Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Franz Jurkowitsch: Warimpex będzie się koncentrował na innowacyjnych projektach

Published

on

Franz Jurkowitsch, prezes spółki Warimpex, fot. mat. prasowe

Z 12 mln do 42,9 mln euro. Tak rok do roku wzrósł zysk Grupy Warimpex. Prezes Franz Jurkowitsch mówi, co spowodowało taki wzrost. I zapowiada na czym będzie się skupiać spółka.

W ciągu ostatnich 40 lat Warimpex zrealizował projekty rozwojowe w sektorze nieruchomości o łącznej wartości ponad jednego miliarda euro. Aktualnie prowadzi działalność w Polsce, w Rosji, na Węgrzech, w Niemczech i w Austrii.

Natomiast wysoki wynik finansowy za ostatni rok upatruje w poprawie wyników obiektów biurowych i hotelowych. Tam bowiem zwiększył przychody o 64%.

Advertisement

— Mimo wymagających okoliczności rynkowych udało nam się uzyskać pozytywne wyniki działalności za rok 2022. Podczas gdy gospodarcze skutki pandemii koronawirusa w ciągu roku prawie całkowicie zanikły, Warimpex w tym czasie koncentrował się na aktualnych wydarzeniach geopolitycznych związanych z konfliktem w Ukrainie, jak również na wzroście inflacji. Ze względu na niepewność sytuacji gospodarczej postanowiliśmy nie proponować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłaty dywidendy za rok 2022 — mówi Franz Jurkowitsch, prezes spółki Warimpex.

Dobre wyniki dzięki wzrostowi w sektorze biurowym i hotelowym

Jak jednak poprzedni rok wyglądał w liczbach? Największy wpływ na wzrost przychodów całkowitych do 45,1 mln EUR (+69%) miały wzrosty wyników w sektorze nieruchomości biurowych (+6%) i hoteli (+92%). Ponadto sprzedaż biurowca B52 w Budapeszcie wygenerowała wpływ w wysokości 2,8 mln EUR. W porównywalnym okresie ubiegłego roku nie doszło do żadnej transakcji sprzedaży. Wskaźnik EBITDA wzrósł do 16,5 mln EUR (+14%). To głównie dzięki wyższym wynikom brutto ze sprzedaży i wynikowi uzyskanemu dzięki sprzedaży nieruchomości. 

Natomiast z drugiej strony wystąpiły wyższe koszty spowodowane wysoką inflacją i silniejszym kursem rubla. A także brak przychodów z tytułu jednorazowych transakcji w poprzednim roku. Wskaźnik EBIT wzrósł z 15,5 mln EUR do 59,1 mln EUR na skutek wyższego EBITDA i lepszego wyniku z wyceny nieruchomości. Wynik z działalności finansowej (łącznie z wynikiem z joint ventures) spadł z -0,6 mln EUR do -6,6 mln EUR. Również w tym przypadku brak było efektów transakcji jednorazowych. W ostatecznym rozrachunku zysk finansowy wyniósł 42,9 mln EUR w porównaniu z 12,0 mln EUR w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Advertisement

Pod koniec czerwca 2022 roku sprzedany został biurowiec B52 w Budapeszcie. Natomiast zakupiony w tym samym czasie Red Tower w Łodzi o powierzchni wynajmu ponad 12 400 mkw. poddawany jest rewitalizacji. Dodatkowo w 2023 roku ukończony zostanie w Krakowie biurowiec Mogilska 35 Office o powierzchni ok. 11 900 mkw..

Warimpex nie planuje nowych inwestycji w Rosji

Warimpex posiada w Rosji 100% udziałów w spółkach projektowych AIRPORTCITY St. Petersburg. Rosyjskie spółki-córki Warimpexu działają autonomicznie i niezależnie od spółki macierzystej. Nie ma istotnych ograniczeń w kontynuowaniu działalności operacyjnej w Rosji. Avior Tower 1 o powierzchni ok. 18 600 m2 ukończony został w trzecim kwartale 2022 r. i od stycznia 2023 r. jest już w całości wynajęty. Obecnie nie ma w planach nowych projektów.

Jak twierdzi Warimpex, działanie w zrównoważony sposób ma dla spółki kluczowe znaczenie. Dlatego biurowce Ogrodowa Office w Łodzi i Mogilska 43 Office w Krakowie zostały sklasyfikowane jako zgodne z taksonomią UE dotyczącą działalności gospodarczej zrównoważonej środowiskowo. Już wcześniej uzyskały certyfikat BREEAM In-Use „Excellent”. Certyfikacja w zakresie zrównoważonego rozwoju jest celem firmy w odniesieniu do wszystkich nowych projektów deweloperskich.

Advertisement

Dodatkowo Warimpex wprowadza innowacyjne koncepcje w obszarze nieruchomości biurowych. Uwzględniają zmieniające się, coraz bardziej elastyczne środowisko pracy. Dlatego w trzech biurowcach: Ogrodowa Office i Red Tower w Łodzi oraz biurowcu Mogilska 43 Office w Krakowie, stworzonopowierzchnie biurowe typu co-working/flex. Zarządzane są poprzez własną spółkę zależną. Warimpex prowadzi krótko- i średnioterminowy wynajem stanowisk pracy. Oferuje jednocześnie elastyczny podział i układ pomieszczeń, a także powierzchnie i sale konferencyjne dostosowane do potrzeb małych i średnich firm. Oferta ta spotyka się z dobrym przyjęciem rynku i dlatego będzie poszerzana/rozwijana.

Warimpex zapowiada, że 2023 rok to czas innowacyjnych projektów deweloperskich

Warimpex w obecnym roku skupi się na przygotowaniach do budowy i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. A także na kontynuacji bieżących robót budowlanych i projektów deweloperskich. Takim jest na przykład zakończenie budowy Mogilska 35 Office. Zaplanowano go na lato 2023 roku.

— Znaczący rozwój działalności firmy jest wynikiem m.in. naszej długofalowej strategii biznesowej. Zapewnia zarówno niezbędną elastyczność reagowania na zmiany zachodzące na rynku, jak i długoterminową stabilność. Pozwala to na realizację projektów nieruchomościowych zgodnie z wymogami rynku. Mimo niesprzyjających warunków gospodarczych w 2022 roku, udało nam się konsekwentnie wypełniać te założenia strategiczne. Co pozwoliło z optymizmem rozpocząć nowy rok obrotowy. W nadchodzącym czasie będziemy w dalszym ciągu koncentrować się na innowacyjnych i zrównoważonych projektach deweloperskich w obszarze obiektów biurowych. Głównie w Polsce i w Niemczech — zapowiada Franz Jurkowitsch.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Bezpieczny kredyt 2%. Rząd chce zwiększyć budżet o 4,8 mld zł

Published

on

By

Rząd chce zwiększyć finansowanie programu Bezpieczny kredyt 2%, fot. gov.pl

Zgodnie z dzisiejszą decyzją rządu, finansowanie programu Bezpieczny kredyt 2% ma zostać zasilone dodatkową kwotą. Aktualny budżet programu to 11,3 mld zł. Proponowane rozwiązania przewidują dodatkowe 4,8 mld zł. Zatem łączny budżet wyniósłby blisko 16,1 mld zł.

— To kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin, dla dziesiątek tysięcy polskich rodzin. I ponieważ cieszy się takim powodzeniem to zdecydowaliśmy o zwiększeniu finansowania tego całego projektu — powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji. 1 grudnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która przewiduje zwiększenie środków na Bezpieczny kredyt 2%. Tym samym, chcą dodać do budżetu programu 4,8 mld zł. Zgodnie z szacunkowymi informacjami, dzięki dodatkowej kwocie, z programu mogłoby skorzystać dodatkowo 35 tys. osób w 2024 roku.

Mieszkanie dostępne dla każdego Polaka? Sceptycyzm opozycji

O tym czy Bezpieczny kredyt 2% będzie kontynuowany, dyskutował wcześniej Polski Związek Firm Deweloperskich. Organizacja jest jednym z założycieli Platformy Budowlano-Mieszkaniowej. Podczas debaty 27 listopada zaprezentowała raport nt. priorytetowych działań nowego rządu dla pobudzenia rynku mieszkaniowego. Wzięli w niej udział Konrad Płochocki (wiceprezes zarządu PZFD) oraz politycy partii tworzących nowy parlament. W tym: Waldemar Buda (PIS), Hanna Gill Piątek i Paweł Bliźniuk (PO), Anna Maria Żukowska (Lewica) oraz Jacek Tomczak (PSL). 

Advertisement

Podczas dyskusji, na temat aktualnych rozwiązań przyjętych przez PIS, wypowiedziała się Hanna Gill-Piątek, była posłanka, reprezentująca KO:

— Ten kredyt jest silnym impulsem popytowym i trzeba się zastanowić, czy jest sprawiedliwym społecznie, aby ten program funkcjonował dalej bez limitów dochodowych. Dane pokazują, że zdolność kredytowa osób, które ubiegają się o ten kredyt, jest większa, niż tych, które starają się o zwykłe kredyty hipoteczne. Dlatego uważam, że ten program może być kontynuowany, ale nie może być jedynym narzędziem polityki mieszkaniowej państwa i powinien się tam pojawić jakiś próg dochodowy.

Bezpieczny kredyt 2%, dane dotyczące programu

Do tej pory, z programu skorzystało 41 tys. Polaków. Minister rozwoju i technologii, Marlena Maląg, przekazała, że osoby zainteresowane wsparciem złożyły ponad 90 tys. wniosków o tego rodzaju finansowanie. Dodatkowo, liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu 2022 r. do 36,6 tys. we wrześniu 2023 r.

Advertisement
Źródło: X/ @premier RP
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom rusza z publiczną emisją obligacji do 100 mln zł

Published

on

Jedna z inwestycji dewelopera Victoria Dom w Warszawie - Nova Ochota, fot. mat. prasowe

Zarząd Victoria Dom podjął uchwałę dotyczącą rozpoczęcia publicznej emisji obligacji na podstawie zatwierdzonego prospektu emisyjnego. W ramach pierwszej transzy deweloper zaoferuje papiery o łącznej wartości nominalnej do 100 mln zł. Pozyskane środki chce przeznaczyć na zasilenie kapitału obrotowego w celu wykorzystania go na dalszy rozwój działalności.

Obligacje będą oferowane w trybie oferty publicznej. Ich łączna wartość nominalna wyniesie do 100 mln zł. Oprocentowanie obligacji jest zmienne. Natomiast jego wysokość zostanie ustalona na poziomie sześciomiesięcznego WIBOR (WIBOR 6M) powiększonego o stałą marżę w wysokości 5,95%. Z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego wykupu, termin zapadalności obligacji przypadnie 21 grudnia 2026 r. Victoria Dom podkreśla, że wystąpi z wnioskiem o wprowadzenie obligacji do alternatywnego systemu obrotu organizowanego przez GPW w ramach rynku Catalyst.

— Zgodnie z zapowiedzią jeszcze w tym roku przeprowadzimy emisję pierwszej transzy obligacji na podstawie zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego. Wartość publicznej oferty wyniesie obecnie do 100 mln zł. W ramach całego zatwierdzonego programu będziemy mogli w ciągu 12 miesięcy wyemitować papiery wartościowe o łącznej wartości 200 mln zł. Pozyskane środki przeznaczymy na wzmocnienie kapitału obrotowego w celu wykorzystania go na dalszy dynamiczny rozwój działalności operacyjnej. Chcemy w ten sposób odpowiadać na wysoki popyt na nowe mieszkania. Systematycznie dążymy do zwiększenia skali działania i umocnienia naszej pozycji na rynku warszawskim i dalszej ekspansji w innych kluczowych aglomeracjach w naszym kraju — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu dewelopera.

Advertisement

Spółka jest częścią Victoria Dom Holding i jako deweloper realizuje inwestycje w Warszawie oraz w Krakowie. Ponadto, w ramach grupy rozwija również działalność w Berlinie oraz Lipsku.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Heimstaden poszerzył ofertę najmu o 170 mieszkań

Published

on

By

Heimstaden wprowadza do oferty 170 mieszkań na wynajem w Warszawie, fot. mat. prasowe

Szwedzka spółka Heimstaden, która w Polsce inwestuje w mieszkania pod wynajem, wprowadza do oferty osiedle Żupnicza w Warszawie. Tym samym, powiększyła swoje portfolio o 170 nowych mieszkań. Pierwsi najemcy wprowadzą się na przełomie grudnia br. i stycznia 2024 roku. Docelowo, powstanie tu 396 lokali na wynajem.

Wprowadzona właśnie do oferty inwestycja to pierwszy etap projektu. Heimstaden udostępni najemcom 170 zróżnicowanych lokali. Wśród nich znajdują się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchni od 31 do 95 mkw. Wszystkie z nich zostały wyposażone zarówno w meble, jak i w sprzęt AGD. Ponadto, mieszkańcy mają zagwarantowany dostęp do Internetu, obsługę wynajmowanych lokali i pomoc w razie sytuacji awaryjnych.

— Osiedle przy ul. Żupniczej to piąty projekt, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dołączył do oferty Heimstaden. Nasze portfolio obejmuje już niemal tysiąc wysokiej jakości mieszkań, które sukcesywnie przekazujemy najemcom lub których umowy najmu przedłużamy na kolejne okresy. Widzimy niezmiennie wysokie zapotrzebowanie na dobrej jakości mieszkania w doskonale skomunikowanych lokalizacjach, wynajmowane w sposób długoterminowy, stabilny i bezpieczny. Jako operator najmu instytucjonalnego nie tylko zwiększamy dostępność takich lokali dla osób z różnych grup społecznych, w tym rodzin z dziećmi, ale też wzmacniamy standardy obowiązujące na całym rynku najmu. Cieszymy się, że nasze kolejne osiedle będzie wkrótce tętnić pełnią życia — przekazała Izabela Stańczak, Head of Letting w Heimstaden Poland.

Advertisement

Żupnicza 28 to osiedle położone na warszawskiej Pradze Południe. W sąsiedztwie znajduje się m.in. Park Skaryszewski – jeden z największych obszarów rekreacyjnych w Warszawie, a także Park Obwodu Praga Armii Krajowej. Sprawną komunikację umożliwi mieszkańcom m.in. bliska odległość Dworca Wschodniego.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze