NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE
PHN chce inwestować w odnawialne źródła energii
Polski Holding Nieruchomości inwestuje w odnawialne źródła energii rozwijając nową linię biznesową tj. segment fotowoltaiczny. Pierwsza farma o niemal 28 MW mocy zainstalowanej powstanie przy miejscowości Owińska w gminie Czerwonak w Wielkopolsce. Firma otrzymała warunki przyłącza planowanej instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej, kluczowy dokument, warunkujący przeprowadzenie inwestycji.
Grupa PHN zamierza uruchomić wkrótce nową linię biznesową – segment wielkoskalowej fotowoltaiki zawodowej. Produkcja energii z własnych odnawialnych źródeł energii (OZE) będzie stanowić jedną z podstaw przyszłej strategii ESG. Spółka wykorzysta wytworzoną na farmach solarnych i w instalacjach hybrydowych zieloną energię na potrzeby energetyczne grupy. Planowane inwestycje przyczynią się do ograniczenia kosztów zakupu energii.
Zobacz także: PHN rusza z drugim etapem inwestycji Młoda Białołęka
Grupa PHN posiada nieruchomości pod projekty fotowoltaiczne o łącznie ok. 60 MW mocy zainstalowanej
W wybranych lokalizacjach planowane jest uruchomienie instalacji promujących rozwiązania hybrydowe. Będą one wykorzystywać nie tylko energię słońca, ale także wiatru i magazynowania energii. Co więcej, to pozwoli na optymalne wykorzystanie mocy przyłączeniowych, przy większej produkcji zielonej energii. Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy prawie 28 MW, powstanie na ok. 30 ha należących do grupy PHN odrolnionych gruntów o niskiej klasie bonitacyjnej w okolicach miejscowości Owińska, w gminie Czerwonak, ok. 8 km na północ od stolicy Wielkopolski.
— Nasze inwestycje w OZE przyczynią się do zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym, ograniczenia zużycia paliw kopalnych i pomogą naszym klientom spełnić kryteria ESG. Produkowana zielona energia powinna pokryć większość naszego zapotrzebowania, co znacząco obniży ślad węglowy, a zwłaszcza nasze koszty operacyjne w związku rosnącymi cenami energii. Inwestycję planujemy zrealizować ze środków własnych i w oparciu o finansowanie dłużne. Dzięki temu, że PV Czerwonak i kolejne nasze farmy zostaną zbudowane na gruntach własnych, niższe będą nakłady inwestycyjne oraz koszty utrzymania tych instalacji niż w przypadku konkurencyjnych projektów. Pozwoli to na wypracowanie wyższych stóp zwrotu i ewentualną komercjalizację części inwestycji — powiedział Marcin Mazurek, prezes zarządu PHN.
Przewidywana produkcja energii z pierwszej, i największej instalacji fotowoltaicznej w portfelu PHN to ok. 30 GWh rocznie. Natomiast nowa instalacja PV należąca do PHN zapobiegnie emisji ok. 24,4 tys. ton dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery rocznie.