Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Franz Jurkowitsch: Warimpex będzie się koncentrował na innowacyjnych projektach

Published

on

Franz Jurkowitsch, prezes spółki Warimpex, fot. mat. prasowe

Z 12 mln do 42,9 mln euro. Tak rok do roku wzrósł zysk Grupy Warimpex. Prezes Franz Jurkowitsch mówi, co spowodowało taki wzrost. I zapowiada na czym będzie się skupiać spółka.

W ciągu ostatnich 40 lat Warimpex zrealizował projekty rozwojowe w sektorze nieruchomości o łącznej wartości ponad jednego miliarda euro. Aktualnie prowadzi działalność w Polsce, w Rosji, na Węgrzech, w Niemczech i w Austrii.

Natomiast wysoki wynik finansowy za ostatni rok upatruje w poprawie wyników obiektów biurowych i hotelowych. Tam bowiem zwiększył przychody o 64%.

Advertisement

— Mimo wymagających okoliczności rynkowych udało nam się uzyskać pozytywne wyniki działalności za rok 2022. Podczas gdy gospodarcze skutki pandemii koronawirusa w ciągu roku prawie całkowicie zanikły, Warimpex w tym czasie koncentrował się na aktualnych wydarzeniach geopolitycznych związanych z konfliktem w Ukrainie, jak również na wzroście inflacji. Ze względu na niepewność sytuacji gospodarczej postanowiliśmy nie proponować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłaty dywidendy za rok 2022 — mówi Franz Jurkowitsch, prezes spółki Warimpex.

Dobre wyniki dzięki wzrostowi w sektorze biurowym i hotelowym

Jak jednak poprzedni rok wyglądał w liczbach? Największy wpływ na wzrost przychodów całkowitych do 45,1 mln EUR (+69%) miały wzrosty wyników w sektorze nieruchomości biurowych (+6%) i hoteli (+92%). Ponadto sprzedaż biurowca B52 w Budapeszcie wygenerowała wpływ w wysokości 2,8 mln EUR. W porównywalnym okresie ubiegłego roku nie doszło do żadnej transakcji sprzedaży. Wskaźnik EBITDA wzrósł do 16,5 mln EUR (+14%). To głównie dzięki wyższym wynikom brutto ze sprzedaży i wynikowi uzyskanemu dzięki sprzedaży nieruchomości. 

Natomiast z drugiej strony wystąpiły wyższe koszty spowodowane wysoką inflacją i silniejszym kursem rubla. A także brak przychodów z tytułu jednorazowych transakcji w poprzednim roku. Wskaźnik EBIT wzrósł z 15,5 mln EUR do 59,1 mln EUR na skutek wyższego EBITDA i lepszego wyniku z wyceny nieruchomości. Wynik z działalności finansowej (łącznie z wynikiem z joint ventures) spadł z -0,6 mln EUR do -6,6 mln EUR. Również w tym przypadku brak było efektów transakcji jednorazowych. W ostatecznym rozrachunku zysk finansowy wyniósł 42,9 mln EUR w porównaniu z 12,0 mln EUR w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Advertisement

Pod koniec czerwca 2022 roku sprzedany został biurowiec B52 w Budapeszcie. Natomiast zakupiony w tym samym czasie Red Tower w Łodzi o powierzchni wynajmu ponad 12 400 mkw. poddawany jest rewitalizacji. Dodatkowo w 2023 roku ukończony zostanie w Krakowie biurowiec Mogilska 35 Office o powierzchni ok. 11 900 mkw..

Warimpex nie planuje nowych inwestycji w Rosji

Warimpex posiada w Rosji 100% udziałów w spółkach projektowych AIRPORTCITY St. Petersburg. Rosyjskie spółki-córki Warimpexu działają autonomicznie i niezależnie od spółki macierzystej. Nie ma istotnych ograniczeń w kontynuowaniu działalności operacyjnej w Rosji. Avior Tower 1 o powierzchni ok. 18 600 m2 ukończony został w trzecim kwartale 2022 r. i od stycznia 2023 r. jest już w całości wynajęty. Obecnie nie ma w planach nowych projektów.

Jak twierdzi Warimpex, działanie w zrównoważony sposób ma dla spółki kluczowe znaczenie. Dlatego biurowce Ogrodowa Office w Łodzi i Mogilska 43 Office w Krakowie zostały sklasyfikowane jako zgodne z taksonomią UE dotyczącą działalności gospodarczej zrównoważonej środowiskowo. Już wcześniej uzyskały certyfikat BREEAM In-Use „Excellent”. Certyfikacja w zakresie zrównoważonego rozwoju jest celem firmy w odniesieniu do wszystkich nowych projektów deweloperskich.

Advertisement

Dodatkowo Warimpex wprowadza innowacyjne koncepcje w obszarze nieruchomości biurowych. Uwzględniają zmieniające się, coraz bardziej elastyczne środowisko pracy. Dlatego w trzech biurowcach: Ogrodowa Office i Red Tower w Łodzi oraz biurowcu Mogilska 43 Office w Krakowie, stworzonopowierzchnie biurowe typu co-working/flex. Zarządzane są poprzez własną spółkę zależną. Warimpex prowadzi krótko- i średnioterminowy wynajem stanowisk pracy. Oferuje jednocześnie elastyczny podział i układ pomieszczeń, a także powierzchnie i sale konferencyjne dostosowane do potrzeb małych i średnich firm. Oferta ta spotyka się z dobrym przyjęciem rynku i dlatego będzie poszerzana/rozwijana.

Warimpex zapowiada, że 2023 rok to czas innowacyjnych projektów deweloperskich

Warimpex w obecnym roku skupi się na przygotowaniach do budowy i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. A także na kontynuacji bieżących robót budowlanych i projektów deweloperskich. Takim jest na przykład zakończenie budowy Mogilska 35 Office. Zaplanowano go na lato 2023 roku.

— Znaczący rozwój działalności firmy jest wynikiem m.in. naszej długofalowej strategii biznesowej. Zapewnia zarówno niezbędną elastyczność reagowania na zmiany zachodzące na rynku, jak i długoterminową stabilność. Pozwala to na realizację projektów nieruchomościowych zgodnie z wymogami rynku. Mimo niesprzyjających warunków gospodarczych w 2022 roku, udało nam się konsekwentnie wypełniać te założenia strategiczne. Co pozwoliło z optymizmem rozpocząć nowy rok obrotowy. W nadchodzącym czasie będziemy w dalszym ciągu koncentrować się na innowacyjnych i zrównoważonych projektach deweloperskich w obszarze obiektów biurowych. Głównie w Polsce i w Niemczech — zapowiada Franz Jurkowitsch.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Develia kupuje Nexity. Co dzięki temu zyska?

Published

on

Inwestycja LaPraga w Warszawie. M.in. ją przejmie deweloper Develia od Nexity

To transakcja warta 100 mln euro. Develia kupuje polskie spółki Nexity. Przejmie projekty o wielkości 70 tys. mkw. PUM. Ale nie tylko.

Develia kupi 19 polskich spółek z o.o. należących do Nexity. Nas tym jednak nie kończy się transakcja.

— W ramach Transakcji Emitent uzyska również dodatkowo kontrolę nad 10 spółkami komandytowymi (których komandytariuszami i komplementariuszami są Nabywane Spółki), prowadzącymi działalność deweloperską w Polsce:

Advertisement

(i) NP 11 sp. z o.o. sp. k. (realizująca projekt Next Ursus przy ul. Posag 7 Panien w Warszawie),

(ii) NP 12 sp. z o.o. sp. k. (która zrealizowała projekt Golden Space przy ul. Budki Szczęśliwickie w Warszawie),

(iii) NP 14 sp. z o.o. sp. k. (realizująca projekt Bemowo Line przy ul. Szeligowskiej w Warszawie),

Advertisement

(iv) NP 18 sp. z o.o. sp. k. (obecnie nierealizująca żadnego projektu),

(v) NP 19 sp. z o.o. sp. k. (realizująca projekt Malta Point przy ul. Brneńskiej w Poznaniu),

(vi) NP 20 sp. z o.o. sp. k. (realizująca projekt City Vibe przy ul. Myśliwskiej w Krakowie),

Advertisement

(vii) NP 21 sp. z o.o. sp. k. (która zrealizowała projekt La Praga przy ul. Radzymińskiej w Warszawie),

(viii) NP 23 sp. z o.o. sp. k. (która zrealizowała projekt Bliski Marcelin przy ul. Jeleniogórskiej w Poznaniu),

(ix) NP 8 sp. z o.o. sp. k. (realizująca projekt Bemosphere przy ul. Szeligowskiej w Warszawie,

Advertisement

(x) NP 8 Bogucicka sp. z o.o. sp. k. (obecnie nierealizująca żadnego projektu),

wszystkie z siedzibą w Warszawie („Spółki Komandytowe”, oraz łącznie z Nabywanymi Spółkami „Grupa Spółek”) — poinformowała Develia.

Develia kupuje Nexity. Przejmie projekty w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Co więcej, grupa spółek, o których czytamy w informacji dewelopera posiada spory potencjał inwestycyjny. Chodzi o 69 tys. mkw. PUM i PUU, które przekładają się na ok. 1413 jednostek. Do tego mają także bank ziemi z projektami w przygotowaniu. Te szacowane są na 115 tys. mkw. PUM i PUU. To natomiast przekładają się na 2200 jednostek. Zdecydowana większość inwestycji zlokalizowana jest w Warszawie. Stanowi bowiem aż 65% PUM. 25% to projekty w Krakowie, a 10% z nich znajduje się w Poznaniu.

Advertisement

Istotne jest również, że spółki, które kupuje Develia mają zabezpieczone umowami przedwstępnymi grunty na realizację około 109,500 mkw. PUM i PUU.

— Strony ustaliły łączną cenę sprzedaży udziałów Nabywanych Spółek na 100,0 mln EUR („Cena”), która uwzględnia dodatnią wartość Długu Netto (Gotówka Netto) w wysokości 42,0 mln zł czyli około 9 mln EUR. Struktura transakcji zakłada, że bieżące przepływy pieniężne oraz zyski wygenerowane w 2023 roku przypadają Emitentowi. W przypadku pojawienia się niedozwolonych przepływów finansowych pomiędzy Grupą Spółek a Sprzedającym i jego podmiotami powiązanymi w roku 2023, wycena będzie pomniejszona o wartość takich przepływów. Cena zostanie zapłacona w całości w dniu zawarcia Umowy Przyrzeczonej — wyjawia Develia.

Według informacji, zawarcie Umowy Przyrzeczonej nastąpi do 30 września 2023 roku.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Deweloper 7R z Totalizatorem Sportowym i Robod

Published

on

Kompleks 7R City Park Gdańsk South II, fot. mat. prasowe

Nowe umowy dewelopera 7R. 7 tys. mkw. wynajęła spółka Totalizator Sportowy. Natomiast 6 tys. mkw. w 7R City Park Gdańsk South II zajęła firma Robod.

Robod, to producent i dystrybutor artykułów BHP. Firma posiada sieć placówek w całym raju, m.in. w Trójmieście, Białymstoku, Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach. Wynajęła powierzchnię magazynową, ale także 1,1 tys. mkw. biur. Do tego również 1,2 tys. mkw. szwalni. W procesie najmu firmę Robod wspierała agencja Querco Property.

Kompleks, w którym Robod wynajął powierzchnię, a więc 7R City Park Gdańsk South II, znajduje się w miejscowości Lublewo na Pomorzu.

Advertisement

— Cieszymy się, że po ofertę 7R sięgają doświadczone firmy, którą poszukują ściśle określonych, szytych na miarę rozwiązań. Takie oferuje właśnie 7R City Park Gdańsk South II. To kolejny przykład inwestycji 7R, która wyróżnia się strategiczną lokalizacją. Obiekt znajduje się w sąsiedztwie aglomeracji trójmiejskiej. To nie tylko wpływa na usprawnienie działalności logistycznej. Ale także znacząco ułatwia pozyskanie pracowników na bardzo konkurencyjnym rynku — opowiada Marzena Taube, Regional Leasing Director w 7R.

Inwestycje dewelopera 7r na pomorzu

Totalizator Sportowy wynajął powierzchnię od dewelopera 7R

Kolejną umowę, którą zawarła spółka 7R, dotyczy 7 tys. mkw. Najemcą został Totalizator Sportowy. To właściciel m.in. marki LOTTO.

— Dokładamy starań, aby obiekty pod szyldem 7R spełniały najwyższe standardy realizacyjne oraz wymagania naszych partnerów biznesowych.  To ogromna satysfakcja, że kolejny duży gracz na rynku zaufał naszej marce i nawiązał z nami współpracę. Ważnym aspektem dla najemcy były zastosowane w obiekcie ekologiczne rozwiązania. Takie jak instalacja fotowoltaiczna czy energooszczędne oświetlenie LED, co pozwoliło na uzyskanie oceny Very Good w procesie certyfikacji BREEAM — mówi Joanna Ociepka-Wojciechowska, Regional Leasing Director w 7R.

Advertisement

Podczas procesu negocjacji Totalizator Sportowy wspierała firma doradcza Savills.

— Wymagania Totalizatora Sportowego co do typu powierzchni były bardzo precyzyjne. A znalezienie odpowiedniej lokalizacji wymagało od nas jako doradcy pogłębionej analizy rynku. Dużym wyzwaniem, z którym musieliśmy się wspólnie mierzyć, były rosnące w ostatnim czasie stawki czynszu. Ścisła współpraca oraz elastyczne podejście do klienta zaowocowały wyborem rekomendowanej przez nas lokalizacji — wyjaśnia Małgorzata Papaj, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Sun & Snow zarządzi lokalami w największych miastach Polski

Published

on

Sun & Snow poszerza ofertę o zarządzanie apartamentami w Warszawie i planuje działalność w kolejnych miastach, fot. Unsplash

Sun & Snow, największy w Polsce operator zarządzający wynajmem apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych oraz miastach, zamierza rozszerzyć swoją działalność. Spółka uruchomiła właśnie nowe biuro w stolicy i planuje zadomowić się również we Wrocławiu, Toruniu i Poznaniu.

Sun & Snow, od teraz nie tylko turystycznie

— Apartamenty Sun & Snow kojarzą się głównie z bazą noclegową w atrakcyjnych turystycznie zakątkach Polski, głównie nad morzem i w górach. Jakiś czas temu wyszliśmy z ofertą na Mazury i to był strzał w dziesiątkę! — poinformowała spółka za pośrednictwem profilu Linkedin.

Sun & Snow działa na polskim rynku od 2008 roku. Od tego czasu współpracuje z właścicielami apartamentów, w imieniu których zarządza wynajmem. Grupa zdecydowała się również wprowadzić na rynek deweloperski markę Sun & Snow Resorts. Spółka realizuje apartamenty wypoczynkowe skierowane do klientów indywidualnych, jak i inwestorów. Dzięki połączeniu możliwości wypoczywania w zakupionym apartamencie oraz zarabiania na jego wynajmie, apartamenty cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Teraz spółka skupi się na poszerzeniu oferty dotyczącej zarządzania lokalami w największych miastach Polski.

Advertisement

— W pewnym sensie, podążamy za naszymi klientami, zarówno właścicielami apartamentów, jak i podróżnymi. Zwłaszcza w segmencie korporacyjnym widzieliśmy potencjał, by oferować kompleksową obsługę poszczególnym klientom biznesowym i wykorzystać doświadczenia zdobyte w Trójmieście i Krakowie w Warszawie i pozostałych rynkach miejskich. Chcemy szybko uzupełnić naszą wielkomiejską ofertę, dzięki czemu będziemy mogli oferować bardziej kompleksowe usługi najmu korporacyjnego, zarówno jeśli chodzi o pojedyncze pobyty, jak i rozwiązania abonamentowe. Więcej miejskich destynacji, wzmocni także naszą ofertę opartą o vouchery, które stale rozwijamy i oferujemy min. w systemach kafeteryjnych — powiedziała Mariola Skorupa, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Sun & Snow.

Na stronie operatora już widoczna jest oferta lokali na terenie Warszawy, gdzie spółka utworzyła biuro w ostatnim czasie. Według zapowiedzi w najbliższym czasie, na mapie ofertowej pojawią się kolejne duże miasta jak Poznań, Toruń czy Wrocław.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze