Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Unidevelopment rusza z inwestycją. I sponsoruje lekkoatletyczny klub

Published

on

RLTL Optima Radom z nowym sponsorem. Warszawska Sadyba z nową inwestycją deweloperską. Oba wydarzenia łączy jedna spółka, Unidevelopment.

Zacznijmy od lekkiej atletyki. Dzięki umowie sponsorskiej, logo dewelopera pojawi się m.in. na strojach radomskich lekkoatletów, podczas zawodów organizowanych przez klub, a także na jego obiektach treningowych. Umowa została podpisana na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia.

– Jako deweloper realizujemy w Radomiu dużą inwestycję mieszkaniową, Osiedle Idea, już od 7 lat. To dla nas ważne, aby łączyć działalność biznesową z zaangażowaniem społecznym. Dlatego regularnie angażujemy się w akcje ekologiczne czy wspieramy relacje sąsiedzkie. Teraz, nawiązując współpracę sponsorską z RLTL Optima Radom idziemy o krok dalej. Z dumą będziemy wspierać ten lokalny lekkoatletyczny klub. Wierzymy, że ambitny cel, jaki wyznaczyło jego kierownictwo, czyli udział zawodników klubu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jest realny. Z dumą będziemy wspierać klub na tej drodze, trzymając jednocześnie kciuki za sukcesy i rozwój kolejnych pokoleń sportowców – opowiada Zbigniew Gościcki, prezes zarządu i dyrektor generalny Unidevelopment.

Advertisement

Unidevelopment sponsorem lekkoatletów z klubu RLTL Optima Radom

RLTL Optima Radom podczas ubiegłorocznych 98. PZLA Mistrzostw Polski w klasyfikacji drużynowej zajął drugie miejsce. Zdobył trzy złote, trzy srebrne i dwa brązowe medale. Natomiast zawodnika klubu z Radomia, sprinterka Martyna Kotwiła, na Mistrzostw Europy w 2022 roku, zdobyła srebrny medal w sztafecie 4×100 m.

– Niezmiernie się cieszymy, że Unidevelopment zdecydował się nas wesprzeć. W klubie na pierwszym miejscu stawiamy zawodników i ich potrzeby, które możemy spełniać właśnie dzięki zaangażowaniu sponsorów. Wierzę, że dzięki wsparciu Unidevelopment będziemy mogli wspólnie świętować kolejne medale naszych zawodników – przewiduje Piotr Zaniat, prezes zarządu RLTL Optima Radom.

Sadyba Spot. Nowa inwestycja na warszawskim Mokotowie

Nowy projekt Unidevelopment w Warszawie, Sadyba Spot, fot. mat. prasowe

Na tym nie koniec wieści od Unidevelopment. Spółka rusza bowiem z inwestycją Sadyba Spot. Powstaje ona na warszawskim Mokotowie, u zbiegu ulic Powsińskiej i św. Bonifacego. W 11 piętrowym budynku zaprojektowano 111 mieszkań o powierzchni od 34 do 116 mkw. Do części lokali na ostatnim piętrze przynależeć będą tarasy, a do pozostałych balkony i loggie. W ramach apartamentowca powstanie również 118 miejsc postojowych w dwupoziomowym garażu podziemnym oraz 10 miejsc naziemnych. Na parterze budynku, od strony ul. Powsińskiej oraz św. Bonifacego, znajdzie się 8 lokali usługowych.

– Jako deweloper mamy swój udział w kształtowaniu nowoczesnej przestrzeni miejskiej i realizujemy ten cel w przemyślany sposób. Certyfikat BREEAM będzie dla naszych klientów potwierdzeniem, że Sadyba Spot to ekologiczna i prawdziwie zrównoważona inwestycja. Budynek powstanie według ściśle określonych zasad obowiązujących od etapu projektowania aż po ukończenie inwestycji, dzięki czemu będzie przyjazny dla mieszkańców i otoczenia – mówi Ewa Przeździecka, Wiceprezes Zarządu Unidevelopment SA.

Advertisement

Ekologia jest istotnym aspektem projektu Sadyba Spot. Jednym z ekologicznych elementów będą panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku. Na etapie budowy kontrolowane będą takie elementy, jak zarządzanie odpadami, zużycie surowców i transport. Certyfikacja da pewność, że budynek będzie stwarzał przyszłym mieszkańcom zdrowe i bezpieczne warunki do życia – m.in. dzięki ocenie systemów wentylacji. Projekt Sadyba Spot pozostanie pod kontrolą niezależnych ekspertów od momentu projektowania, aż po zakończenie inwestycji.

Budowa inwestycji Sadyba Spot już się rozpoczęła i zakończy się w I połowie 2025 roku. Za przygotowanie projektu odpowiada pracownia architektoniczna Latergrupa. Generalnym wykonawcą jest Unibep SA. Ceny mieszkań w inwestycji Sadyba Spot rozpoczynają się od 16 600 zł za mkw.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze