Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Zarządcy nieruchomości. Czy stoją za sukcesami dewelopera?

Published

on

Budynek mieszkalny Kardan w inwestycji SOHO by Yareal, fot. Yareal

Proces deweloperski jest złożony. Obejmuje planowanie, projektowanie, budowę i zarządzanie nieruchomościami. Natomiast jednym z kluczowych elementów sukcesu jest wybór właściwego zarządcy nieruchomości. To zadanie wymaga rozważenia wielu kryteriów, a jego wynik może znacząco wpłynąć na zarówno dewelopera, jak i mieszkańców.

Dlatego skorzystamy z wiedzy i doświadczenia Anny Wojsław, prezeski zarządu Imperium Zarządzanie Nieruchomościami. Wskażemy, jak wyłonić właściwego zarządcę nieruchomości z perspektywy dewelopera. Wymienimy, które kryteria są istotne. Wypunktujemy, jakie korzyści mogą wyniknąć z właściwego wyboru.

Kluczowe kryteria wyboru zarządcy nieruchomości

1. Doświadczenie i reputacja

Pierwszym, i jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zarządcy nieruchomości, jest jego doświadczenie i reputacja. Deweloper powinien poszukiwać firm zarządzających, które mają udokumentowane sukcesy w zarządzaniu nieruchomościami o podobnym charakterze. Przykładem może być firma, która specjalizuje się w zarządzaniu mieszkalnymi apartamentami, jeśli projekt deweloperski obejmuje tego rodzaju nieruchomości.

Advertisement

2. Zarządzanie finansami

Zarządzanie finansami jest kluczowym aspektem zarządzania nieruchomościami. Dlatego wybrany zarządca powinien być w stanie efektywnie zarządzać budżetem, dbać o terminowe płatności czynszów i opłat oraz śledzić wszelkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Przykładem korzyści dla dewelopera jest utrzymanie stabilności finansowej projektu, co wpływa na jego opłacalność.

3. Zarządzanie konfliktami

Konflikty między mieszkańcami mogą być poważnym problemem, który wpływa na atmosferę w nieruchomości. Właściwy zarządca powinien posiadać umiejętności rozwiązywania konfliktów i promować harmonię wśród mieszkańców. To może zapewnić długotrwałą wartość nieruchomości i zadowolenie mieszkańców.

4. Zrównoważone zarządzanie

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do zrównoważonego zarządzania nieruchomościami. Deweloperzy mogą korzystać na wyborze zarządcy, który dba o ekologiczne i efektywne rozwiązania w zakresie zarządzania zużyciem energii, zarządzaniem odpadami czy też stosowaniem technologii zwiększających efektywność energetyczną. Natomiast dla mieszkańców to korzystne ze względu na niższe koszty eksploatacji nieruchomości.

Advertisement

Korzyści dla dewelopera

Wybór właściwego zarządcy nieruchomości ma kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu deweloperskiego. Oto kilka kluczowych korzyści, jakie deweloperzy mogą osiągnąć, dokonując mądrego wyboru:

1. Zwiększona wartość nieruchomości

Skuteczne zarządzanie nieruchomością, włączając w to utrzymanie budynku w dobrym stanie, może przyczynić się do zwiększenia jej wartości. To oznacza, że deweloper może spodziewać się wyższej ceny sprzedaży lub wynajmu nieruchomości w przyszłości.

2. Wysoka satysfakcja mieszkańców

Zarządzanie nieruchomością przez profesjonalistów, którzy dbają o potrzeby mieszkańców, przyczynia się do ich wyższej satysfakcji. Zadowoleni mieszkańcy mogą stać się ambasadorami projektu i polecać go swoim znajomym, co może zwiększyć popyt na nieruchomości.

Advertisement

3. Optymalizacja kosztów

Elastyczne zarządzanie finansami oraz efektywne rozwiązywanie problemów technicznych przez zarządcę może pomóc w obniżeniu kosztów utrzymania nieruchomości. To z kolei przekłada się na większą rentowność projektu deweloperskiego.

Anna Wojsław, prezeska Imperium Zarządzanie Nieruchomościami. Jej firma ma 17 lat doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi. Fot. mat. prasowe

Korzyści dla mieszkańców

Właściwy zarządca nieruchomości przynosi również wiele korzyści mieszkańcom:

1. Lepsza jakość życia

Mieszkańcy cenią sobie spokój i komfort życia. Dlatego profesjonalny zarządca dba o utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie technicznym, co przekłada się na wygodę mieszkańców i poprawia ich jakość życia.

2.Bezpieczeństwo i ochrona

Zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców. Dba o właściwe oświetlenie, systemy monitoringu i inne środki zwiększające poczucie bezpieczeństwa w nieruchomości.

Advertisement

3. Efektywne rozwiązywanie problemów

Profesjonalny zarządca jest gotowy do rozwiązywania problemów technicznych i organizacyjnych na bieżąco. To oznacza, że mieszkańcy mogą liczyć na szybkie reakcje w przypadku awarii czy innych incydentów.

Podsumowanie

Wybór właściwego zarządcy nieruchomości to kluczowy krok w procesie deweloperskim. Dlatego deweloperzy powinni kierować się kryteriami takimi jak doświadczenie, reputacja, zarządzanie finansami, zdolność rozwiązywania konfliktów oraz zrównoważone zarządzanie. Korzyści płynące z tego wyboru są liczne, zarówno dla deweloperów, jak i mieszkańców. Dla deweloperów oznacza to zwiększoną wartość nieruchomości, większą rentowność projektu i zadowolenie klientów. Natomiast dla mieszkańców wyższą jakość życia, poczucie bezpieczeństwa i skuteczne rozwiązywanie problemów. Dlatego też, wybierając zarządcę nieruchomości, warto zwrócić uwagę na te kluczowe kryteria, aby osiągnąć sukces na rynku deweloperskim.

Advertisement

Materiał powstał przy współpracy z partnerem,
Imperium Zarządzanie Nieruchomościami

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Echo Investment koncentruje się na zrównoważonym rozwoju

Published

on

Echo Investment działa na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, fot. mat. prasowe

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport podsumowujący swoje działania w obszarze ESG za 2023 rok. Deweloper po raz pierwszy przygotował dokument zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością są również dane na temat śladu węglowego, które uwzględniają emisje pośrednie w wybranych kategoriach.

Echo Investment prowadzi swoją działalność deweloperską w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 roku. Celem spółki jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

— Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności. Zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw  – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii — podsumował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Advertisement

Przeczytaj także: Nowy biurowiec Echo Investment we Wrocławiu

Grupa zamierza oprzeć swoje raportowanie zgodnie z nowym standardem, na podstawie tzw. analizy podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie. Ponadto, obejmuje też trendy społeczne i ekologiczne na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

Czwarty raport Echo Investment w obszarze ESG

Spółka ograniczyła o 35% ślad węglowy w 2023 roku z zakresu 1 i 2. To bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych. A także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Deweloper po raz pierwszy ujął w raporcie informację na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości. Wynikają one m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów.

Advertisement

Jednym z głównych filarów wśród zagadnień społecznych był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa oraz warunki pracy. Grupa zmniejszyła o 4% różnicę płacową pomiędzy kobietami a mężczyznami. Natomiast kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń.

Ponadto, firma wykonała szereg działań w kierunku wzmocnienia ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej. Wśród nich znalazły się szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocja Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport Echo Investment dotyczący zrównoważonego rozwoju i działań podjętych w 2023 roku można przeczytać TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom po spadku sprzedaży liczy na nowy program rządowy

Published

on

Olchowy Park w Warszawie, fot. Victoria Dom

Deweloper Victoria Dom zakończył I kwartał br. z liczbą 332 sprzedanych mieszkań. To oznacza spadek sprzedaży o około 9% względem analogicznego okresu 2023 roku. Zarząd dewelopera ma nadzieję, że nowy program mieszkaniowy rządu przyczyni się do lepszych wyników w II połowie roku.

— Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku. Oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę mieszkaniową — skomentował I kwartał br. Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Zobacz także: Victoria Dom publikuje wynik finansowy za 2023 rok

Advertisement

Spółka aktualnie realizuje projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, deweloper planuje wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. Dodatkowo, w marcu Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży 5. etap inwestycji Olchowy Park na warszawskiej Białołęce. W ofercie znalazło się 106 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 353 600 zł. 

— Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6% powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży —dodał Waldemar Wasiluk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Karimpol zmienia dyrektora. Michał Orłowski z nową funkcją

Published

on

Już nie Jarosław Prawicki, a Michał Orłowski będzie pełnił funkcję Director, Head of Leasing and Asset Management w Karimpol Polska. Zmiana nastąpiła w tym miesiącu.

Karimpol działa na naszym rynku od 1997 roku. Obecnie posiada inwestycje w pięciu krajach, oprócz Polski również w Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. Deweloper buduje oraz wynajmuje powierzchnie komercyjne.

W Warszawie spółka zrealizowała dziewięć projektów. Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV są wymieniane jednym tchem. Natomiast największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy Karimpol, to biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw.

Advertisement

Michał Orłowski miał duży udział w sukcesie spółki.

— Obszar jego dotychczasowej działalności obejmował m.in. zarządzanie wynajmem ponad 50 budynków biurowych.W  tym obiektów klasy A i B oraz finalizację umów wynajmu na ponad 200,000 mkw. Jego strategiczne podejście i przywództwo były kluczowe w zapewnieniu pełnej komercjalizacji tak znaczących projektów, jak m.in. warszawskie biurowce SEZAM, Atrium Tower czy Mokotowska Square. Michał Orłowski, warszawiak o polsko-kanadyjskich korzeniach, wnosi ze sobą bogate, ponad 18-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku nieruchomości — informuje deweloper.

Przed dołączeniem do Grupy Karimpol, Orłowski pełnił funkcję Dyrektora ds. Wynajmu w Revetas, nadzorując projekty biurowe w Krakowie i Katowicach. Wcześniej pracował również w BBI Development, DTZ, Cushman & Wakefield oraz w Banku BNP Paribas.

Advertisement

Nowy Director, Head of Leasing and Asset Management uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskiem. Zdobył dyplom z prawa amerykańskiego na Levin College of Law na Florydzie. A także z prawa brytyjskiego i europejskiego na Uniwersytecie Cambridge. Jest posiadaczem tytułu Dyplomowanego Specjalisty Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member). Był członkiem RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors).

W spółce zastąpił Jarosława Prawickiego, który pracował w Karimpolu ponad 6 lat.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze