NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
OKIEM EKSPERTA: Mateusz Bromboszcz, wiceprezes ATAL
Mateusz Bromboszcz, wiceprezes spółki ATAL, w komentarzu dla Developer Magazine ocenia planowaną nowelizację warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2024 roku.
ATAL, projektując i budując w oparciu o obowiązujące przepisy, stara się wyróżniać na rynku pod względem oferowanej jakości i komfortu przyszłych mieszkańców. Jesteśmy zdania, że takie elementy, jak przemyślane i dobrze zaplanowane powierzchnie wspólne czy rekreacyjne, w tym coraz atrakcyjniejsze rozwiązania w zakresie obszarów zielonych, biologicznie czynnych, to nie tylko rzecz wymogów, lecz także sposób budowania przewagi konkurencyjnej na wymagającym rynku. Powszechne w naszych inwestycjach są na przykład wózkownie i rowerownie, które m.in. wymienia nowelizacja. Tworzymy ciekawe wizualnie i tematycznie place zabaw, z możliwie najlepszym nasłonecznieniem, tarasy widokowe, ogródki sąsiedzkie i inne strefy służące mieszkańcom. W ramach inwestycji ATAL Strachowicka we Wrocławiu zagospodarujemy pobliski staw i otoczymy go zielenią, kreując w ten sposób atrakcyjne miejsce wypoczynku. W tym kontekście pakiet nowych przepisów idzie w kierunku zbieżnym z naszymi standardami i działaniami.
Zawsze jednak należy pamiętać o ich ekonomicznym uzasadnieniu i przystosowaniu do istniejących realiów. Deweloper, jako podmiot komercyjny, musi brać pod uwagę rachunek ekonomiczny każdej inwestycji i precyzyjnie zaplanować jej koszt.
Tymczasem wchodzące zmiany, w tym minimalna odległość budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granicy działki, czy wymogi dotyczące budowy placów i urządzeń rekreacyjnych, wpływają na skalkulowanie inwestycji na gruntach nabytych przed laty. Z pewnością znajdą się na rynku projekty, i nie mam tu na myśli naszych, których rachunek ekonomiczny znacząco się zmieni, a podjęte przed laty decyzje inwestycyjne o zakupie gruntu i sposobie jego zabudowy stracą na aktualności.
Deweloperzy tworzą banki ziemi z wieloletnią perspektywą ich wykorzystania. Inne, niż uprzednio zaplanowane, wykorzystanie areału nabytych działek może odbić się negatywnie na podaży i cenach nieruchomości na rynku pierwotnym. W dodatku przypada to na okres, w którym rynek silnie odczuwa niedobór mieszkań, zaś przeróżne regulacje czy status formalno-prawny gruntów państwowych nie sprzyjają stronie podażowej. Wydłużenie okresu przejściowego dla nowelizowanych przepisów byłoby zatem rozwiązaniem korzystniejszym, także z punktu widzenia kupujących.
Mateusz Bromboszcz, wiceprezes ATAL
Zobacz także: Działalność dewelopera ATAL w 2023 roku