Connect with us

jak mądrze kupić mieszkanie

Kupujesz mieszkanie przez pośrednika? 6 rzeczy, na które musisz uważać

Published

on

Agencje nieruchomości zapewniają, że ich pracownicy znajdą ci idealne mieszkanie i będą „prowadzić cię za rękę” do czasu, aż staniesz się jego właścicielem. Super… ale czy na pewno tak jest w praktyce? 

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego z pośrednikiem pamiętaj, że:

 1. możesz dostać mniejszy rabat niż kupując bezpośrednio u dewelopera lub nie dostać w ogóle. Deweloper musi zapłacić pośrednikowi prowizję (ok. 3% ceny), więc nie zawsze chętnie udziela jeszcze rabatu, 
 2. niektórzy deweloperzy „motywują” pośredników, aby ich nieruchomości traktowali priorytetowo. Pośrednik może proponować ci mieszkanie, za które ma lepszą prowizję lub premię (bonusy typu wycieczki czy sprzęt). Wyobraź sobie, że idziesz do odpowiednio „zmotywowanego” pośrednika, który mógłby przedstawić ci świetną dla ciebie inwestycję, ale nie dowiesz się o niej, bo poleci tę, za którą, poza premią, otrzyma jeszcze np. Iphon’a, 
 3. pośrednik ma w ofercie wiele inwestycji, ale nie ma szczegółowej wiedzy o nich. W rezultacie, kiedy spodoba ci się przedstawione mieszkanie, najpewniej zabierze cię do biura dewelopera na spotkanie. Przedstawiciel dewelopera, wiadomo, opowie o lokalu w samych superlatywach, 
 4. pośrednicy rzadko obsłużą cię od A do Z, a jedynie szybko pokażą nieruchomość. Zdarzają się tacy, którzy odsyłają samego klienta do dewelopera, bo nie opłaca się im tracić czasu dopóki nie mają pewnej transakcji, 
 5. nie zawsze mają aktualne ceny mieszkań, bo nie są w stanie aktualizować wielu ofert na bieżąco, 
 6. są pośrednicy, którzy pobiorą prowizję tylko od dewelopera, nie od ciebie.

jak mądrze kupić mieszkanie

Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty

Published

on

Program Bezpieczny Kredyt 2% wejdzie w życie 1 lipca 2023 r., fot. Jason Briscoe/ Unsplash

O co chodzi w szumnym programie Bezpieczny kredyt 2%? Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać? I kiedy można do niego przystąpić? Wyjaśniamy poniżej podstawowe założenia.

Projekt Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie nowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2023.

Według założeń, jeśli skorzystasz z kredytu hipotecznego w ramach programu, będziesz spłacać kredyt przy pomocy rat malejących i przy czasowo stałym oprocentowaniu kredytu. Zapis w ustawie głosi, że „Stopa oprocentowania bezpiecznego kredytu 2% jest ustalana na okres 60 miesięcy i stała w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty tego kredytu”. Co to oznacza?

Advertisement

Zasady programu Bezpieczny kredyt 2%

Na ratę kredytu składa się część kapitałowa (spłata kwoty pożyczonej od banku) i odsetkowa (potocznie mówiąc, zapłata dla banku). Część kapitałowa ma być stała przez cały okres kredytowania. Natomiast część odsetkowa będzie na stałym poziomie przez pierwsze 5 lat.

Reasumując, państwo gwarantuje dopłaty do kredytu przez okres 10 lat, ale…

W ciągu pierwszych 5 lat dopłata pokryje różnicę między aktualną stopą procentową (ok. 7%), a 2%, które będziesz płacić jako kredytobiorca. Po 5 latach wysokość dopłat zostanie obliczona ponownie w zależności od stopy procentowej, która będzie obowiązywała. Oprocentowanie 2% obowiązuje przez okres 5 lat. Natomiast później może się zmienić. Po upływie pierwszych 5 lat, nadal będziesz mieć stałe oprocentowanie, ale na chwilę obecną niewiadomą jest stawka bazowa ( inaczej stawka referencyjna, która jest podstawą oprocentowania kredytów).

Advertisement

Musisz jednak pamiętać, że 2% nie stanowi całego oprocentowania kredytu. To tylko część kwoty. Do tej kwoty dolicz jeszcze marżę banku oraz inne należne opłaty, np. prowizję czy ubezpieczenie. W związku z tym, eksperci już mówią otwarcie, że przyjęta przez rząd nazwa jest myląca dla kredytobiorcy. A to dlatego, że finalnie kredyt będzie wynosił więcej niż 2%.

Bezpieczny kredyt. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z programu

Ustawa określa, że z programu Bezpieczny kredyt 2% może skorzystać:

 • osoba, która nie ukończyła 45. roku życia,
 • singiel, małżeństwo lub para w związku nieformalnym, która wychowuje co najmniej 1 dziecko,
 • osoba, która planuje zakup lub budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu,
 • oraz posiada zdolność kredytową na kwotę kredytu, który chce wziąć.

Jeśli chodzi o małżeństwo/ parę, warunek związany z wiekiem musi spełniać przynajmniej jedna osoba. Natomiast warunek pierwszego mieszkania muszą już spełniać oboje.

Jaki kredyt można wziąć w ramach programu?

 • dla jednej osoby maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tys. zł.,
 • dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł.,
 • z kredytu można skorzystać kupując mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego,
 • nie ma określonego limitu ceny za 1 mkw. mieszkania.,
 • program wymaga wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank. Zgodnie z założeniami programu, wkład nie może być wyższy niż 200 tysięcy złotych.

Podsumowując, pomoc rządowa będzie wynosić 10 lat. W tym czasie, państwo dopłaca do różnicy między oprocentowaniem rynkowym a 2%. Ustawa określi maksymalne dopłaty. Po 10 latach spłaty kredytu oprocentowanie wróci do poziomu określonego przepisami umowy, którą zawrzesz z bankiem. W związku z tym, zanim z radością podpiszesz umowę licząc na bezpieczeństwo kredytu 2%, wcześniej zweryfikuj jakie będziesz mieć prognozowane raty kredytu po upływie 10 lat.

Planujesz kupić pierwsze, wymarzone mieszkanie? Nie daj się zaskoczyć. Sprawdź nasze porady z serii Jak mądrze kupić mieszkanie.

Advertisement
Continue Reading

jak mądrze kupić mieszkanie

Wybór mieszkania. Jakich błędów powinnaś unikać

Published

on

fot. Andrea Davis

Niedoświetlony salon, zbyt mały aneks kuchenny lub balkon wychodzący na okna sąsiada… To tylko kilka z licznych wad, na które skarżą się ci, którzy je zdecydowali się na kupno nowego mieszkania. I żałują, że nie sprawdzili lepiej przed zakupem. Szukasz nowego mieszkania? Wybierasz mieszkanie na podstawie rzutu, bo inwestycja jest jeszcze w trakcie budowy? Podpowiem ci, na co zwrócić uwagę.

Na co ma być miejsce w przedpokoju?

Wyobraź sobie, że wchodzisz w zimie do mieszkania w ośnieżonych butach i kurtce i nie masz ich gdzie zostawić. No właśnie… dość częstym problemem jest zbyt wąski przedpokój. Zwróć uwagę na szerokość przedpokoju przy wejściu, czy będzie tam wnęka na szafę lub wieszak, na którym możesz zostawić odzież. 

Salon i strony świata są ważne przy kupnie mieszkania

Widziałam kiedyś na Instagramie stories Jessiki Mercedes, na którym opowiadała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ważne jest usytuowanie mieszkania względem stron świata. Nikt jej o tym nie powiedział, dlatego błędnie nie zwróciła uwagi na ten aspekt kupując swój pierwszy lokal. Doskwierały jej okna wychodzące na północ, bo mieszkanie było ciemne i zimne. Chcesz mieszkanie doświetlone i ogrzane słońcem? Wybierz te, które posiada salon od strony południa/ zachodu. To ważne, bo tu spędzamy z reguły największą część dnia. W przypadku ekspozycji zachodniej, będziesz się cieszyć słońcem po powrocie z pracy. Sypialnia może mieć okna wychodzące na wschód- poranne światło sprzyja wstawaniu. 

Advertisement

Kuchnia w nowym mieszkaniu. Sprawdź wymiary

Obecnie na nowych osiedlach przeważają aneksy kuchenne połączone z salonem. Chcesz oddzielną kuchnię? Sprawdź czy w mieszkaniu będzie możliwość wstawienia ścianek oddzielających. Lubisz gotować? Sprawdź wymiary aneksu. Zwłaszcza jeśli wybierasz lokal na podstawie rzutu. Niektóre z nich są tak niewielkich rozmiarów, że niezwykle ciężko jest je zabudować, a nawet móc swobodnie gotować przy otwartej kuchni. Przyjmuje się, że optymalny blat kuchenny powinien mieć od 4 m długości.

Zobacz inne porady przy zakupie mieszkania w naszych artykułach

Słupy, filary i zbyt duże skosy mogę być uciążliwe

Takie dodatkowe „ozdobniki” są mało widoczne na rzucie mieszkania, a potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Doradca dewelopera raczej ci o nich nie wspomni, bo wie, że mogą być uciążliwe w późniejszym wykończeniu i użytkowaniu lokalu.

Advertisement

Kupno nowego mieszkania. Balkon to miejsce do życia

Świetnie by było, gdyby poza czymś do siedzenia, zmieścił również suszarkę na pranie w sezonie letnim. Lubisz prywatność? Balkon wychodzący na okna sąsiada lub stykający się z innym, narożnym balkonem może nie spełniać takiej funkcji, jaką byś chciała. Ja miałam kiedyś balkon na I p. zaraz przy chodniku i bardzo przeszkadzało mi, kiedy wszyscy zaglądali, co czytam lub jem na zewnątrz.

Na którym piętrze wybrać mieszkanie?

Niezależnie od twoich preferencji, powinnaś mieć świadomość, że mieszkania parterowe bywają, choć nie muszą być chłodniejsze. Zawsze istnieje większe ryzyko włamania, nie zostawisz otwartych okien kiedy wychodzisz, możesz mieć mniej prywatności i musisz dbać o ogródek – choć sam ogród jest atutem. Z kolei lokale na najwyższych piętrach mogą bardziej się nagrzewać, za to nikt nie będzie hałasował ci nad głową.

Advertisement
Continue Reading

jak mądrze kupić mieszkanie

Kupiłaś mieszkanie na kredyt? Sprawdź, jak odzyskać część pieniędzy

Published

on

Teraz możesz uzyskać od banku zwrot kwoty za ubezpieczenie pomostowe, fot. Jenny Ueberberg

Planujesz kupić mieszkanie na kredyt? Podpisałaś już umowę kredytową, ale wciąż czekasz na wpis do hipoteki? Od września możesz odzyskać pieniądze pobrane przez bank za dodatkowe ubezpieczenie pomostowe. Możesz sporo zaoszczędzić.

Jeśli zdecydowałaś się kupić mieszkanie, bank udzielający ci kredytu będzie chciał zabezpieczyć się na wypadek twojej niewypłacalności. Dla banku odpowiednim zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej. Zanim jednak sąd dokona wpisu, banki wymagają dodatkowej opłaty, tzw. ubezpieczenia pomostowego. Ta opłata jest obowiązkowa i ma charakter ubezpieczenia ryzyka kredytowego.

Mieszkanie na kredyt. Ubezpieczenie pomostowe, to dodatkowy koszt kredytu

Wprawdzie, konieczność opłacania ubezpieczenia pomostowego jest czasowa, ale może generować spore koszty – nawet kilkaset złotych miesięcznie. Co znaczy, że kredyt będzie cię kosztował nawet o kilka tysięcy złotych więcej. Dlatego, że w zależności od miasta, na wpis trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie musisz opłacać bankowi dodatkowe ubezpieczenie pomostowe do czasu uzyskania wspomnianego wpisu. Od września br. możesz odzyskać wpłaconą kwotę.

Advertisement

Kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby bank zwrócił ci kwotę za ubezpieczenie

Do 17 września 2022 r. kwota za ubezpieczenie pomostowe, którą bank pobierał klientom kredytowym co miesiąc aż do uzyskania wpisu do hipoteki, była bezzwrotna. W zeszłym miesiącu, nastąpiła nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym. Aktualnie bank będzie musiał zwrócić ci pobraną sumę za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Zgodnie z ustawą, kwotę ubezpieczenia pomostowego po dokonaniu wpisu do KW bank musi:

 • zwrócić kredytobiorcy,
 • zaliczyć na poczet spłaty kredytu.

Kredyt mieszkaniowy. Kogo obejmują przepisy zwrotu pieniędzy?

Przepisy znowelizowanej ustawy dotyczą osób, które:

 • podpisały umowę o kredyt hipoteczny po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, tj. od 17 września 2022 r.
 • podpisały umowę o kredyt hipoteczny przed 17 września 2022 r., ale do tego momentu nie uzyskały jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Jak odzyskać kwotę za ubezpieczenie pomostowe?

Zwrot kwoty pobranej przez bank jako ubezpieczenie, możesz otrzymać po uzyskaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Jeśli planujesz podpisać umowę kredytową lub podpisałaś ją po 17 września, zasady zwrotu opłaty za ubezpieczenie pomostowe będą zawarte w umowie.

Advertisement

Jeśli zdecydowałaś się na kredyt hipoteczny wcześniej, bank musi zwrócić ci kwotę ubezpieczenia pomostowego w ciągu 60 dni od dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Ewentualnie w tym czasie bank powinien zaliczyć tę sumę na poczet spłaty kredytu.

Bank powinien zrobić to z automatu. Jeśli nie otrzymasz wpłaconej kwoty w podanym terminie, wyślij do banku wniosek o zwrot pobranych środków. Dodatkowo załącz odpis z księgi wieczystej potwierdzający umieszczenie w niej informacji o wpisaniu hipoteki.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze