Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE

OKAM przeznaczy 25 lat na zbudowanie Miasta Przyszłości (GALERIA)

Published

on

OKAM zbuduje Miasto Przyszłości na terenach dawnych zakładów FSO w Warszawie

25 lat. Tyle potrzebuje deweloper, aby zrealizować wyjątkową wizję Miasta Przyszłości. OKAM przedstawił właśnie Master Plan na zagospodarowanie terenu po dawnych fabrykach FSO w Warszawie. Na 700 tys. mkw. powstanie zrównoważone osiedle obejmujące budynki mieszkalne, część handlowo-usługową, obiekty edukacyjne oraz 10 ha centralny park.

OKAM, deweloper specjalizujący się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, ma plan na zagospodarowanie 62 ha terenu po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Powstanie tam wielofunkcyjne i zrównoważone Miasto Przyszłości. F.S.O. PARK to osiedle, które ma opierać się na wartościach: ekologia, edukacja, wspólnota i zdrowy styl życia.

OKAM zbuduje ekologiczne osiedle z poszanowaniem historii

Deweloper zakupił pofabryczny teren w 2021 r. Zaczynając pracę nad koncepcją Master Planu, dwa lata temu, spółka podjęła decyzję o zachowaniu wybranych budynków i historycznych fragmentów. Poza poszanowaniem historii, dla dewelopera równie ważne są kwestie ekologiczne. Dlatego w projekcie przeznaczono 20 ha na tereny zielone, w tym 10 ha na centralny park. Powstaną tu nowoczesne mieszkania, placówki edukacyjne, a także przestrzenie handlowo-usługowe czy biurowe.

Advertisement

— Zgodnie z ideą “od wysokiej jakości pracy do wysokiej jakości życia” z terenu, będącego niegdyś miejscem pracy, pragniemy stworzyć wyjątkową, otwartą przestrzeń do życia. Dla osób, które są świadome siebie, swoich oczekiwań oraz wartości. Za główny cel postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na wyzwania współczesnego świata. W tym: zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska, wzrost emisji CO2, izolację społeczną, hałas czy niewystarczającą edukację w tych tematach. Zacznijmy te zmiany razem w F.S.O. PARK, w miejscu, które ma łączyć. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz skali projektu wierzymy, że jest to jak najbardziej realne. A dzięki temu ta część Warszawy zmieni się nie do poznania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Inwestycję łączącą przestrzenie: mieszkaniową, edukacyjno-sportową, handlowo-usługową czy biurową, w całości w duchu ekologii, chcemy prowadzić przy współpracy z partnerami, którzy wyznają wartości podobne do naszych i patrzą w tym samym kierunku, co my w duchu zrównoważonego rozwoju — przekazała Anna Watkowska, Członek Zarządu OKAM City i Lider Projektu F.S.O. PARK.

Wizualizacja części wspólnych na osiedlu F.S.O. PARK, fot. OKAM

12 tys. mieszkań i 13 tys. miejsc pracy

Powierzchnia użytkowa całego terenu wynosi ok. 700.000 mkw. Natomiast PUM blisko 440.000 mkw. Deweloper zaplanował start realizacji I etapu osiedla na I kwartał 2025 r. Prace rozpoczną się na działce przy ul. Jagiellońskiej 88. Poza budynkami mieszkalnymi z częścią handlowo-usługową, w tym etapie powstanie również pierwszy fragment parku. Do tego, docelowo w całej inwestycji powstanie ok. 12 tys. mieszkań oraz ok. 13 tys. nowych miejsc pracy. Realizacja całego F.S.O. PARK przewidziana jest na ok. 25 lat.

Miejsce otwarte dla lokalnej społeczności

Według przedstawionych założeń, Miasto Przyszłości będzie dostępne nie tylko dla mieszkańców. Osiedle to nie będzie ogrodzone. Zaprojektowano tu przestrzenie publiczne i miejsca otwarte dla lokalnej społeczności. To wszystko w celu budowania wspólnoty. Co więcej, architekci zaplanowali przestrzeń pod eko-targ oraz strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. A zielony park ciągnący się przez całą długość terenu, ma być również ogólnodostępny.

W Master Planie ujęto także placówki oświatowe. W I etapie inwestycji, OKAM zbuduje szkołę podstawową dla ponad 650 uczniów. Ponadto, spółka planuje zagospodarowanie terenów rekreacyjno-sportowych, publicznego skateparku, ścieżek biegowych i rowerowych. To wpisuje się w koncepcję ujmującą m.in. promowanie zdrowego stylu życia.

Advertisement
Deweloper zaplanował na osiedlu przestrzeń pod stworzenie eko-targu, fot. OKAM

Ekologia przede wszystkim. Brak samochodów na terenie kompleksu

Kluczowym elementem F.S.O. PARK mają być tereny zielone, które zajmą ok. 20 ha całego terenu. Zielono ma być również wokół i na budynkach. Natomiast według deklaracji dewelopera, przy budowie osiedla używane będą materiały przyjazne środowisku.

OKAM nawiązuje współpracę w partnerami biznesowymi reprezentującymi podobne wartości. W celu zagwarantowania ekologicznych rozwiązań, deweloper planuje fotowoltaikę, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Według planu, na osiedlu ma powstać także system całkowitej retencji wody opadowej oraz wewnętrzna sieć niskotemperaturowa. Według prognoz ekspertów, zastosowane rozwiązania pozwolą o 100% zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci potrzebną do grzania wody i klimatyzacji. Natomiast w sezonie zimowym o 34%.

Zgodnie z ekologiczną koncepcją, na terenie kompleksu będzie wyłączony ruch samochodów spalinowych (także osobowych). Deweloper zaplanował parkingi zbiorcze oraz punkty dla aut dostawczych i kurierów. Co więcej, do dyspozycji mieszkańców OKAM ma przekazać pojazdy elektryczne czy rowery. Plan jest ambitny. Bo przewiduje zmniejszenie zapotrzebowania na transport własnym samochodem aż o 70%.

Brak samochodów na terenie kompleksu to część założeń Master Planu, fot. OKAM

F.S.O. PARK powstanie przy wsparciu władz Warszawy

Projekt został stworzony przez OKAM, we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Ponadto, nawiązuje on do Master Planu opracowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r. Jak podkreśla spółka, bez wsparcia władz miasta oraz partnerów biznesowych nie byłoby szansy na zrealizowanie tej wizji.

— Aby tak rewolucyjna koncepcja F.S.O. PARK miała szansę urzeczywistnić się, niezbędna jest dobra wola i zaangażowanie wszystkich, od instytucji samorządowych, organizacji lokalnych, aż po partnerów i ekspertów, a także lokalnej społeczności, sami nie będziemy w stanie tego osiągnąć. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy odmienić oblicze postindustrialnych terenów na Pradze-Północ i nadać im nowe życie. Mamy nadzieję, że wspólnie możemy zmienić ten mały kawałek świata na lepsze a inni pójdą w nasze ślady — podkreślił Arie Koren, założyciel OKAM Capital i CEO OKAM City, spółki realizującej inwestycję.

Advertisement

Deweloper pracował z władzami Warszawy, partnerami oraz ekspertami, przez 2 lata od zakupu terenu, aby wspólnie wypracować najlepszą wizję Miasta Przyszłości.



NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE

Wrocław. Nowe mieszkania na Maślicach

Published

on

Augustowska Vita powstanie na wrocławskich Maślicach i pomieści 84 nowe mieszkania, fot. mat. prasowe

Develia rozpoczęła sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita pomieści 84 nowe mieszkania w dwóch budynkach o niskiej zabudowie. Deweloper określa projekt jako dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych rodzin.

Dwa budynki, 84 lokale, powierzchnie od 44 do 89 metrów kwadratowych – tak Develia zapowiada swoją nową inwestycję na wrocławskich Maślicach. W zależności od kondygnacji, każde z mieszkań będzie posiadać balkon lub zielony ogródek. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana również podziemna hala garażowa z komórkami lokatorskimi i boksami na rowery.

Wrocław. Powstanie Augustowska Vita i 84 nowe mieszkania

Deweloper podkreśla, że najmocniejszym punktem inwestycji jest bogata infrastruktura lokalna, szczególnie pomocna młodym rodzinom. W pobliżu znajdują się placówki edukacyjne, np. niedawno rozbudowany kompleks szkolno-przedszkolny czy szkoła podstawowa z nową salą gimnastyczną. Nieopodal powstającego osiedla zlokalizowane są też centra handlowe N-Park i Pasaż Królewiecki, a także popularne supermarkety. Dodatkowo, nie brakuje tu również restauracji, piekarni, punktów usługowych i klubów fitness.

Advertisement

— Młodzi rodzice to jedna z najbardziej wymagających grup nabywców na rynku nieruchomości. Poszukując mieszkania, kładą nacisk na bliskość przedszkoli i szkół, placów zabaw, terenów zielonych i rekreacyjnych oraz placówek ochrony zdrowia. Augustowska Vita to projekt, który spełnia te potrzeby, dlatego jestem przekonany, że zainteresowanie tym projektem będzie duże — skomentował Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia.

Zgodnie z deklaracją inwestora, 48% obszaru osiedla zajmą powierzchnie zielone. Przestrzenie wspólne między budynkami urozmaicą alejki spacerowe, zróżnicowana roślinność, stoliki do gry w szachy oraz nowoczesny plac zabaw. Z myślą o miłośnikach dwóch kółek na terenie inwestycji znajdą się także stojaki na rowery oraz stacja naprawcza.

Projekt architektoniczny opracowała pracownia Olejnik Pracownia Projektowa. Develia planuje zakończenie budowy na IV kwartał 2025 roku. Ceny zaczynają się od 10 499 zł za mkw.

Advertisement
Continue Reading

DEVELOPER MAGAZINE

Centralna Vita w Krakowie. Nowy projekt dewelopera Develia

Published

on

8 budynków, 371 mieszkań, 5 kilometrów od Rynku Głównego. To w skrócie nowa inwestycja spółki Develia w Krakowie. Centralna Vita ma mieć również 8 dziedzińców.

Do sprzedaży został wprowadzony I etap inwestycji, w ramach którego powstanie 371 lokali o powierzchniach od 33 do 95 m kw. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w I kwartale br., a ukończenie – na koniec 2025 roku. Ceny mieszkań rozpoczynają się od 11 400 zł brutto za mkw.

W mieszkaniach na osiedlu Centralna Vita, położonego w dzielnicy Czyżyny, zaprojektowano okna o podwyższonej wysokości. Ma to zapewnić ich dobre nasłonecznienie. Każdy lokal będzie posiadał balkon, loggię lub ogródek. 

Advertisement

– Centralna Vita to nowe otwarcie wśród naszych krakowskich inwestycji. Oferujemy szeroki wybór rozkładów i metraży, począwszy od kawalerek, aż po przestronne 4-pokojowe apartamenty rodzinne. Atrakcyjnie zaprojektowane przestrzenie zewnętrzne w postaci dziedzińców oraz terenów zielonych zapewnią miejsca do wypoczynku i rekreacji. Dodatkowo na parterach budynków znajdą się sklepy i punkty usługowe, co podniesie komfort codziennego życia. Ze względu na atrakcyjne ceny polecamy ten projekt szczególnie osobom, które są na etapie wyboru pierwszego mieszkania – opisuje Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w Develii.

Centralna Vita. Develia buduje w Krakowie

Mieszkańcy krakowskiej inwestycji będą mieli do dyspozycji m.in. plenerową siłownię, tężnię solankową, strefę piknikową z leżakami i dużymi stołami, ogrody do nasadzeń społecznych oraz place zabaw dla różnych grup wiekowych – od „klasycznych” piaskownic i trampolin dla najmłodszych, po tor parkurowy dla tych nieco starszych. Największa i najgłośniejsza strefa zabaw znajdzie się poza dziedzińcami, co zwiększy komfort mieszkańców. Na terenie osiedla powstanie również dużo zieleni, w tym zielniki, ogrody społeczne oraz miejsca do sadzenia warzyw. 

Ruch kołowy zostanie ograniczony do niezbędnego minimum. Auta będzie można parkować w podziemnych halach garażowych z komórkami lokatorskimi i schowkami na jednoślady oraz na stanowiskach naziemnych. W projekcie przewidziano również stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. 

Advertisement

Mocną stroną inwestycji jest również jej lokalizacja na dynamicznie rozwijających się Czyżynach, które cieszą się rozbudowaną infrastrukturą lokalną. W sąsiedztwie działają liczne supermarkety (Lidl, CH Atut, Auchan), szkoły, przedszkola i placówki ochrony zdrowia. Nieopodal są też centrum wystawiennicze Expo Kraków oraz Tauron Arena, miejsce licznych koncertów i wydarzeń sportowych. Konsekwentnie rozrasta się sieć ścieżek rowerowych. Do krakowskiej starówki jest tylko 5 km, a nad Wisłę – 2 km, gdzie bez problemu dojedziemy autem w kilka minut. W planach jest uruchomienie w pobliżu nowej linii autobusowej.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE

Zielone Falenty od CK Development

Published

on

By

CK Development oferuje I etap osiedle Zielone Falenty pod Warszawą, fot. mat. prasowe

Spółka CK Development, wchodząca w skład CK Investments Holding, rusza z przedsprzedażą inwestycji w podwarszawskich Falentach Dużych. Projekt obejmie 70 mieszkań i segmentów w metrażach od 59 do 81 mkw. Ceny lokali zaczynają się już od 529 tys. zł. Deweloper szacuje zakończenie budowy na II kwartał 2025 roku.

Zielone Falenty powstaną pod Warszawą, w gminie Raszyn. Spółka zrealizuje tu docelowo 70 lokali. Natomiast w przedsprzedaży znajduje się obecnie I etap inwestycji obejmujący 18 z nich. Projekt zakłada budowę dwukondygnacyjnych budynków o nowoczesnej architekturze oferujących mieszkania i segmenty o powierzchni od 59 do 81 mkw. Każde z nich będzie posiadać własny ogródek oraz po dwa miejsca postojowe dla samochodów. Dodatkowo, mieszkania na górnym piętrze będą miały przestrzeń na poddaszu, którą klienci mogą zagospodarować we własnym zakresie.

— Nasza oferta stanowi doskonałą propozycję dla osób i rodzin szukających mieszkania blisko natury, z dala od miejskiego zgiełku i chaosu, ale przy utrzymaniu bezpośredniego kontaktu ze stolicą. Do granic Warszawy w linii prostej dzieli bowiem odległość około 3 km. W ramach projektu oferujemy do wyboru trzy typy budynków z mieszkaniami i segmentami dwupoziomowymi. Proponujemy również kompleksowe wykończenie pod klucz we współpracy z doświadczoną pracownią architektury — podkreślił Rafał Konarski, prezes zarządu CK Development.

Advertisement

Sprawdź również: Pozostałe inwestycje na rynku pierwotnym

Standard lokali obejmuje ogrzewanie gazowe oraz ogrzewanie podłogowe. Budynki zostaną także dostosowane do montażu paneli fotowoltaicznych.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze