEO OKAM City, spółki realizującej inwestycję.

Advertisement

Deweloper pracował z władzami Warszawy, partnerami oraz ekspertami, przez 2 lata od zakupu terenu, aby wspólnie wypracować najlepszą wizję Miasta Przyszłości.



najpopularniejsze

Exit mobile version