jak mądrze kupić mieszkanie

Deweloper opóźnia podpisanie aktu przenoszącego własność? Zastosuj to

Published

on

Deweloper musi wskazać termin przeniesienia własności w umowie deweloperskiej, fot. Finn Hľackshaw

Jeśli deweloper będzie opóźniał zawarcie aktu przenoszącego własność, możesz ponieść dodatkowe koszty. Zgodnie z prawem, w umowie deweloperskiej musi znaleźć się termin, do kiedy deweloper podpisze z tobą przeniesienie własności. Jednak w praktyce te terminy bywają przesuwane.

Podpisanie aktu przenoszącego własność mieszkania jest ostatnim etapem procesu zakupu nieruchomości. Dlatego powinnaś pomyśleć o nim już na początku, przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Jak się zabezpieczyć i co zrobić jeśli upłynął już termin podpisania aktu przenoszącego własność, a deweloper nadal nie zaprasza cię do notariusza? A może ciągle przesuwa ten termin? Masz kilka opcji do wyboru. Możesz nawet rozwiązać umowę deweloperską.

Zakup mieszkania. Kary umowne stosowane wybiórczo

Deweloperzy lubią kary umowne, ale stosowane tylko wobec klientów. Dlatego nierzadko w umowach deweloperskich stosują zapisy stanowiące o karze wobec nabywcy mieszkania za opóźnienie w płatności, ale nie chcą płacić za opóźnienia z własnej strony. A przecież deweloper również ma zobowiązania, np. przeniesienie własności na ciebie. Co możesz zrobić już na etapie podpisania umowy deweloperskiej? Negocjuj z deweloperem wpisanie kar umownych do tej umowy. Dzięki temu, w przypadku opóźnienia, bez trudu uzyskasz wypłatę należnej ci kwoty. Zapis o naliczeniu kary umownej w przypadku opóźnień ze strony inwestora, zabezpiecza cię automatycznie. W tej sytuacji nie musisz udowadniać nic, poza niedotrzymanym terminem.

Advertisement

Ciągle jednak deweloperzy odmawiają zawarcia zapisów dotyczących kar umownych. Taka praktyka nie jest zgodna z prawem i spotkała się już z krytyką UOKiK. Prezes Urzędu nałożył kary na deweloperów narzucających niedozwolone klauzule, w tym brak kar umownych oraz wskazanie kwoty maksymalnej. Odwołanie jednego z deweloperów w tej sprawie zostało odrzucone przez sąd, który tak uzasadnił decyzję:

Jedynie w przypadku kary nieograniczonej co do wysokości, deweloper realnie odczułby konsekwencje finansowe swojego zaniechania w każdym dniu zwłoki i w ten sposób faktycznie poniósłby odpowiedzialność.XVII AmA 26/19 – Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Deweloper i opóźnienia. Odszkodowanie możliwe, ale kłopotliwe

Jeśli w umowie deweloperskiej wzajemnie postanowicie nie stosować kar umownych, w przypadku opóźnienia w przeniesieniu własności pozostaje odszkodowanie. Taką możliwość daje ci kodeks cywilny (art. 471 K.C.).

W tym wypadku będziesz musiała udokumentować poniesione straty finansowe (np. brak zysków z wynajmu lokalu w celach zarobkowych albo dłuższą konieczność wynajmowania innego lokalu na własne potrzeby).

Advertisement

Odstąpienie od umowy z deweloperem. Jak to zrobić?

Kiedy podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania, zapewne nie będziesz myślała o tym, że deweloper może nie dotrzymać umówionych terminów. A już na pewno nie będziesz zakładać rozwiązania umowy. Jednak warto wiedzieć, że masz również taką możliwość. I możesz z niej skorzystać, gdy deweloper nie podpisze z tobą aktu przenoszącego własność.

Zanim jednak poinformujesz o odstąpieniu od umowy, zobacz jak powinnaś się przygotować:

  • sprawdź w umowie deweloperskiej do kiedy deweloper zobowiązał się przenieść na ciebie własność mieszkania (ta informacja powinna znaleźć się w umowie i w załączonym do niej prospekcie informacyjnym),
  • jeśli minęła wskazana data, musisz wysłać do dewelopera pismo, w którym wyznaczysz mu 120 – dniowy termin na podpisanie aktu przenoszącego własność,
  • dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu, możesz wystąpić o rozwiązanie umowy deweloperskiej.

Prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej daje ci Ustawa deweloperska. Aby to rozwiązanie było skuteczne, powinnaś zastosować powyższą procedurę, o czym stanowi art. 43, pkt. 3 ustawy. Co ważne, w tym przypadku nie ponosisz kosztów związanych z rozwiązaniem umowy, a deweloper jest zobowiązany zwrócić ci wpłacone środki.

Ustawa przewiduje również, że w tej sytuacji nabywca zachowuje roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.

Advertisement

Jesteś zainteresowana zakupem mieszkania, ale obawiasz się rzetelności dewelopera? Sprawdź artykuł 7 błędów dewelopera. Przez to możesz odstąpić od umowy.

najpopularniejsze

Exit mobile version