NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Jak STRABAG wpływa na życie miliona osób każdego dnia? I co planuje?

Published

on

Most M2 przez Wisłę w Krakowie zrealizowany przez STRABAG, fot. mat. prasowe

Świecący asfalt. Cyfrowy plac budowy. Własne laboratorium. Do tego 6,8 tys. miejsc pracy i 5 tys. współpracujących ze spółką wykonawców. Spółka STRABAG codziennie wpływa na życie milionów z nas. I wiele jeszcze planuje.

STRABAG pokazał liczby, które przygotował Deloitte. Czołowa firma doradcza wyliczyła, że w samej spółce powstaje ponad 1,16 mld PLN wartości dodanej, czyli najważniejszej części składowej PKB. Dodatkowo STRABAG generuje prawie 6,8 tys. miejsc pracy. A wynagrodzenie w 2022 roku było o 25% wyższe niż średnia dla dużych firm.

— Znacząca wartość dodana i wysokie płace oznaczają ponad 0,71 mld PLN wpływów z podatków i składek dla budżetu państwa i całych finansów publicznych. To kwota pozwalająca na wypłatę emerytur dla prawie 28 tys. seniorów — opisuje w swoim komunikacie STRABAG.

I jeszcze trochę o liczbach. Spółka współpracuje z 5 tys. poddostawców. Płace wypłacane przez STRABAG i jego kooperantów generują dalsze 6,1 mld PLN wartości dodanej oraz podtrzymują 53 tys. miejsc pracy. W efekcie łączna wartość dodana STRABAG dla polskiej gospodarki to ponad 7,27 mld PLN. Kwota ta odpowiada równowartości 0,28% polskiego PKB w 2021 roku.

Advertisement

Milion osób dziennie korzysta z obiektów wybudowanych przez STRABAG

Natomiast każdego dnia z obiektów wybudowanych przez STRABAG w Polsce korzysta ponad milion osób. Bardzo łatwo to sobie zobrazować, jeśli wiemy, że spółka prowadzi 600 realizacji rocznie. 40% wybudowanych autostrad w Polsce i ponad 20% dróg ekspresowych zrealizował właśnie STRABAG. Do tego bierze udział w modernizacji kolei. Przebudowane dworce, w Katowicach oraz Warszawie Wschodniej, są w czołówce najczęściej używanych obiektów tego typu w kraju. Natomiast prowadzona przebudowa linii E30 ma usprawnić ruch kolejowy w Krakowie.

— Kluczowym obszarem działalności STRABAG jest realizacja projektów na zlecenie samorządów. Spółka jest najbardziej zaangażowaną w inwestycje samorządowe firmą budowlaną w Polsce. 80% wszystkich swoich kontraktów realizuje właśnie na ich zlecenie. Efektem tej współpracy we wszystkich województwach są nowe drogi lokalne i ulice oraz liczne obiekty użyteczności publicznej, jak np. szpitale czy szkoły. W ostatnich latach szczególnie intensywnie rozwija się współpraca firmy z samorządami Polski Wschodniej i Północnej, co sprzyja zmniejszeniu luki rozwojowej tych regionów względem reszty kraju.  W latach 2015-2023 STRABAG zrealizował około 3 tys. projektów samorządowych, o łącznej wartości prawie 15 mld zł. — informuje spółka STRABAG.

Świecący asfalt. Cyfrowy plac budowy. Własne laboratorium. STRABAG pokazuje, jak stawiać na innowacje

Na budowach wykorzystywane są najnowsze rozwiązania technologiczne, opracowane zarówno za granic, jak i Polsce.

Advertisement

— Jesteśmy liderem w zakresie digitalizacji w budownictwie. Pracujemy zgodnie z metodologią BIM dla procesu realizacji budowy. Wykorzystujemy drony na budowach, działamy na bazie cyfrowego placu budowy, digitalizujemy dokumentację budowlaną oraz optymalizujemy logistykę i procesy budowlane. Posiadamy własne laboratorium, którego celem jest rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii podczas realizacji projektów przez STRABAG. Dotyczy to np. tworzenia nawierzchni dróg. Wśród opracowanych przez firmę rozwiązań są m.in. długowieczne drogi asfaltowe, świecący asfalt, asfalt modyfikowany gumą czy nawierzchnie betonowe zbrojone prętami z włókna szklanego. Szeroka skala działalności oraz innowacyjność stosowanych rozwiązań pozwalają nam na efektywną i odpowiedzialną społecznie realizację najbardziej skomplikowanych projektów – zachwala swoje procesy budowlane STRABAG.

Plan na 2040 rok? Neutralność klimatyczna

STRABAG myśli także o przyszłości. Dlatego zaplanował do 2040 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. W tym celu na całym świecie realizuje 250 innowacyjnych projektów. Mają zapewnić spółce zrównoważony rozwój, ograniczyć zużycie zasobów, jak energia elektryczna czy woda, a także wykorzystać ponownie odpady. To wszystko wpłynie na minimalizację śladu węglowego. Ale, co istotne, ma zwiekszyć także efektywność procesu budowlanego.

Advertisement

najpopularniejsze

Exit mobile version