Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Resi4Rent. Mieszkania w abonamencie okazały się hitem

Published

on

Mieszkania w abonamencie od Resi4Rent w Krakowie, fot. Resi4Rent

Ich mieszkania w abonamencie wynajmują się dosłownie w kilka dni. Mają obłożenie na poziomie 99%. Do tego wprowadzili 700 kolejnych lokali na wynajem. I pozyskali 50 mln euro finansowania. Resi4Rent miało niesamowity 2022 rok.

Kiedy rynek sprzedaży nowych nieruchomości przeżywa kryzys, dynamicznie rozwija się ten z mieszkaniami na wynajem. Obecnie to ok. 7,5 tys. lokali. Private Rented Sector (PRS) oznacza Rynek Najmu Instytucjonalnego. W Polsce dopiero raczkuje, ale coraz więcej firm widzi w nim szansę na olbrzymie wpływy finansowe. Dodatkowo sprzyja temu wysoka inflacja i trudności z uzyskaniu kredytów hipotecznych.

Niewątpliwym liderem rynku PRS jest Resi4Rent. Ma już bowiem 3000 mieszkań w abonamencie w 6 największych miastach. Są to Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań i Wrocław. W 2022 roku spółka wprowadziła do wynajmu 700 nowych mieszkań. Do tego pozyskałą 50 mln EUR finansowania na rozbudowę portfela mieszkań w abonamencie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Advertisement

Mieszkania w abonamencie. Resi4Rent pozyskał 50 mln euro

— Miniony rok był dla nas bardzo udany. Weszliśmy z kolejnymi projektami na nowy dla nas, krakowski rynek. Był ostatnim miastem na liście regionów, w których chcemy się rozwijać. Oddaliśmy do użytku trzy nowe inwestycje: Kraków Bonarka, Kraków Błonia, a także Warszawa Woronicza. Tym samym zwiększyliśmy nasze portfolio o 30% — opowiada Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.

— Otwarte w tym roku budynki zapełniały się błyskawicznie. Kraków Bonarka został w pełni wynajęty w niespełna 8 tygodni. Natomiast Warszawa Woronicza już w 6 od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Ten rekordowo krótki czas pełnego wynajęcia inwestycji jest potwierdzeniem, że projekty PRS to rozwiązanie z ogromnym potencjałem. Niweluje bieżący niedobór mieszkań na rynku i stanowi odpowiedź na aktualne oczekiwania konsumentów zaspokajając ich potrzeby mieszkaniowe. Świadczy o tym także wyróżnienie przyznane Resi4Rent, Laur Konsumenta, Odkrycie Roku 2022. Nasze działania na rzecz zmniejszenia luki mieszkaniowej dostrzegł również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Udzielił Resi4Rent jako pierwszemu podmiotowi na polskim rynku PRS, wsparcia finansowego w wysokości 50 mln euro na dalszy rozwój portfela mieszkań w abonamencie w miastach przyjmujących uchodźców z Ukrainy — mówi Imianowski. 

mieszkania w abonamencie w warszawie od resi4rent

Spółka przekazała, że najważniejsza przy decyzji klientów na mieszkania w abonamencie była możliwość zawarcia umowy na kilka miesięcy. Istotne było również obejrzenia lokalu i podpisania umowy zdalnie. Do tego także optymalna cena i opieka administracyjno-techniczna w każdym budynku posługująca się językiem obcym.

Advertisement

Mieszkania w abonamencie na 3, 6 lub 12 miesięcy

— Wcześniej obcokrajowcy stanowili ok. 1/4 naszych klientów, obecnie ponad 1/3 lokatorów mieszkań w abonamencie pochodzi z zagranicy. Największa grupa to osoby z Ukrainy – przeważnie mają one stabilną sytuację zawodową i ekonomiczną, nierzadko mieszkają w Polsce z rodzinami. Część z nich została relokowana do Polski przez firmy. Część przyjechała do rodziny lub znajomych, którzy już mieszkali w naszym kraju. W Resi4Rent staramy się wyjść im naprzeciw pomagając w zorganizowaniu niezbędnych formalności. Tak, aby mogli nawet prosto z drogi wprowadzić się do gotowego, w pełni wyposażonego i pachnącego świeżością mieszkania — tłumaczy Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Resi4Rent. 

Mieszkania w abonamencie od Resi4Rent mają nie tylko różne metraże i liczbę pokojów, ale i różny czas najmu. Czas trwania umowy to 3, 6 lub 12 miesięcy z gwarancją niezmiennych warunków. W usłudze mieszkania w abonamencie zawarte jest zakwaterowanie we w pełni wyposażonym w sprzęty AGD i umeblowanym lokalu, dostęp do sieci Wi-Fi, dedykowany panel do zarządzania rozliczeniami, serwis techniczny i stała opieka biura obsługi klienta. 

– Nieustannie rozwijamy ofertę benefitów dla mieszkańców. W 2022 roku bezpłatnie dla naszych lokatorów zapewniliśmy m.in. wiosenny przegląd rowerów, szkolenia z psim behawiorystą, wspólne sadzenie drzewek z okazji Dnia Pokoju, sąsiedzkie świąteczne spotkania oraz inne inicjatywy, które są okazją do integracji, nawiązania wielokulturowych relacji a przede wszystkim zadomowienia się w nowym miejscu. Wyniki ankiet dotyczących satysfakcji ze świadczonych usług wśród naszych lokatorów, a także wskaźnik osób, które zgłaszają się do nas z polecenia dotychczasowych klientów, który wynosi 18 proc. pozwalają nam sądzić, że robimy to dobrze. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach i na 2023 rok planujemy już kolejne inicjatywy, które mamy nadzieję spotkają się z równie ciepłym przyjęciem – zapowiada Alicja Kościesza z Resi4Rent. 

Advertisement

Do 2025 roku firma planuje zwiększyć swoją ofertę do 10 tys. mieszkań w abonamencie.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. Archicom

Grupa Archicom podsumowała pierwsze półrocze 2023 r. W tym czasie, spółka sprzedała 568 mieszkań, co oznacza wzrost na poziomie blisko 20% kwartał do kwartału. Natomiast przychody dewelopera w tym okresie wyniosły 219,4 mln zł. Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, stwierdził, że dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, możliwe jest osiągnięcie pozycji lidera w branży deweloperskiej.

Archicom odnotowuje wzrost wyników sprzedażowych od III kwartału 2022 r. W samym II kwartale br., deweloper sprzedał 310 lokali. Natomiast łącznie w I półroczu – 568. To pozwoliło spółce osiągnąć przychody w wysokości 219,4 mln zł.

— Przychody rozpoznane z 338 przekazań w I półroczu potwierdzają, że strategia biznesowa organizacji sprawdza się. Niezmiennie dążymy do tego, aby być godnym zaufania partnerem zarówno dla nabywców mieszkań, jak i pozostałych grup interesariuszy, m.in. inwestorów instytucjonalnych. Saldo środków pieniężnych na koniec II kwartału wyniosło przeszło 450 mln zł. Zapewnia to grupie kapitałowej komfort w reagowaniu na nadarzające się okazje rynkowe dotyczące nabywania nowych nieruchomości. Istotną informacją potwierdzającą zaufanie rynku kapitałowego do spółki jest kolejna udana emisja obligacji na kwotę 62 mln zł w ramach długoterminowego programu — przekazała Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu Archicom.

Advertisement

Archicom z ogólnopolskim zasięgiem i ambitnymi planami

Kluczowym elementem w ramach zmian organizacyjnych dla Grupy Echo-Archicom, było sfinalizowane w sierpniu br. połączenie biznesu mieszkaniowego spółek. Tym samym, Archicom stał się ogólnopolskim deweloperem. Spółka utrzymała pozycję lidera na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Dodatkowo, deweloper zaznaczył swoją obecność pod nową marką Echo Residential by Archicom w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju i ekspansji spółki:

— Jako Archicom chcemy stać się ogólnopolskim deweloperem pierwszego wyboru. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, a tym samym pozyskaniu eksperckiego know-how, banku ziemi i zespołu pracowników. Wierzymy, że wyjątkowi ludzie mieszkają w wyjątkowych miejscach. Dlatego projektujemy je dla nich z dbałością o każdy detal mający wpływ na jakość życia na osiedlu. Dostarczamy najwyższy standard mieszkania dzięki uwzględnieniu współczesnych trendów urbanistycznych, potrzeb mieszkańców i zasad kreowania zdrowej tkanki miejskiej. Nie zapominamy przy tym o odpowiedzialności środowiskowej i najlepszej jakości obsługi na każdym etapie procesu zakupu, a później wieloletniego zamieszkiwania — ogłosił Waldemar Olbryk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development. Jedyna kobieta w zarządzie odchodzi ze spółki

Published

on

Małgorzata Kolarska, wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna Dom Development złożyła rezygnację, fot. Dom Development

Małgorzata Kolarska to jedyna kobieta w składzie zarządu Dom Development. Wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna, związana ze spółką od 2006 roku, właśnie złożyła rezygnację i odejdzie z grupy z końcem roku.

W zeszłym roku, Małgorzata Kolarska znalazła się na 1. pozycji na liście najlepiej zarabiających menedżerów giełdowych spółek deweloperskich. W Dom Development początkowo objęła stanowisko eksperta ds. zakupu nieruchomości. Następnie awansowała na dyrektora pionu nieruchomości. Kolarska pełni funkcję wiceprezeski zarządu od 2014 roku i jest jedyną kobietą w zarządzie dewelopera. 31 grudnia br. odejdzie ze spółki z powodów osobistych. Przewodniczący rady nadzorczej, Grzegorz Kiełpsz, już ma propozycję jej następczyni. Po rezygnacji złożonej przez Małgorzatę Kolarską, poinformował bowiem, że zarekomenduje, aby na jej miejsce powołać Monikę Perekitko.

Dom Development w przedstawionej strategii ESG DOM 2030, zobowiązał się do osiągnięcia 30% parytetu płci w zarządzie spółki do 2026 roku. Obecnie, w pięcioosobowym składzie znajduje się tylko jedna kobieta. Natomiast wśród siedmiu członków Rady Nadzorczej, są trzy kobiety. Monika Perekitko, która miałaby zastąpić odchodzącą Małgorzatę Kolarską, obecnie jest związana ze spółką Matexi. Od 2015 roku jest członkiem zarządu Matexi Polska. Ponadto, jest także członkiem zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Advertisement
Cele strategiczne Dom Development związane z ładem korporacyjnym, fot. strategia DOM 2030/ Dom Development

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze