Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Zielona rewolucja. Ekologiczne osiedla na czele

Published

on

Inwestycja Royal Residence na warszawskim Wilanowie, fot. Robyg

W świecie stojącym przed palącymi wyzwaniami środowiskowymi, koncepcja ekologicznych osiedli stanowi nadzieję na zrównoważony rozwój miast. Deweloperzy coraz śmielej wprowadzają innowacyjne projekty, które traktują priorytetowo funkcjonowanie w harmonii z naturą. Ekologiczne osiedla oferują nie tylko wygodne przestrzenie mieszkalne, ale także wizję lepszej przyszłości dla nas samych i planety. Sprawdzamy jakie cechy posiadają inwestycje, które wyznaczają drogę do bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego stylu życia.

Czym charakteryzują się ekologiczne osiedla?

Sektor budowlany w Polsce odpowiada za blisko 38% emisji dwutlenku węgla w kraju. Dlatego już dziś część deweloperów projektuje ekologiczne inwestycje z głębokim zaangażowaniem w minimalizowanie ich wpływu na środowisko. Zmiany te integrują szereg zasad, technologii i praktyk projektowania przyjaznych dla planety. To pozwala tworzyć miejsca, w kórych możliwe jest harmonijne współistnienie pomiędzy mieszkańcami i ich naturalnym otoczeniem.

Mieszkania z inteligentnymi rozwiązaniami

Na temat proekologicznych działań w inwestycjach realizowanych przez ROBYG opowiedziała nam Anna Wojciechowska, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Gdańsku i Poznaniu:

Advertisement

— Nowoczesne technologie w budownictwie są dziś wykorzystywane do ułatwiania życia mieszkańcom, ale również przynoszą realne ekologiczne korzyści. W 2015 r. jako pierwsza firma w branży deweloperskiej wprowa­dziliśmy w standardzie wyposażenia inteligentny system zarządzania mieszkaniem o nazwie ROBYG Smart House by Keemple. Obecnie już ponad 17 tys. mieszkań w naszych inwestycjach oferuje to rozwiązanie, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego. Konsumenci bardzo chętnie korzystają z podobnych udogodnień. Nie tylko dlatego, że zdalne sterowanie wyposażeniem mieszkania (m.in. regulacja temperatury i ogrzewania) jest proekologiczne. System zwiększa także bezpieczeństwo domowników i samego mieszkania oraz pozwala ograniczyć zużycie mediów nawet o 30%. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki. Łatwe sterowanie za pomocą aplikacji to też wygoda – w jednym miejscu można sterować klimatyzacją, kontrolować oświetlenie i temperaturę czy obsługiwać rolety.

Zrównoważona architektura i projektowanie

Osiedla ekologiczne charakteryzują się zrównoważonymi projektami architektonicznymi, w których priorytetem jest efektywność energetyczna, naturalna wentylacja i wykorzystanie materiałów przyjaznych dla środowiska. Często wykorzystują pasywną konstrukcję słoneczną, zmniejszając zapotrzebowanie na sztuczne źródła energii. Ponadto, w nowoczesnych osiedlach tego typu projektuje się sporych rozmiarów przeszklenia. To pozwala na maksymalne doświetlenie lokalu światłem dziennym oraz docieplenie go w sezonie letnim.

Jak wskazują deweloperzy, w takich inwestycjach, jedną z najważniejszych kwestii jest właściwy projekt. Archicom od kilkudziesięciu lat kreuje miastotwórcze projekty. Deweloper utworzył również stronę, na której informuje o swoich działaniach na rzecz środowiska i klimatu oraz zamieszcza raport ESG.

Advertisement

— Kluczem do odpowiedniego zastosowania ekologicznych rozwiązań na terenie naszych inwestycji jest projektowanie. Osiedle to nie tylko budynki, infrastruktura komunikacyjna czy zaplecze parkingowe, ale coraz większą wagę przykłada się do przestrzeni zielonych służących odpoczynkowi i rekreacji. Staramy się, aby wegetacja starannie dobranych gatunków drzew, krzewów oraz roślin była naprzemienna i cieszyła mieszkańców, ale też korzystnie wpływała na ekosystem. Pomaga w tym stały serwis i opieka sprawdzonych partnerów specjalizujących się w ochronie i pielęgnacji terenów zielonych — opowiada Dawid Wrona, członek zarządu Archicom.

Podobne zdanie na ten temat ma przedstawicielka spółki ROBYG. Jej zdaniem to właśnie od samego projektu w dużej mierze zależy sukces późniejszego funkcjonowania takich osiedli.

— Budynek musi zostać najpierw odpowiednio przygotowany. W inteligentnych inwestycjach kluczowe jest właśnie przygotowanie produktu, które znacznie ułatwia późniejsze zarządzanie. Podobnie jak w miastach typu smart city, tylko w mniejszej skali, można wzajemnie korzystać ze swoich zasobów i technologii, by optymalizować zużycie — komentuje Anna Wojciechowska.

Advertisement

Odnawialne źródła energii

Cechą charakterystyczną osiedli ekologicznych jest ich oparcie na odnawialnych źródłach energii, takich jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz geotermalne systemy grzewcze i chłodnicze. Idealnym rozwiązaniem byłoby wytwarzać tyle czystej energii, ile zużywa inwestycja, tym samym znacznie zmniejszając swój ślad węglowy.

Zrównoważony transport

Coraz częściej przy projektowaniu osiedli, deweloperzy priorytetowo traktują zrównoważone opcje transportu, takie jak ścieżki rowerowe, stacje ładowania pojazdów elektrycznych i dostępność transportu publicznego. Tutaj stawia się na przewagę ruchu pieszego i rowerowego. Celem jest zmniejszenie uzależnienia mieszkańców od pojazdów indywidualnych, a tym samym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Przestrzenie zielone i różnorodność biologiczna

Osiedla ekologiczne są zaprojektowane tak, aby maksymalizować przestrzeń zieloną, włączając ogrody, parki, a nawet lasy miejskie. Nowoczesne inwestycje coraz częściej mają zaprojektowane zielone dachy. Zapewnia to mieszkańcom nie tylko dostęp do przyrody, ale także promuje różnorodność biologiczną. Ponadto, działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla, łagodząc efekt miejskiej wyspy ciepła.

Advertisement
Osiedle Rytm Mokotowa w Warszawie jest wyposażone m.in. w panele fotowoltaiczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych, mural antysmogowy oraz ławki solarne. Fot. Robyg

Ochrona wody

Woda jest cennym zasobem. A inwestorzy realizujący eko-osiedla, dostrzegają ten fakt, wdrażając technologie oszczędzające wodę. Należą do nich systemy pozwalające na zbieranie wody deszczowej czy system recyklingu szarej wody. Ważne jest również kształtowanie krajobrazu odpornego na suszę. Co więcej, projektanci terenów wspólnych wdrażają też instalacje oczyszczające wodę za pomocą filtrów roślinnych. Praktyki te zmniejszają zużycie wody i przyczyniają się do ochrony lokalnych zasobów wodnych.

Te i inne proekologiczne rozwiązania wprowadza w swoich inwestycjach spółka ROBYG:

— W ROBYG innowacje i ekologia to nie tylko system Smart House. Jako odpowiedzialna firma, stawiająca na zrównoważone rozwiązania, realizujemy w swoich inwestycjach Zielony Standard ROBYG. Jest pierwszym na rynku tak usystematyzowanym standardem deweloperskim. Obejmuje 16 różnorodnych przyjaznych środowisku elementów – są to ogrody deszczowe (dbające o retencję wody), zielone ściany (walczące z zanieczyszczeniem powietrza), panele fotowoltaiczne (pozyskujące energię z odnawialnych źródeł) czy szereg wytycznych dla architektów, projektantów i podwykonawców. Specjalnie opracowane założenia dotyczą konstrukcji budynku, rozwiązań wodno-kanalizacyjnych i stosowanych materiałów, jak również projektu zieleni i ochrony bioróżnorodności. Wszystko po to, aby realizować nasze ambitne cele w walce ze zmianami klimatu i odpowiedzialnie korzystać z zasobów naturalnych planety — wylicza Anna Wojciechowska, przedstawicielka dewelopera.

Klienci doceniają nowoczesne eko-osiedla

Deweloperzy, którzy decydują się na tego typu rozwiązania są przekonani o słuszności swoich działań. Ekologiczne rozwiązania doceniają również coraz bardziej świadomi klienci. I spora część z nich jest w skłonna dopłacić, aby mieszkać w tego typu budynkach. Jednak, aby takie inwestycje mogły sprawnie służyć mieszkańcom, potrzebują też odpowiedniej opieki w przyszłości.

Advertisement

— Osiedlowa infrastruktura nastawiona na dbanie o ekologię, a także ochronę środowiska wymaga stałej pielęgnacji i serwisowania. Przykładem niech będzie system fotowoltaiczny, który należy zamontować z zachowaniem określonych wymogów. Następnie corocznie dokonywać jego przeglądów i weryfikować w ten sposób poprawność funkcjonowania. Podobnie jest z osiedlowymi stacjami ładowania pojazdów elektrycznych, które cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców inwestycji spółki Archicom. W naszych inwestycjach eliminujemy także wyspy ciepła poprzez stosowanie jasnej kolorystyki, a także zielonych dachów. Zapewniamy na terenie osiedli minimum 30% powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto projektujemy łąki kwietne, zielone dziedzińce i systemy zbierania wody deszczowej i wykorzystania jej do m.in. podlewania roślinności w częściach wspólnych. To wszystko wymaga stałego nadzoru i ewentualnej modernizacji wynikającej z codziennego użytkowania — podkreśla członek zarządu Archicom.

Osiedle River Point we Wrocławiu usytuowane na nadodrzańskiej wyspie, fot. Archicom

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze