Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

TDJ idzie jak burza. I planuje ekspansję na nowe miasta

Published

on

Adam Urbański, dyrektor sprzedaży w TDJ Estate, fot. mat. prasowe

Otwarcie pierwszego parku handlowego, zakończenie projektu .KTW, budowa kolejnych etapów osiedli mieszkaniowych i plany na dalszą ekspansję poza województwem śląskim. TDJ podsumowuje 2023 rok i zdradza, gdzie powstaną kolejne inwestycje.

Deweloper rozpoczął zeszły rok oficjalnym uruchomieniem biurowca .KTW II i powitaniem pierwszych najemców. Budynek oferuje ponad 44 tys. mkw. powierzchni najmu, a w całym kompleksie łącznie może pracować nawet 6 tys. osób. Ponadto, spółka zrealizowała przed budynkami zielony skwer miejski, dostępny dla mieszkańców i pracowników .KTW.

Biurowce sukcesywnie zyskują nowych najemców. W pierwszym z nich poziom komercjalizacji utrzymuje się powyżej 90%. Umowy najmu przedłużyli Citi Handlowy, InfoBip i Colliers. Dodatkowo, TDJ zawarł nowe umowy obejmujące łącznie 1257 mkw. powierzchni. Wśród najemców są m.in. CERES Dom Inwestycyjny, Żabka NANO i Henry Meds. Natomiast w .KTW II wynajęte jest ponad 60% przestrzeni. Do grona najemców dołączyli Vaillant Group, Projekt Solartechnik i AEBI Schmidt.

Advertisement

Zobacz także: Pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate

Kolejne osiedla, nowe lokalizacje. TDJ wchodzi do Krakowa i Bielska-Białej

Deweloper sukcesywnie realizuje również rozbudowę osiedli mieszkaniowych. Spółka rozpoczęła budowę III i ostatniego etapu inwestycji Franciszkańskie Południe w Katowicach. W Zabrzu powstaje III etap Zielonej Doliny, który oferuje 172 mieszkania i 8 lokali usługowych. Natomiast w katowickim Dobrynowie rozpoczęła się sprzedaż 262 mieszkań w ramach II etapu.

— W porównaniu z wymagającym 2022 roku odnotowaliśmy wzrost zainteresowania ofertą mieszkaniową. Sprzedaliśmy 350 mieszkań, a do kolejnych 220 wydaliśmy klucze nowym właścicielom. Do tej pory w wyniku naszej działalności dostarczyliśmy na rynek łącznie 2313 mieszkań. Wkrótce ta liczba się zwiększy, ponieważ jesteśmy na zaawansowanym etapie uruchamiania nowych inwestycji — zapowiada Adam Urbański, dyrektor sprzedaży w TDJ Estate.

Advertisement

Co zatem planuje TDJ Estate w 2024 roku? Deweloper zamierza ruszyć z realizacją projektów mieszkaniowych Sarnie Osiedle oraz Osiedle Imbramowskie. Pierwsze z nich będzie usytuowane w Bielsku-Białej, na zboczach wzgórza Trzy Lipki w Sarnim Stoku. Spółka wybuduje tu 151 mieszkań w I etapie. Natomiast docelowo osiedle będzie liczyć 680 lokali.

Druga z inwestycji, powstanie w Krakowie w sąsiedztwie biurowców VINCI i O3 Business Campus, a także Akademii Rolniczej. Osiedle Imbramowskie zaoferuje 212 mieszkań i lokale usługowe. Między budynkami przewidziano przestrzeń rekreacyjną z zielenią i małą architekturą.

TDJ Estate zamierza ruszyć z budową nowego osiedla mieszkaniowego w Krakowie, fot. mat. prasowe

Dodatkowo, w bieżącym roku deweloper będzie kontynuował rozbudowę katowickiej Pierwszej Dzielnicy. W III etapie znajdzie się łącznie 265 mieszkań w dwóch budynkach. Poza częścią mieszkaniową, powstanie również kolejny odcinek rolkostrady. Natomiast już za kilka miesięcy wykonany zostanie nowy układ drogowy wokół osiedla.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Echo Investment koncentruje się na zrównoważonym rozwoju

Published

on

Echo Investment działa na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, fot. mat. prasowe

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport podsumowujący swoje działania w obszarze ESG za 2023 rok. Deweloper po raz pierwszy przygotował dokument zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością są również dane na temat śladu węglowego, które uwzględniają emisje pośrednie w wybranych kategoriach.

Echo Investment prowadzi swoją działalność deweloperską w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 roku. Celem spółki jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

— Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności. Zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw  – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii — podsumował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Advertisement

Przeczytaj także: Nowy biurowiec Echo Investment we Wrocławiu

Grupa zamierza oprzeć swoje raportowanie zgodnie z nowym standardem, na podstawie tzw. analizy podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie. Ponadto, obejmuje też trendy społeczne i ekologiczne na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

Czwarty raport Echo Investment w obszarze ESG

Spółka ograniczyła o 35% ślad węglowy w 2023 roku z zakresu 1 i 2. To bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych. A także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Deweloper po raz pierwszy ujął w raporcie informację na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości. Wynikają one m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów.

Advertisement

Jednym z głównych filarów wśród zagadnień społecznych był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa oraz warunki pracy. Grupa zmniejszyła o 4% różnicę płacową pomiędzy kobietami a mężczyznami. Natomiast kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń.

Ponadto, firma wykonała szereg działań w kierunku wzmocnienia ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej. Wśród nich znalazły się szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocja Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport Echo Investment dotyczący zrównoważonego rozwoju i działań podjętych w 2023 roku można przeczytać TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom po spadku sprzedaży liczy na nowy program rządowy

Published

on

Olchowy Park w Warszawie, fot. Victoria Dom

Deweloper Victoria Dom zakończył I kwartał br. z liczbą 332 sprzedanych mieszkań. To oznacza spadek sprzedaży o około 9% względem analogicznego okresu 2023 roku. Zarząd dewelopera ma nadzieję, że nowy program mieszkaniowy rządu przyczyni się do lepszych wyników w II połowie roku.

— Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku. Oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę mieszkaniową — skomentował I kwartał br. Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Zobacz także: Victoria Dom publikuje wynik finansowy za 2023 rok

Advertisement

Spółka aktualnie realizuje projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, deweloper planuje wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. Dodatkowo, w marcu Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży 5. etap inwestycji Olchowy Park na warszawskiej Białołęce. W ofercie znalazło się 106 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 353 600 zł. 

— Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6% powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży —dodał Waldemar Wasiluk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Karimpol zmienia dyrektora. Michał Orłowski z nową funkcją

Published

on

Już nie Jarosław Prawicki, a Michał Orłowski będzie pełnił funkcję Director, Head of Leasing and Asset Management w Karimpol Polska. Zmiana nastąpiła w tym miesiącu.

Karimpol działa na naszym rynku od 1997 roku. Obecnie posiada inwestycje w pięciu krajach, oprócz Polski również w Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. Deweloper buduje oraz wynajmuje powierzchnie komercyjne.

W Warszawie spółka zrealizowała dziewięć projektów. Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV są wymieniane jednym tchem. Natomiast największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy Karimpol, to biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw.

Advertisement

Michał Orłowski miał duży udział w sukcesie spółki.

— Obszar jego dotychczasowej działalności obejmował m.in. zarządzanie wynajmem ponad 50 budynków biurowych.W  tym obiektów klasy A i B oraz finalizację umów wynajmu na ponad 200,000 mkw. Jego strategiczne podejście i przywództwo były kluczowe w zapewnieniu pełnej komercjalizacji tak znaczących projektów, jak m.in. warszawskie biurowce SEZAM, Atrium Tower czy Mokotowska Square. Michał Orłowski, warszawiak o polsko-kanadyjskich korzeniach, wnosi ze sobą bogate, ponad 18-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku nieruchomości — informuje deweloper.

Przed dołączeniem do Grupy Karimpol, Orłowski pełnił funkcję Dyrektora ds. Wynajmu w Revetas, nadzorując projekty biurowe w Krakowie i Katowicach. Wcześniej pracował również w BBI Development, DTZ, Cushman & Wakefield oraz w Banku BNP Paribas.

Advertisement

Nowy Director, Head of Leasing and Asset Management uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskiem. Zdobył dyplom z prawa amerykańskiego na Levin College of Law na Florydzie. A także z prawa brytyjskiego i europejskiego na Uniwersytecie Cambridge. Jest posiadaczem tytułu Dyplomowanego Specjalisty Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member). Był członkiem RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors).

W spółce zastąpił Jarosława Prawickiego, który pracował w Karimpolu ponad 6 lat.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze