jak mądrze kupić mieszkanie

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Pomyśl przed wyborem mieszkania

Published

on

fot. Jason Briscoe

W nowym budownictwie przeważa połączenie aneksu kuchennego z salonem. W zasadzie kuchnia zamknięta nie jest projektowana przez deweloperów. Otwarta przestrzeń mieszkania optycznie wydaje się bowiem większa. Wybierając mieszkanie, sprawdź dobrze tę część lokalu pod katem późniejszego wykończenia i użytkowania. Dzięki temu unikniesz ciągłej potrzeby remontu w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę?

Dla większości z nas życie toczy się pomiędzy salonem a kuchnią. O tym czy będziesz zadowolona z kuchni otwartej czy wolałabyś zamkniętą pomyśl już na etapie wyboru mieszkania. 

Jeśli nie jesteś pewna czy kuchnia otwarta to dobre rozwiązanie, decydując się na wybrane M, sprawdź czy w przyszłości będzie można ją wydzielić od reszty mieszkania. Tu ważne jest umiejscowienie względem innych pomieszczeń. Zatem czy jest tak usytuowana, że wystarczy wstawić ścianę, aby ją oddzielić bez zaawansowanych prac remontowych. Istotne, aby w części kuchennej było okno, które będzie niezbędne podczas późniejszego użytkowania kuchni kiedy stworzysz zamknięte pomieszczenie.

Advertisement




Zapytaj siebie

Jaki tryb życia prowadzisz? A więc, czy dużo gotujesz, pieczesz i w związku z tym posiadasz sporo naczyń i przyrządów do gotowania, czy wolisz jedzenie na mieście? Czy będziesz mieszkać sama, czy we dwoje, ale wystarczy wam stolik kawowy do zjedzenia kolacji? Czy masz rodzinę albo lubisz przyjmować gości  i potrzebujesz duży stół z krzesłami? Te pytania, poza podstawowym, czy bardziej podoba nam się kuchnia otwarta czy zamknięta, pozwolą ci właściwie zdecydować.

Kupujesz mieszkanie? Przeczytaj artykuł Wybierasz mieszkanie na podstawie rzutu? Sprawdź, jak podjąć dobrą decyzję

Advertisement

A teraz kuchnia i jej praktyczne ustawienie

Być może lubisz się stołować głównie na mieście i jedyne co postawisz na kuchennym blacie to elektryczny czajnik.  Ale jeśli jesteś osobą, która lubi regularnie gotować i piec, pomyśl ile miejsca na blacie zajmą ci sprzęty, których używasz na co dzień. W związku z tym, kłopotliwe byłoby częste wyjmowanie i chowanie np. Thermomix’u, wyciskarki czy opiekacza. Inna sprawa, że do schowania tych sprzętów potrzebujesz też wystarczająco dużo szafek.

Wobec powyższego, zwróć uwagę na wielkość kuchni- czasem aneksy kuchenne są tak małe, że z góry wiadomo, iż nie będzie w nich miejsca na komfortowe przygotowanie posiłków. Ale nie tylko to jest istotne. Ponadto, sprawdź ile jest ścian i jaka jest ich długość w części kuchennej? To ważne, ponieważ posłużą ci jako przestrzeń do zabudowy szaf i ustawienia podstawowych sprzętów jak lodówka, zmywarka, zlew czy kuchenka. Możesz również wypuścić blat kuchenny poza linią ścian, jeśli nie zaburzy to przestrzeni salonu.

W praktyce przyjmuje się, że potrzebujemy od 4 do 7 metrów długości do zabudowania dla wygodnego użytkowania kuchni. Oczywiście, to zależy od tego, jak dużo gotujemy.

Advertisement

Kuchnia. Najważniejszy jest w niej…

Trójkąt roboczy, czyli strefa, w której znajduje się  lodówka, kuchenka oraz zlew. Między nimi powinna być konkretna odległość, dwóch kroków, abyś mogła sprawnie poruszać się w trakcie gotowania.

W praktyce istotna jest długość blatu pomiędzy zlewem a kuchenką. Ten powinien być odpowiednio długi, abyś mogła pracować między umyciem, a wrzuceniem potraw do garnka. Ja mam 60 cm i powiem szczerze, że dla mnie to zbyt mało- zwłaszcza kiedy położę deskę do krojenia, miskę, warzywa czy mikser. W razie możliwości, dla tych które gotują i pieką sporo jak ja, polecam zatem dłuższy blat w tej części.

Advertisement

najpopularniejsze

Exit mobile version