jak mądrze kupić mieszkanie
Jak zarezerwować mieszkanie i nie stracić wpłaconej kwoty?
Jeśli wybierzesz mieszkanie u dewelopera, zapewne jego doradca przedłoży ci do podpisu umowę rezerwacyjną. Tę umowę podpisuje się w celu zablokowania wybranego mieszkania na określony termin. Deweloper w tym czasie nie oferuje tego lokalu innym klientom. Natomiast ty masz czas, aby upewnić się czy dokonałaś właściwego wyboru i na załatwienie kredytu.
Po co mi umowa rezerwacyjna?
Oczyma wyobraźni widzisz już siebie w mieszkaniu, które ci się najbardziej spodobało. Na dodatek to ostatnie mieszkanie w budynku o pasującym ci układzie, okna idealnie wychodzą na południe, a w sypialni będziesz mogła wyodrębnić garderobę… ale właśnie okazało się, że ktoś działał szybciej i sprzątnął ci je sprzed nosa. Umowa rezerwacyjna jest głównie po to, aby uniknąć takich sytuacji.
Podpisując umowę rezerwacyjną masz czas na upewnienie się czy dobrze wybrałaś, zanim podpiszesz umowę deweloperską u notariusza. Jest ona także podstawą do złożenia wniosków kredytowych na zakup mieszkania. Tymczasem deweloperowi pozwala się upewnić, że jesteś faktycznie zainteresowana wybranym lokalem i w przyszłości podpiszesz umowę deweloperską.
Ile muszę wpłacić podczas rezerwacji?
W umowie rezerwacyjnej deweloperzy wpisują konieczność zapłaty określonej kwoty. Jeśli jej nie wpłacisz, rezerwacja straci ważność. Zazwyczaj jest to od 1 do kilku procent wartości mieszkania. Samo nazewnictwo jest różnie określane- jako opłata rezerwacyjna, zaliczka lub zadatek.
Jedynie zadatek jest opisany w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim, jeśli jedna ze stron nie wykona umowy, druga strona może zadatek zachować. Zatem jeśli po podpisaniu umowy rezerwacyjnej rozmyślisz się z zakupu mieszkania, wpłacony zadatek przepadnie. Jeśli jesteś jednak stroną, która zadatek dała, w przypadku niewykonania umowy możesz żądać sumy dwukrotnie wyższej (np. jeśli z winy dewelopera nie będziesz mogła kupić wybranego lokalu). Te regulacje obowiązują pod warunkiem, że w umowie rezerwacyjnej nie zdecydujecie inaczej.
Na co zatem zwrócić uwagę?
Obecnie prawo nie reguluje zapisów umowy rezerwacyjnej. Zatem deweloperzy dowolnie kształtują jej zapisy. Tak czy inaczej, musisz liczyć się z tym, że w przypadku kiedy nie będziesz chciała kupić zarezerwowanego mieszkania, deweloper zazwyczaj nie odda ci wpłaconej kwoty. Jest to uzasadnione, bowiem przez dłuższy czas „trzymał” je dla ciebie i wyłączył z oferty sprzedażowej.
W związku z powyższym, jeśli rezerwujesz mieszkanie, zwróć uwagę na to czy:
- wpłacona opłata zostanie zaliczona na poczet mieszkania,
- deweloper zwróci ci wpłaconą kwotę, jeśli nie będziesz mogła kupić mieszkania z ważnego powodu, np. nie uzyskasz kredytu albo uzyskasz niższą zdolność kredytową niż potrzebujesz na wybrane mieszkanie,
- deweloper zwrócił kwotę jeśli nie będziesz mogła kupić mieszkania z jego winy, np. sprzeda ten lokal innemu klientowi albo cofnięto mu Pozwolenie na budowę.
Pamiętaj, że obecnie prawo nie reguluje tego rodzaju umowy. Zatem czytaj uważnie jej postanowienia. W razie uwag, negocjuj zapisy.