Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Ależ tydzień spółki Warbud. Trzy wielkie wydarzenia

Published

on

Nicolas Dépret, prezes spółki Warbud podpisuje kontrakt na przebudowę wiaduktów, fot. mat. prasowe

Wiecha na szczycie aquaparku. Finalizacja budowy nowego skrzydła szpitala. Kontrakt na modernizację wiaduktów drogowych. Mocną końcówkę 2022 roku zaplanował sobie Warbud.

Warbud to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Działa na rynku od 1989 roku, a jej kapitał zakładowy to 60 milionów złotych. Zatrudnia ponad 1100 pracowników. Zrealizowała już 600 obiektów.

Teraz natomiast może się pochwalić, że na szczycie budowanego aquaparku w Płocku zawisła wiecha. Zaraz po tym mają ruszyć prace instalacyjne. Zakończenie budowy zaplanowano na 2024 rok. Aquapark w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym, które realizuje Warbud, ma powierzchnię 2700 mkw.

Advertisement

— Za nami wyburzenie dawnego budynku szkoły podstawowej, roboty fundamentowe oraz realizacja skomplikowanej, nietypowej konstrukcji żelbetowej obiektu. Zamontowaliśmy konstrukcję drewnianą dachu z dźwigarami o długościach przekraczających 31m i pokrycie z blachy trapezowej. Prowadzimy roboty wykończeniowe. Murujemy ściany działowe, trwa montaż ślusarki aluminiowej zewnętrznej i elewacji wentylowanych, a także montaż niecek basenowych ze stali nierdzewnej oraz zbiorników przelewowych i filtrów w podbaseniu — mówi Marcin Krzykwa, kierownik kontraktu Warbud.

Powstaje nowy aquapark w Płocku

Aquapark w Płocku będzie miał wiele atrakcji. Sześciotorowy basen sportowy 25×16 m, basen rekreacyjny, czterotorowy basen do nauki pływania 10×15 m, wanny z hydromasażem, a także brodzik dla dzieci o głębokości 0,3 m i plac zabaw na plaży basenowej o powierzchni 100 mkw. W lecie będzie można skorzystać z zewnętrznego wodnego placu zabaw o pow. 500 mkw.

Budowa aquaparku w Płocku, fot. Warbud

— Historię tej budowy rozpoczął dialog techniczny, oferta i wstępna koncepcja projektowa. Po zawarciu umowy powstała właściwa koncepcja projektowa i rozpoczęła się realizacja projektu budowlanego. Uzyskanie pozwolenia na budowę, następnie wykonanie projektu technicznego i wykonawczego. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o aspekcie projektowym. Choć jest skomplikowany dla obiektów basenowych, to dodatkowo w naszym przypadku musiał jeszcze uwzględniać odpowiedzialność finansową za zużycie mediów. Do tego zapewnienie dostępności obiektu przez 20 lat. Powstaje on bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – opisuje Marcin Krzykwa.

Otwarcie nowego skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Za to w tym samym czasie, w Wołominie, trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowego skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajdą się w nim Podstawowa Opieka Zdrowotna, Przychodnia Specjalistyczna, w tym komfortowa Poradnia ginekologiczno-położnicza z oddzielnym wyjściem. Są także przestronne pomieszczenia dla Poradni dzieci chorych i zdrowych, Zakładu Rehabilitacji oraz Administracji.

Realizacja skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, fot. Warbud

Zgodnie z zapisami umowy Warbud był również odpowiedzialny za wybudowanie trzykondygnacyjnego budynku A w stanie surowym zamkniętym. Projekt przygotowała pracownia AB-Projekt z Krakowa. Łączna powierzchnia całkowita dwóch wybudowanych obiektów /A i B/ to 13 082,88 m2 oraz 50 556,29 m3 kubatury.

— Pomimo trudnych warunków związanych z panującą pandemią oraz wojną w Ukrainie udało się zakończyć budowę przed terminem . Korzystając z okazji dziękuję i gratuluję całej ekipie oraz osobom decyzyjnym za aktywność i zaangażowanie, bo to nasza wspólna zasługa. W dwa lata zbudowaliśmy nie tylko szpital, ale poczucie bezpieczeństwa i komfort życia wśród mieszkańców Wołomina i okolic — tłumaczy Marcin Papiernik, kierownik kontraktu w Warbud.

Advertisement

Warbud podpisał kontrakt na przebudowę wiaduktów drogowych

Budowa aquaparku w Płocku i szpitala w Wołominie trwa. Natomiast coś, co dopiero się wydarzy to modernizacja wiaduktów drogowych nad ulicą Paryską na warszawskiej Saskiej Kępie. Warbud właśnie podpisał na to umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta Warszawy.

– To dla nas wyjątkowy dzień i kolejny ważny kontrakt w naszym portfolio. Realizacja inwestycji drogowych jest szczególnie uciążliwa dla mieszkańców i bezpośredniego sąsiedztwa inwestycji. Zwłaszcza, gdy, tak jak w tym przypadku, Generalny Wykonawca zobligowany jest do zachowania przejazdu Trasą Łazienkowską przez cały czas prowadzenia robót. Dlatego w trakcie rozbiórki pierwszego z wiaduktów, przejazd będzie możliwy po drugim obiekcie. Następnie ruch skierujemy na nowo wybudowany wiadukt i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi – opowiada Nicolas Dépret, prezes Warbudu.

Celem inwestycji jest umożliwienie montażu ekranów akustycznych w Al. Stanów Zjednoczonych, na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej, które ograniczą emisję hałasu. Powstanie także nowa, cicha nawierzchnia jezdni. Aleja Stanów Zjednoczonych stanowiąca odcinek Trasy Łazienkowskiej, to droga dwujezdniowa, rozdzielona pasem zieleni, z trzema pasami ruchu w każdym kierunku. Z powodu złego stanu technicznego rozebrane, a następnie odbudowane zostaną dwa wiadukty o długości 210 m każdy, przebiegające właśnie nad ul. Paryską. 

Advertisement

W ramach zamówienia Warbud przebuduje także pobliskie sieci: energetyczne, teletechniczne, kanalizacyjne, wodociągowe, c.o., gazowe oraz fragmenty ulic Bajońskiej i Paryskiej.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Lokum Deweloper z 42% spadkiem sprzedaży

Published

on

By

Inwestycja Lokum Salsa w Krakowie, fot. Lokum Deweloper

Grupa Lokum Deweloper, działająca na dolnośląskim i małopolskim rynku nieruchomości, w 2022 roku zakontraktowała 435 lokali. To oznacza o 42% mniej sprzedanych mieszkań w stosunku do roku poprzedniego. Deweloper przekazał również klientom 727 lokali.

W 2022 roku, Lokum Deweloper przekazał o 28% więcej lokali niż rok wcześniej. Tym samym odnotował wzrost przychodu o 18% (do 366,7 mln zł). Jednak odnotowany zysk netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego wzrósł zaledwie o 3%, do wysokości 57,3 mln zł. Deweloper odczuł wzrost ponoszonych kosztów realizacji i finansowania inwestycji. Przychody minionego roku Grupa uzyskała głównie z wrocławskich inwestycji Lokum Porto i Lokum Verde. Poza tym z krakowskich osiedli Lokum Vista i Lokum Salsa.

Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper: Musieliśmy ograniczyć produkcję

— Zeszły rok był bardzo trudny, naznaczony napaścią Rosji na Ukrainę, bardzo wysoką inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Dotknęły one wszystkich uczestników rynku mieszkaniowego. Rosnące koszty życia i wprowadzenie rygorystycznych wymogów badania zdolności kredytowej sprawiły, że duża część potencjalnych nabywców mieszkań musiała zrezygnować z marzeń o własnym lokum, a przynajmniej odłożyć ich realizację w czasie. W ubiegłym roku sprzedawaliśmy głównie klientom dysponującym gotówką lub o bardzo wysokich dochodach. Rosnące ceny materiałów i transportu, odpływ pracowników na Ukrainę, presja płacowa wywołana wysoką inflacją, jak też wysokie koszty finansowania działalności przełożyły się na ogólny wzrost kosztów realizacji mieszkań. Doświadczając jednocześnie spadku sprzedaży zmuszeni byliśmy podjąć trudną decyzję o ograniczeniu produkcji — podsumował 2022 rok Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Advertisement

W zeszłym roku, Grupa zakończyła budowę blisko 1000 lokali. Deweloper przekazał klientom 727 mieszkań, jednak uruchomił budowę zaledwie 133. W tym roku, Lokum Deweloper dysponuje ofertą, na którą składają się mieszkania gotowe i z bliskim terminem realizacji – w ciągu najbliższych miesięcy.

Deweloperzy z nadzieją na ożywienie rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości wyhamował w zeszłym roku. Jednak na horyzoncie widać ożywienie zarówno wśród klientów, jak i deweloperów. Obie grupy liczą na poprawę i ustabilizowanie sytuacji w branży w ciągu najbliższych miesięcy.

— Wraz ze stabilizacją wysokości stóp procentowych i złagodzeniem rekomendacji S przez KNF, w pierwszych miesiącach 2023 roku odnotowujemy rosnącą aktywność klientów wspomagających zakupy kredytem hipotecznym. Kolejnym impulsem zakupowym może być start programu Pierwsze Mieszkanie, do którego kwalifikuje się blisko 80% mieszkań z naszej oferty. Mamy przekonanie, że odrodzenie popytu będzie trwałe, zważywszy na duży deficyt mieszkań we Wrocławiu i Krakowie, gdzie działamy. Jesteśmy na to dobrze przygotowani. Dysponujemy dużym bankiem ziemi i projektami gotowymi do uruchomienia. Gdy tylko sytuacja finansowa klientów będzie wystarczająco dobra, by zrealizować swoje plany mieszkaniowe. Dlatego z nadzieją patrzymy na bieżący rok, spodziewając się poprawy wyników sprzedaży i efektywności spółki — skomentował prezes Grupy Lokum.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

125 milionów zł dla Real Management na realizację osiedla Neo Natolin

Published

on

Osiedle Neo Natolin powstaje w Warszawie. Inwestorem jest Real Management, fot. mat. prasowe

Realizacja projektu Neo Natolin w Warszawie jest w pełni zabezpieczona finansowo. Real Management wybuduje ponad 300 domów w Wilanowie.

Osiedle Neo Natolin powstaje w Warszawie przy ul. Stefana Korbońskiego. Budynki mają się wyróżniać minimalizmem, jakościowymi materiałami i dużymi przeszkleniami.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Santander Bank Polska S.A. docenił naszą wieloletnią współpracę, doświadczenie w branży i wyjątkowe atuty projektu Neo Natolin. To finansowanie, razem z wkładem własnym inwestora pokrywa pełne zapotrzebowanie budżetu i pozwala skupić się na dalszej realizacji inwestycji. W I etapie tego przedsięwzięcia budujemy 84 nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej. Działki pod każdy lokal mają powierzchnię między 580 a 990 mkw., co zapewni wszystkim naszym klientom komfort oraz prywatność. Docelowo, w ramach projektu Neo Natolin, na 36,5-hektarowej wybudujemy 300 lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą rekreacyjną. I etap osiedla będzie gotowy na przyjęcie pierwszych mieszkańców już w trzecim kwartale 2024 roku — opowiada Marcin Malka, prezes zarządu Real Management.  

Advertisement

Domy w Warszawie na osiedlu Neo Natolin powstaną w zabudowie bliźniaczej. Połączono je ze sobą jedynie garażami. To, według dewelopera, zapewni maksimum prywatności mieszkańcom. Natomiast każdy z nich będzie posiadał  działkę o powierzchni od ok. 580 mkw. do 990 mkw. 70 proc. powierzchni działki każdego budynku będzie biologicznie czynne. Dlatego też na terenie osiedla zaplanowano liczne zielone przestrzenie, wspólne skwery, staw czy zakątki z małą architekturą.

Inwestor Neo Natolin, Real Management, koncentruje się na sektorze nieruchomości produkcyjno-przemysłowych i mieszkaniowych. Od początku działalności spółka zrealizowała projekty komercyjne i mieszkaniowe o powierzchni  265 000 mkw. Wśród nich znajdują się m.in. kompleks biurowy Bolero Office Park, osiedla domów jednorodzinnych premium Rezydencje Pałacowa i Rezydencje Chojnów, centra produkcyjno-przemysłowe Good Point oraz parki convenience Przyczółkowska Vis a Vis i Point.44.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: 110 milionów złotych zysku Archicomu

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. materiały prasowe

827 sprzedanych mieszkań. Zysk na poziomie 110 mln zł i pozycja lidera na wrocławskim rynku. Archicom, choć skromnie w komunikacie, całkiem nieźle podsumował 2022 rok.

Ponad 35 lat obecności na rynku nieruchomości i 16% udział w sprzedaży mieszkań na rynku wrocławskim. Deweloper sprawnie dostosował się do nowych okoliczności. Natomiast zmniejszony popyt na mieszkania czy też inne wyzwania z zeszłego roku, nie uniemożliwiły spółce efektywnego funkcjonowania. Strategiczna współpraca z Echo Investment oraz know-how wypracowane w ciągu ostatnich lat, przełożyły się na większą zwinność organizacji. Archicom usprawnił digitalizację procesów, postawił na rozwój nowych kompetencji oraz zdolność adaptacji do wszelkich zmian realiów gospodarczych.

— Choć mijający rok był pewnego rodzaju niewiadomą, mieliśmy pełną świadomość cykliczności rynku mieszkaniowego. W związku z tym, bazując na wypracowanych solidnych fundamentach finansowych, niezmiennie realizowaliśmy naszą wieloletnią strategię stawiając czoła pojawiającym się wyzwaniom. Okres zmiennej sytuacji rynkowej wykorzystaliśmy na optymalizację procesów, a także doprowadzanie kolejnych inwestycji do statusu pełnej gotowości przed wprowadzeniem do sprzedaży. Odnotowaliśmy przy tym stabilne tempo sprzedaży, które pozwoliło nam zarówno na zabezpieczenie finansowe spółki, jak i konsekwentny, zrównoważony rozwój. W mojej ocenie możemy spodziewać się, że rozbudzenie rynku kredytowego już wkrótce doprowadzi do ponownego wzrostu zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi wśród nabywców. Zapewniam, że jesteśmy na ten moment doskonale przygotowani — mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu w Archicom.

Advertisement

Archicom liderem wrocławskiego rynku

Deweloper ugruntował pozycję rynkowego lidera we Wrocławiu, osiągając 16% udział w rynku tutejszych nieruchomości. W 2022 roku, spółka przekazała klucze do mieszkań aż 928 klientom. Ponadto, Archicom osiągnął 500 mln przychodu ze sprzedaży. Z pewnością do osiągnięcia wspomnianych wyników przyczyniły się m.in. renoma marki, portfolio inwestycji oraz zaangażowanie środowiskowe oraz społeczne dewelopera. Nabywcy indywidualni oraz inwestorzy dostrzegają powyższe czynniki podczas procesu decyzyjnego.

Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa

W minionym roku, Archicom opublikował pierwsze wydanie raportu ESG. Dokument podsumowuje zrealizowane do tej pory działania związane z troską o środowisko, społeczności oraz ład korporacyjny. Co więcej, wkrótce swoją premierę będzie miała kolejna edycja publikacji. Wierność zasadzie, która stawia człowieka i środowisko w centrum działań  doprowadziła m.in. do zacieśnienia współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej – Rewir Twórczy, w ramach której długofalowego wsparcia udzielono wielu uchodźcom z Ukrainy. Poczucie odpowiedzialności społecznej i środowiskowej to jedne z głównych filarów strategii firmy. Deweloper zorganizował również wydarzenie PlayFair, którego celem była międzybranżowa dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa poskutkowała m.in. uruchomieniem pierwszego Ubraniomatu na osiedlu mieszkaniowym w ramach inwestycji Olimpia Port. Projekt jest możliwy dzięki współpracy Archicomu z markami 4F oraz Ubrania do Oddania. Deweloper angażuje się w kwestie środowiskowe, tym samym wykonując ukłon w stronę mieszkańców, którzy chcą uczestniczyć w ekologicznych działaniach.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze