NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
ROBYG chce wyznaczać trendy. Publikuje pierwszy raport ESG
Opracowanie „Zielonego standardu”, ochrona pracowników i klientów, czy prawie 70% kobiet w spółce. Deweloper ROBYG opublikował swój raport ESG, który ma być dopiero początkiem drogi. Spółka chce bowiem wyznaczać trendy w tym zakresie.
ESG, to raport Środowiskowy (Environmental), Społeczny (Social) i Ładu Korporacyjnego (Corporate Governance). Dzięki niemu firmy mogą pokazać swoje działania, które nie są związane bezpośrednio z danymi ekonomicznymi.
– Z satysfakcją prezentujemy pierwszy raport ESG Grupy Kapitałowej ROBYG pokazujący nasze cele, założenia oraz aktywności w obszarach związanych ze środowiskiem, społeczeństwem oraz ładem korporacyjnym. Budownictwo to dla nas część procesu tworzenia nowych społeczności, w który jesteśmy zaangażowani już od 20 lat. Naszą ambicją jest bycie deweloperem mile widzianym i cenionym przez sąsiadów oraz lokalne społeczności, a przy tym pracodawcą pierwszego wyboru w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wierzymy, że działając w sposób zrównoważony, jednocześnie spełniamy oczekiwania naszych partnerów, łącząc sukces finansowy z aktywnościami na rzecz mieszkańców i ich otoczenia – opowiada Eyal Keltsh, wiceprezes zarządu ROBYG.
Na potwierdzenie słów wiceprezesa, możemy znaleźć w raporcie ESG ROBYG dane pokazujące, że w 2021 roku 54% energii elektrycznej zasilającej budowy pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Natomiast 80% osiedli ROBYG jest zgodnych z ideą 15-minutowego miasta. Na dodatek 100% podwykonawców to polskie firmy.
ROBYG i zielony standard przyjazny środowisku
By walczyć ze zmianami klimatu oraz ograniczyć uciążliwości spowodowane miejskimi wyspami ciepła, ROBYG opracował standard wykonania budynków zwany „Zielonym Standardem ROBYG”. Dlatego wprowadził minimum 5 niskoemisyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań na osiedlach. Jednym z elementów standardu jest zapewnianie budynkom wybudowanym przez dewelopera zielonej energii dla części wspólnych jak korytarze, windy czy hale garażowe. Udaje się to poprzez montaż paneli fotowoltaicznych, które w 2021 r. zajmowały już powierzchnię 2625 mkw.
– Branża budowlana odpowiedzialna jest za około 38% emisji gazów cieplarnianych na świecie, a więc znacznie wpływa na ocieplanie klimatu. Czujemy związaną z tym odpowiedzialność. W ROBYG jesteśmy przekonani, że mamy w swoich rękach realny wpływ na los przyszłych pokoleń. Potwierdzeniem zaangażowania naszej firmy w walkę ze zmianami klimatu jest m.in. przejście w procesach budowalnych na „zieloną” energię. W 2021 r. aż 54% energii zasilającej nasze budowy pochodziło z źródeł odnawialnych. Naszą ambicją jest osiągniecie poziomu 100% już w 2024 r. – tłumaczy Anna Wojciechowska, head of ESG w spółce.
15-minutowe miasta celem dewelopera ROBYG
Deweloper skupił się także na gospodarce wodnej i małej retencji. Obecnie na osiedlach ROBYG funkcjonuje 2500 mkw. ogrodów deszczowych. W 2021 r. 72% osiedli zawierało elementy chroniące bioróżnorodność takie jak łąki kwietne, domy dla owadów czy ptaków, budki lęgowe, zielone dachy.
Spółka ma również zamiar jak najbardziej zbliżyć się do koncepcji 15-minutowych miast. A więc po prostu zapewnić mieszkańcom dostęp do realizacji najważniejszych potrzeb w ciągu 15 minut od wyjścia z domu. Na koniec 2021 r. 80% projektów ROBYG było zgodnych z tą ideą.
Kobiety świadczą o sile dewelopera
Jeśli chodzi o sprawy pracownicze, tutaj deweloper pokazuje, że w spółce olbrzymią rolę odgrywają kobiety. Stanowią one 69% pracowników, a 58% kadry zarządzającej. Natomiast płciowa luka płacowa w wynosi zaledwie 3%, a więc poniżej średniej europejskiej, czyli 13%. W swojej strategii ESG ROBYG zobowiązał się, że do końca 2025r. kobiety w Zarządzie i Radzie Nadzorczej będą stanowiły co najmniej 30%.
Duża część pierwszego raportu dewelopera poświęcona jest bezpieczeństwu. W 2021 r. po raz kolejny zrealizował swój cel – zero wypadków na budowach. Do tego dochodzi wspieranie społeczności. ROBYG opisuje swoje działania charytatywne, sponsoringowe, zwiększania świadomości ekologicznej, akcje edukacyjne. Ale także inwestycje infrastrukturalne, jak drogi publiczne czy sieci. Natomiast 100% podwykonawców ROBYG to polskie firmy, najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa.
ROBYG ma cel. Jest nim w jasny i przejrzysty sposób wyznaczanie trendów na polskim rynku deweloperskim w zakresie ESG oraz wspieranie krajowej gospodarki. Realizując postanowienia Strategii ESG, przystąpił w 2022 r. do inicjatywy UN Global Compact. To Europejski Pakt na rzecz Klimatu. Podpisał także Kartę Różnorodności. Oznacza to działalność w zgodzie z 10 zasadami określonymi przez Global Compact i raportowanie postępów w tym zakresie. Firma oświadcza, że będzie kontynuować wsparcie realizacji tych zasad w praktyce biznesowej i innych obszarach działalności.
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
Dom Development i zmiany w zarządzie. Kim są nowi członkowie?
Grzegorz Smoliński i Justyna Wilk. To oni zasiedli w fotelach członków zarządu Dom Development. Zabranie za to Moniki Perekitko, która zrezygnowała z funkcji.
Grzegorz Smoliński jest menadżerem z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim, który całą swoją karierę zawodową związał z obecną spółką. Pracę rozpoczął w 1997 roku, w pierwszym roku jej funkcjonowania. Niemal od początku zajmuje się sprzedażą mieszkań, najpierw jako Specjalista ds. Sprzedaży, a potem jako Kierownik Sprzedaży Regionalnej.
Od 2014 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Sprzedaży i Marketingu, a od 2020 roku zajmował stanowisko Dyrektora Działu Sprzedaży. Jest ponadto odpowiedzialny za rozwój działalności Grupy Dom Development w obszarze kredytów hipotecznych. W 2010 roku, wraz z powstaniem Działu Doradztwa Kredytowego, stanął na jego czele. A kiedy w 2017 roku utworzono spółkę Dom Development Kredyty, objął w niej stanowisko Członka Zarządu, a od 2019 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu.
– Moja kariera zawodowa rozwija się wraz z Dom Development od 27 lat. Jestem zaszczycony, że dołączam do grona najlepszych menadżerów w branży nieruchomości, którzy zarządzają Spółką i dziękuję za okazane mi zaufanie. Wierzę, że wspólnie będziemy kontynuować rozwój i budować przyszłość Dom Development – mówi Grzegorz Smoliński, Członek Zarządu Dom Development S.A.
Zamiany w zarządzie dewelopera Dom Development
Grzegorz Smoliński jest absolwentem Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Ukończył także studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Justyna Wilk jest menadżerką z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Karierę zawodową rozpoczęła w 2002 roku jako Specjalista w Geopat. W 2004 roku objęła stanowisko Specjalisty w Sekcji Przejmowania i Zagospodarowania Nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego, Oddział w Warszawie.
W latach 2005-2011 pracowała na rzecz Budimex Nieruchomości, początkowo jako Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji, potem jako Główny Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji oraz następnie w roli Głównego Koordynatora ds. zakupów nieruchomości. Od 2011 roku jest związana z Dom Development – najpierw na stanowisku Specjalisty, a później jako Kierownik Projektu w Pionie Nieruchomości. W latach 2014-2022 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Nieruchomości, a od 2022 roku zajmowała stanowisko Dyrektora Działu Nieruchomości oraz Prokurenta.
Lider w branży deweloperskiej z nowymi członkami zarządu
– Objęcie funkcji w zarządzie Dom Development to ogromna odpowiedzialność, ale też wyróżnienie. Przez kilkanaście lat pracy w tej firmie miałam okazję uczestniczyć w realizacji wielu kluczowych projektów i blisko współpracować z fantastycznym zespołem. Cieszę się, że będę mogła połączyć moje doświadczenie i pasję oraz brać udział w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących dalszego rozwoju Spółki – mówi Justyna Wilk, Dyrektor Działu Nieruchomości Dom Development S.A., powołana na stanowisko Członka Zarządu Spółki od 1 stycznia 2025 roku.
Justyna Wilk jest absolwentką Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Ukończyła także studia podyplomowe „Podstawy prawno-ekonomiczne procesu inwestycyjnego” w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
– Dołączenie do zarządu dwojga doświadczonych menadżerów, którzy doskonale znają nie tylko rynek nieruchomości, ale też naszą Spółkę, to gwarancja stabilności, ale też utrzymania kursu na dalszy rozwój i wzrost. Grzegorz Smoliński w Dom Development ma niewiele krótszy staż niż ja, zaś Justyna Wilk pracuje z nami już od ponad 10 lat. W branży, w której solidne fundamenty są podstawą, to najlepszy możliwy scenariusz – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Spółki.
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
Spadek o 47%. Victoria Dom podsumowuje III kwartały 2024 roku
W pierwszych trzech kwartałach tego roku Victoria Dom sprzedała 862 mieszkania, co stanowi spadek o 47 proc. w stosunku do ubiegłego roku, w którym deweloper sprzedał 1619 mieszkań.
W samym trzecim kwartale firma sprzedała 224 mieszkania, co oznacza spadek o 70 proc. w stosunku do rekordowego roku 2023, w którym sprzedano 736 mieszkań.
– Nasza ubiegłoroczna rekordowa sprzedaż napędzana była programem Bezpieczny Kredyt 2%. Bez tego wsparcia dla nabywców sprzedaż mieszkań w segmencie popularnym będzie ograniczona. Wpływają na to bardzo wysokie koszty finansowania nieruchomości, które są skutkiem wciąż wysokich stóp procentowych utrzymywanych przez Narodowy Bank Polski – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Zarządu Victorii Dom.
– Potrzeby mieszkaniowe Polaków są bardzo duże, jednak możliwości finansowe ograniczone. Dlatego liczymy na zapowiadaną w nieodległej przyszłości serię obniżek stóp procentowych, która powinna zaktywizować osoby, które szukają dostępnych cenowo mieszkań. Rynek nadal jest zrównoważony, mimo wyzwań związanych z kosztami budowy i presją inflacyjną. Ogólnie, branża deweloperska w Polsce po III kwartałach 2024 r. pozostaje w dobrej kondycji, z perspektywą dalszego wzrostu w ostatnich miesiącach roku – dodaje Wasiluk.
Victoria Dom to deweloper z 26-letnim doświadczeniem. Posiada rozbudowany bank ziemi i systematycznie wprowadza do oferty w Warszawie kolejne projekty w już wykorzystywanych oraz nowych lokalizacjach zgodnie z planem na 2024 r. W Polsce aktualnie realizuje projekty na terenie Warszawy, Krakowa oraz przygotowuje się do wejścia z ofertą mieszkaniową do Trójmiasta. Spółka rozwija także działalność w Niemczech, prowadząc inwestycje w Berlinie i Lipsku.
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
NDI. 105 milionów w 500 dni
5,5 kilometra dlugości. 7 metrów szerokości drogi. Do tego chodniki, ścieżki rowerowe czy oświetlenie. Konsorcjum NDI zbuduje drogę Borówiec–Koninko–lotnisko Poznań-Krzesiny.
Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum firm NDI Energy Sp. z o.o. oraz NDI S.A. Wykonają ją dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu budowę dróg
Zadanie obejmuje budowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 2489P do skrzyżowania z łącznicą drogi ekspresowej S11 oraz budowę nowo projektowanej drogi powiatowej w Koninku. Całość prac drogowych obejmie odcinek o łącznej długości prawie 3,5 km. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy okolicznych miejscowości zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11.
Powstaną drogi o najwyższym standardzie: 7-metrowa jezdnia wraz ze wzmocnioną nawierzchnią, chodniki i ścieżki rowerowe, pełne odwodnienie czy oświetlenie. Rozbudowana zostanie cała infrastruktura towarzysząca, łącznie ze skrzyżowaniami i infrastrukturą podziemną. Konsorcjum wykona również nowy wiadukt nad linią kolejową 272 Kluczbork – Poznań Główny, oraz dwa obiekty mostowe nad rzeką Koplą. Inwestycja znacząco poprawi sytuację komunikacyjną w regionie gmin Kórnik czy Mosina. Rozbudowa dróg powiatowych znacznie skróci czas podróży oraz odciąży inne drogi w regionie.
– Zrealizujemy historycznie największe zadanie dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Bardzo nas cieszy pozyskanie tak istotnego kontraktu drogowego. Przyczynimy się do poprawy płynności ruchu, co zwiększy też atrakcyjność inwestycyjną południowo-wschodnich rejonów powiatu poznańskiego – opowiada Cezary Chruściński, Prezes Zarządu NDI Energy.
Konsorcjum NDI będzie miało na realizację zadania 500 dni od podpisania umowy. Inwestycja będzie kosztować ponad 105 mln zł brutto.
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Szanajca odchodzi. Oto nowy prezes dewelopera Dom Development
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE5 miesięcy ago
120-metrowa wieża nad morzem. ALLCON buduje SKYCITY Gdynia
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE5 miesięcy ago
Eiffage buduje w Warszawie dla LifeSpot
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Dom Development z Fundacją Nasz Dom i umową na 3,2 mln zł
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Archicom kończy Olimpia Port. I zaprasza na imprezę 25 sierpnia
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Lindberg: Rozszerzyliśmy działalność o prywatne akademiki
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Czekasz na Kredyt na start? Wynajmij, a potem kup mieszkanie
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE5 miesięcy ago
Katowice. Powstaną dwa 17-piętrowe budynki
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE5 miesięcy ago
Nowe apartamenty inwestycyjne na Półwyspie Helskim
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Robyg buduje w Gdańsku. Powstanie inwestycja Kobieli 4
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE4 miesiące ago
Robyg debiutuje w Gdyni. Startuje sprzedaż inwestycji WENDY
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Fabryka i magazyn. Sika z największą inwestycją w Polsce
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Karimpol otrzymał 50 mln euro na Skyliner II w Warszawie
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Ewa Andrzejewska dyrektorką w PINK. Celem jest rozwój
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
BPI Real Estate zakończyło budowę inwestycji Panoramiqa
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
BPI Real Estate oddaje Bernardovo. Powalczy o BREEAM (wideo)
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Kostjan została Head of Leasing w 7R. A spółka rusza w Gliwicach
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Od FSO do inwestycji F.S.O Park. Wystawa dewelopera OKAM
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Kusznierewicz organizuje barbeque w apartamencie Sol Marina
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Euro Styl wprowadza do sprzedaży kolejny etap inwestycji DOKI
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
AFI Home oddaje 311 mieszkań w Krakowie, jako PRS
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Hillwood & LCube Wrocław East gotowe. 50 proc. już wynajęte
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
NDI. 105 milionów w 500 dni
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Grupa Arche. Grochowski: 5 milionów zł na pomoc powodzianom