Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Ależ tydzień spółki Warbud. Trzy wielkie wydarzenia

Published

on

Nicolas Dépret, prezes spółki Warbud podpisuje kontrakt na przebudowę wiaduktów, fot. mat. prasowe

Wiecha na szczycie aquaparku. Finalizacja budowy nowego skrzydła szpitala. Kontrakt na modernizację wiaduktów drogowych. Mocną końcówkę 2022 roku zaplanował sobie Warbud.

Warbud to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Działa na rynku od 1989 roku, a jej kapitał zakładowy to 60 milionów złotych. Zatrudnia ponad 1100 pracowników. Zrealizowała już 600 obiektów.

Teraz natomiast może się pochwalić, że na szczycie budowanego aquaparku w Płocku zawisła wiecha. Zaraz po tym mają ruszyć prace instalacyjne. Zakończenie budowy zaplanowano na 2024 rok. Aquapark w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym, które realizuje Warbud, ma powierzchnię 2700 mkw.

Advertisement

— Za nami wyburzenie dawnego budynku szkoły podstawowej, roboty fundamentowe oraz realizacja skomplikowanej, nietypowej konstrukcji żelbetowej obiektu. Zamontowaliśmy konstrukcję drewnianą dachu z dźwigarami o długościach przekraczających 31m i pokrycie z blachy trapezowej. Prowadzimy roboty wykończeniowe. Murujemy ściany działowe, trwa montaż ślusarki aluminiowej zewnętrznej i elewacji wentylowanych, a także montaż niecek basenowych ze stali nierdzewnej oraz zbiorników przelewowych i filtrów w podbaseniu — mówi Marcin Krzykwa, kierownik kontraktu Warbud.

Powstaje nowy aquapark w Płocku

Aquapark w Płocku będzie miał wiele atrakcji. Sześciotorowy basen sportowy 25×16 m, basen rekreacyjny, czterotorowy basen do nauki pływania 10×15 m, wanny z hydromasażem, a także brodzik dla dzieci o głębokości 0,3 m i plac zabaw na plaży basenowej o powierzchni 100 mkw. W lecie będzie można skorzystać z zewnętrznego wodnego placu zabaw o pow. 500 mkw.

Budowa aquaparku w Płocku, fot. Warbud

— Historię tej budowy rozpoczął dialog techniczny, oferta i wstępna koncepcja projektowa. Po zawarciu umowy powstała właściwa koncepcja projektowa i rozpoczęła się realizacja projektu budowlanego. Uzyskanie pozwolenia na budowę, następnie wykonanie projektu technicznego i wykonawczego. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o aspekcie projektowym. Choć jest skomplikowany dla obiektów basenowych, to dodatkowo w naszym przypadku musiał jeszcze uwzględniać odpowiedzialność finansową za zużycie mediów. Do tego zapewnienie dostępności obiektu przez 20 lat. Powstaje on bowiem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – opisuje Marcin Krzykwa.

Otwarcie nowego skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Za to w tym samym czasie, w Wołominie, trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowego skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajdą się w nim Podstawowa Opieka Zdrowotna, Przychodnia Specjalistyczna, w tym komfortowa Poradnia ginekologiczno-położnicza z oddzielnym wyjściem. Są także przestronne pomieszczenia dla Poradni dzieci chorych i zdrowych, Zakładu Rehabilitacji oraz Administracji.

Realizacja skrzydła budynku Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, fot. Warbud

Zgodnie z zapisami umowy Warbud był również odpowiedzialny za wybudowanie trzykondygnacyjnego budynku A w stanie surowym zamkniętym. Projekt przygotowała pracownia AB-Projekt z Krakowa. Łączna powierzchnia całkowita dwóch wybudowanych obiektów /A i B/ to 13 082,88 m2 oraz 50 556,29 m3 kubatury.

— Pomimo trudnych warunków związanych z panującą pandemią oraz wojną w Ukrainie udało się zakończyć budowę przed terminem . Korzystając z okazji dziękuję i gratuluję całej ekipie oraz osobom decyzyjnym za aktywność i zaangażowanie, bo to nasza wspólna zasługa. W dwa lata zbudowaliśmy nie tylko szpital, ale poczucie bezpieczeństwa i komfort życia wśród mieszkańców Wołomina i okolic — tłumaczy Marcin Papiernik, kierownik kontraktu w Warbud.

Advertisement

Warbud podpisał kontrakt na przebudowę wiaduktów drogowych

Budowa aquaparku w Płocku i szpitala w Wołominie trwa. Natomiast coś, co dopiero się wydarzy to modernizacja wiaduktów drogowych nad ulicą Paryską na warszawskiej Saskiej Kępie. Warbud właśnie podpisał na to umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta Warszawy.

– To dla nas wyjątkowy dzień i kolejny ważny kontrakt w naszym portfolio. Realizacja inwestycji drogowych jest szczególnie uciążliwa dla mieszkańców i bezpośredniego sąsiedztwa inwestycji. Zwłaszcza, gdy, tak jak w tym przypadku, Generalny Wykonawca zobligowany jest do zachowania przejazdu Trasą Łazienkowską przez cały czas prowadzenia robót. Dlatego w trakcie rozbiórki pierwszego z wiaduktów, przejazd będzie możliwy po drugim obiekcie. Następnie ruch skierujemy na nowo wybudowany wiadukt i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części drogi – opowiada Nicolas Dépret, prezes Warbudu.

Celem inwestycji jest umożliwienie montażu ekranów akustycznych w Al. Stanów Zjednoczonych, na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej, które ograniczą emisję hałasu. Powstanie także nowa, cicha nawierzchnia jezdni. Aleja Stanów Zjednoczonych stanowiąca odcinek Trasy Łazienkowskiej, to droga dwujezdniowa, rozdzielona pasem zieleni, z trzema pasami ruchu w każdym kierunku. Z powodu złego stanu technicznego rozebrane, a następnie odbudowane zostaną dwa wiadukty o długości 210 m każdy, przebiegające właśnie nad ul. Paryską. 

Advertisement

W ramach zamówienia Warbud przebuduje także pobliskie sieci: energetyczne, teletechniczne, kanalizacyjne, wodociągowe, c.o., gazowe oraz fragmenty ulic Bajońskiej i Paryskiej.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Heimstaden poszerzył ofertę najmu o 170 mieszkań

Published

on

By

Heimstaden wprowadza do oferty 170 mieszkań na wynajem w Warszawie, fot. mat. prasowe

Szwedzka spółka Heimstaden, która w Polsce inwestuje w mieszkania pod wynajem, wprowadza do oferty osiedle Żupnicza w Warszawie. Tym samym, powiększyła swoje portfolio o 170 nowych mieszkań. Pierwsi najemcy wprowadzą się na przełomie grudnia br. i stycznia 2024 roku. Docelowo, powstanie tu 396 lokali na wynajem.

Wprowadzona właśnie do oferty inwestycja to pierwszy etap projektu. Heimstaden udostępni najemcom 170 zróżnicowanych lokali. Wśród nich znajdują się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchni od 31 do 95 mkw. Wszystkie z nich zostały wyposażone zarówno w meble, jak i w sprzęt AGD. Ponadto, mieszkańcy mają zagwarantowany dostęp do Internetu, obsługę wynajmowanych lokali i pomoc w razie sytuacji awaryjnych.

— Osiedle przy ul. Żupniczej to piąty projekt, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dołączył do oferty Heimstaden. Nasze portfolio obejmuje już niemal tysiąc wysokiej jakości mieszkań, które sukcesywnie przekazujemy najemcom lub których umowy najmu przedłużamy na kolejne okresy. Widzimy niezmiennie wysokie zapotrzebowanie na dobrej jakości mieszkania w doskonale skomunikowanych lokalizacjach, wynajmowane w sposób długoterminowy, stabilny i bezpieczny. Jako operator najmu instytucjonalnego nie tylko zwiększamy dostępność takich lokali dla osób z różnych grup społecznych, w tym rodzin z dziećmi, ale też wzmacniamy standardy obowiązujące na całym rynku najmu. Cieszymy się, że nasze kolejne osiedle będzie wkrótce tętnić pełnią życia — przekazała Izabela Stańczak, Head of Letting w Heimstaden Poland.

Advertisement

Żupnicza 28 to osiedle położone na warszawskiej Pradze Południe. W sąsiedztwie znajduje się m.in. Park Skaryszewski – jeden z największych obszarów rekreacyjnych w Warszawie, a także Park Obwodu Praga Armii Krajowej. Sprawną komunikację umożliwi mieszkańcom m.in. bliska odległość Dworca Wschodniego.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

ERBUD z kontraktem na kwotę niemal 90 mln zł

Published

on

By

ERBUD zrealizuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu, fot. Baumschlager Eberle Architekten

ERBUD rozpoczyna budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Wartość zlecenia na realizację pierwszego etapu inwestycji to 89,9 mln zł netto. Spółka, która została generalnym wykonawcą, ma 22 miesiące na finalizację obiektu. Od początku roku, spółka podpisała kontrakty kubaturowe o wartości ponad 1 mld zł.

W ostatnim czasie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Tym samym, spółka ERBUD rozpoczyna budowę pierwszego etapu inwestycji. ECFC jest państwową instytucją kultury, którą powołali Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundacja Tumult. Jej celem jest rozwijanie i promocja sztuki filmowej oraz szeroko pojętej kultury audiowizualnej. ERBUD, jako generalny wykonawca, ma 22 miesiące na realizację projektu.

Ten kontrakt jest dla nas wyjątkowy z wielu powodów. Jako grupa chcemy uczestniczyć we wszelkich inicjatywach ważnych społecznie, a powstanie tak imponującej instytucji kulturalnej z pewnością do takich należy. Jest to też piękny i odważny projekt architektoniczny, który zmieni na zawsze oblicze Torunia oraz przyciągnie do miasta zainteresowanie turystów z całej Europy. To dla nas dodatkowy powód do dumy, bo mimo że jesteśmy firmą międzynarodową, to pochodzimy z Torunia, a patriotyzmy lokalny jest w nas mocno zakorzeniony przekazał Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD, odpowiedzialny za rozwój kubatury.

Advertisement

Kontrakty na ponad 1 mld zł

Umowa na realizację ECFC to kolejny kontrakt kubaturowy podpisany w ostatnim czasie przez ERBUD. Jak wiadomo, spółka ma już w swoim portfolio budowę wielu instytucji kultury. Na przykład siedzibę warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA. Ponadto, oddane w zeszłym roku do użytku Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. A także Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, które mieści się na działce sąsiadującej z planowanym centrum filmowym. Przetarg na realizację inwestycji, którego zwycięzcą został ERBUD, został ogłoszony w styczniu br. Pierwszy etap projektu zakłada budowę studia filmowego, a wartość umowy wynosi blisko 90 mln zł netto.

Cieszy nas kolejny już w ostatnich tygodniach duży kontrakt, dołączający do naszego backlogu. Łączna wartość umów podpisanych od początku września przekroczył już znacząco 300 mln zł poinformował Jacek Leczkowski. Od stycznia tego roku ERBUD podpisał kontrakty kubaturowe o wartości ponad 1 mld zł.

ERBUD podpisał umowę na realizację pierwszego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu, fot. ERBUD
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dobre wyniki finansowe grupy INPRO

Published

on

Krzysztof Maraszek, prezes zarządu INPRO, fot. mat. prasowe

Grupa INPRO, prowadząca działalność deweloperską na rynku trójmiejskim, podsumowała wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2023 roku. Spółka uzyskała w tym czasie 199,5 mln zł skonsolidowanych przychodów netto ze sprzedaży. Oznacza to 18% wzrost względem analogicznego okresu z poprzedniego roku.

Wyniki dewelopera za okres od stycznia do września 2023 roku, kształtują się następująco. INPRO zanotowało przychody ze sprzedaży na poziomie 199,5 mln zł. W tym okresie, spółka wypracowała 25,4 mln zł zysku netto. Ponadto, grupa wydała łącznie 350 lokali. Tym samym, osiągnęła wzrost o 19% w porównaniu z 293 lokalami przekazanymi w ubiegłym roku. Natomiast w samym III kwartale br., spółka przekazała łącznie 64 lokale. W tym przypadku, wynik oznacza 47% spadek w zestawieniu z analogicznym okresem 2022 roku. Wówczas deweloper przekazał 120 mieszkań.

INPRO ze wzrostem sprzedaży

W III kwartale br., spółka zanotowała przedsprzedaż na poziomie 286 umów (w rozumieniu umów przedwstępnych netto). To oznacza wzrost 262% r/r. Natomiast w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku, INPRO sprzedało łącznie 642 lokale. Czyli o 130% więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego.

Advertisement

—W minionym kwartale br. mieliśmy do czynienia z dość wysokim popytem na mieszkania oferowane na rynku pierwotnym. Na zwiększenie sprzedaży w porównaniu do III kwartału 2022 r. wpływ miał przede wszystkim spadek stóp procentowych, złagodzenie rekomendacji KNF oraz wprowadzenie programu Bezpieczny kredyt 2%. W efekcie największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania, których cena pozwalała nabywcom na skorzystanie z subsydiowanych kredytów. Z uwagi na wzrost kosztów i jednoczesnej ograniczonej podaży, ceny mieszkań na rynku wzrosły — podsumował Krzysztof Maraszek, prezes zarządu INPRO.

W okresie od stycznia do września br., grupa uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji: Leszczynowy Park budynek 2 (50 lokali), #Na Swoim budynek 1 (72 lokale) oraz budynku A biurowca Matarnia Office Park.

Dalsze plany dewelopera

INPRO zapowiada dalszy rozwój działalności deweloperskiej i poszerzenie oferty. Jeszcze do końca roku, spółka planuje wprowadzić do sprzedaży kolejne inwestycje. Tym samym, w Gdańsku zaoferuje m.in. 123 lokale na osiedlu przy ul. Bulońskiej, Polanę Kampinoską oraz osiedle Urzeka z 55 lokalami. Ponadto, deweloper uruchomi III etap inwestycji Atut oraz I etap projektu Rumia Centralna obejmujący 96 lokali mieszkań. Podsumowując, łącznie w 2023 roku, grupa wprowadzi do sprzedaży 983 lokale.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze