NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Biurowce .KTW za pół miliarda, to od dzisiaj projekt kompletny

Published

on

65 tys. powierzchni najmu. A teraz ostatni element, a więc miejski skwer. Inwestycja dewelopera TDJ Estate, projekt .KTW, po ośmiu latach został zakończony.

Biurowce .KTW to pierwsza inwestycja komercyjna TDJ Estate. Natomiast w Katowicach deweloper realizuje osiedla Pierwsza Dzielnica, Osiedle Franciszkańskie i Dobrynów.

— Otwarciem skweru miejskiego wieńczymy realizację projektu .KTW. To było ponad 8 lat, podczas których przyłączyliśmy się do metamorfozy Katowic, realizując w centrum miasta wyjątkowy koncept architektoniczny. Droga była długa, ale niezwykle satysfakcjonująca. Od wizji, przez zakup działki, projekt, rozbiórkę znajdującego się tu wcześniej budynku, budowę, komercjalizację i wreszcie zarządzanie aktywem. Podczas całego tego procesu kierowaliśmy się naszymi wartościami wynikającymi z tworzenia rodzinnej firmy inwestycyjnej i w moim przeświadczeniu to był klucz do sukcesu — opowiada Tomasz Domogała, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej TDJ. 

Advertisement

Miejski skwer, to oficjalny koniec budowy projektu TDJ Estate, biurowców .KTW w centrum Katowic

Biurowce .KTW tworzą dwa budynki. W sumie 65 tys. mkw. powierzchni najmu. Pierwszy z nich uruchomiono w 2018 roku i jest wynajęty w 100%. Drugi uzyskał pozwolenie na użytkowanie w 2022 roku. Poziom jego komercjalizacji przekroczył 60%. Wartość projektu zamknęła się w kwocie ok. 0,5 mld zł.

Projekt .KTW, po ośmiu latach został zakończony, fot. mat. prasowe.

Natomiast skwer powstał w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice. W planie jest organizacja tam koncertów czy kina plenerowego.

– Po 176 latach funkcjonowania kopalnia Katowice zakończyła działalność w 1999 roku. Niebawem od tego momentu minie ćwierć wieku. To okres wielkiej przemiany miasta Katowice od miasta węgla i stali ku nowoczesnej metropolii. Jednym z symboli zmian są zarysowujące się w krajobrazie śródmieścia wieżowce. Obok znajduje się Strefa Kultury, której nie byłoby, gdyby nie mieszkańcy. Mieli oni wpływ na to, jak pięknie zmieniła się znajdująca się w sercu miasta przestrzeń. Za to mieszkańcom dziękuję, bo dziś wspólnie możemy być ze Strefy Kultury dumni — mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. 

Tysiąc metrów kwadratowych zieleni, ponad sześć tysięcy roślin przy .KTW

Za koncepcję urbanistyczno-architektoniczną skweru odpowiada pracownia Medusa Group – ta sama, która zaprojektowała biurowce .KTW. Punktem centralnym stał się mebel miejski w postaci podium ze schodami, które pełnią rolę siedzisk. 1100 mkw. powierzchni zajęła zieleń – zasadzono tu ponad 6,5 tys. roślin, w tym przekraczające 2 m wysokości drzewa i krzewy. Obok pojawiły się piaskowce, które przed laty w formie monumentalnych rzeźb zdobiły teren zewnętrzny znajdującego się tu budynku DOKP. To uhonorowanie pracy znanego śląskiego architekta, autora projektu DOKP, Jerzego Gottfrieda.

Advertisement

– Choć do biurowca .KTW II pierwsi najemcy wprowadzili się pod koniec minionego roku, to właśnie teraz możemy powiedzieć, że ten projekt stał się kompletny. Skwer oraz biurowce wpisują się w naszą ideę tworzenia przestrzeni, w których sami chcielibyśmy przebywać. Wchodzą w synergię z katowicką Strefę Kultury, dostarczając nie tylko przestrzenie do pracy i rozwoju, ale również wypoczynku. Realizacja tego wieloletniego, ambitnego projektu w zakładanym czasie i budżecie była możliwa dzięki współpracy z solidnymi partnerami, Medusa Group, Strabag, Tebodin i Gleeds, zaangażowanej postawie wykonawców, a przede wszystkim stworzeniu zespołu ekspertów o silnych kompetencjach i wspólnej wizji — wylicza Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

najpopularniejsze

Exit mobile version