NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ruszy 26 maja

Published

on

Wkład własny zagwarantuje BGK. Osoby samotne mogą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Jeśli ma się dzieci, można będzie kupić w ten sposób drugi lokal. Maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. złotych.

–  Ruszamy 26 maja z programem. Banki podpisują umowy z BGK, pierwsze z nich będą gotowe już starcie. Liczymy na wszystkie, bo to szansa również dla banków na zwiększenie wolumenu umów kredytowych – informuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Najważniejsze informacje dotyczące programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”

– Zasadą programu jest, że gwarancja może objąć do 20 proc. wartości nieruchomości. Dla osób samotnych to instrument na rzecz zakupu pierwszego mieszkania. Rodziny z dwójką dzieci mogą zachować mieszkanie o powierzchni 50 mkw., z trójką dzieci 70 mkw., i skorzystać z programu na zakup większego mieszkania, zachowując to pierwsze – powiedział Buda.

Advertisement




– Od 2023 r. proponujemy też możliwość objęcia spłatami rodzinnymi kredytów z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości w przypadku kredytów o stałej stopie procentowej. W Polsce kredyty o stałym oprocentowaniu to zaledwie 5 proc., a w USA to 95 proc. – dodaje Buda.

Kto i jak może skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Kto może skorzystać z programu? Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary/małżeństwa, jak i rodziny wielodzietne.

Advertisement

Ile wyniesie gwarancja BGK? Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego wyniesie nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt.

Kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a minimalny okres, na jaki będzie udzielany gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wynosi 15 lat. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany do wysokości 100% ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego.

W przypadku kredytu finansującego również koszt wykończenia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wskaźnik ten może być nawet wyższy niż 100%, ponieważ kredyt będzie mógł sfinansować również wydatki ponoszone w związku z wykończeniem mieszkania.

Advertisement




Jakie trzeba spełnić warunki? Warunkiem otrzymania wsparcia jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby wchodzące w skład danego gospodarstwa domowego.

Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci (w czasie zaciągnięcia kredytu mogą mieć inne mieszkanie, przy czym w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci nie większe niż 50 m2, rodzin z trojgiem dzieci nie większe niż 75 m2, rodzin z czworgiem dzieci nie większe niż 90 m2; rodziny posiadające pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje).

Advertisement

Czy będąc w związku nieformalnym, mogę wraz z partnerką ubiegać się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy? Tak, jeżeli osoby będące w związku nieformalnym wychowują wspólnie dziecko/dzieci. W przypadku osób będących w związku nieformalnym, niewychowujących wspólnie dzieci, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Czy obowiązują kryteria wieku kredytobiorcy oraz limitu powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania? Nie, ustawa nie określa limitu wieku beneficjenta oraz powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania, finansowanego gwarantowanym kredytem mieszkaniowym.

Podsiadam już kredyt na inne mieszkanie. Czy mogę ubiegać się o gwarantowany kredyt mieszkaniowy? Ustawa nie przewiduje obejmowania gwarancją zaciągniętych już kredytów przeznaczonych na nabycie mieszkania. Warunkiem otrzymania wsparcia jest brak prawa własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci.

Advertisement

Czy kredyt na zakup działki budowlanej oraz budowę domu jednocześnie, również zalicza się do tego programu? Tak. Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony m.in. na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Jeżeli w przeszłości byłam właścicielką mieszkania, ale już je sprzedałam, to mogę skorzystać z programu? Tak. Warunkiem otrzymania wsparcia jest brak własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby wchodzące w skład danego gospodarstwa domowego (wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci).

Warunek ten nie odnosi się do posiadania prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego w przeszłości, chyba że zbycie nieruchomości nastąpiło w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Advertisement

najpopularniejsze

Exit mobile version