Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Osiedle Zenit w Łodzi z własną flotą pojazdów elektrycznych

Published

on

Punkt Echo Share na osiedlu Zenit w Łodzi, fot. Echo Investment

Elektryczne auta, hulajnogi i rowery. Każdy mieszkaniec może je wypożyczyć, aby dotrzeć do pracy, na zakupy czy odwiedzić znajomych. Osiedle Zenit w Łodzi będzie miało taki punkt mobilności. Będzie ekologicznie i praktycznie.

Echo Share. Tak właśnie nazywa się pomysł dewelopera, czyli Echo Investment. Natomiast osiedle Zenit, na którym powstanie, mieści się w dzielnicy Widzew w Łodzi. Auta, hulajnogi i rowery naładują się dzięki ekologicznej infrastrukturze zasilanej energią słoneczną. Projekt jest realizowany wspólnie z Keratronik i Veolią.

Advertisement

— Takie mobilne huby działają już z powodzeniem w kompleksach biurowych czy przestrzeni miejskiej, ale do tej pory żadne osiedle w Polsce nie miało podobnego punktu na własny użytek. Łódź będzie więc tu pionierem – zachwala projekt Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

— Zenit jest pierwszym osiedlem zaprojektowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Dzięki swoim zaawansowanym i ekologicznym rozwiązaniom będzie wyróżniać się także w skali całego kraju. To właśnie tu powstanie pierwszy osiedlowy punkt mobilności. Mieszkańcy inwestycji położonej we wschodniej części Łodzi otrzymają do dyspozycji własną wypożyczalnię pojazdów zasilanych energią elektryczną. To doskonała, ekologiczna alternatywa dla posiadania własnego środka transportu. Na terenie osiedla Zenit zarówno jednoślady, jak i auta napędzane elektrycznie, będą dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki – dodaje Wrona.

film promujący osiedle zenit w łodzi

Rozwiązania eko pomogą mieszkańcom osiedla Zenit w Łodzi

Osiedlowy punkt mobilności Echo Share to wydzielona przestrzeń, z której ekopojazdy będą mogli wynająć tylko mieszkańcy Zenitu. Na początku we flocie znajdą się elektryczne hulajnogi, elektryczne rowery, w tym rower cargo oraz  samochód osobowy. W planach jest także samochód dostawczy, który pomoże urządzającym się mieszkańcom w przewożeniu mebli oraz większych elementów wyposażenia.

Advertisement

Echo Share będzie wyposażony w pełną infrastrukturę służącą do ładowania pojazdów elektrycznych. Co ważne, ładowarki będą zasilane energią pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na osiedlu.

– Osiedlowy punkt mobilności, budowany w partnerstwie z Echo Investment i Keratronik, to kolejny przykład na to, że korzystanie z zielonej energii jest nie tylko wyrazem dbania o środowisko i sposobem na oszczędności. Ekorozwiązania mogą jednocześnie być po prostu wygodne i pomagać w codziennym życiu. W ramach naszej współpracy z Echo Investment przedstawiliśmy również koncepcję zabudowania dachów instalacjami fotowoltaicznymi oraz budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłości wytworzoną energię można wykorzystać do zasilania części wspólnych budynków np. wind, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych – mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.

Echo Investment wprowadza bezpieczną, komfortową i niedrogą alternatywę dla własnego auta

Mieszkańcy osiedla będą mieć dostęp do usług Echo Share za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. Dzięki niej sprawdzą dostępność pojazdów, zarezerwują wybrany model i dokonają płatności. W aplikacji można też sprawdzić zasięg pojazdów i poziom ich naładowania. Choć nie będzie ograniczenia terytorialnego, to rozpoczęcie podróży i jej zakończenie wypożyczonym środkiem transportu zawsze musi mieć miejsce w osiedlowym punkcie mobilności. Dla mieszkańców osiedla Zenit ważny jest także koszt wypożyczenia pojazdu z Echo Share. Będzie on średnio nawet dwa razy mniejszy niż cena wynajmu rynkowego odpowiednika.

Advertisement

– Ideą, jaka przyświeca współdzieleniu pojazdów, jest dostarczanie lokalnej społeczności realnej alternatywy dla podróży prywatnymi autami.Są one najmniej efektywną formą przemieszczania się po miastach. Samochód, z którego korzystamy w celach indywidualnych, najczęściej spędza ponad 90% czasu w garażu lub na parkingu. Średnio używamy go jedną godzinę dziennie. W przypadku współdzielenia, taki pojazd zwiększa swoją efektywność kilkukrotnie. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania i parkowania, coraz więcej mieszkańców miast jest gotowa zrezygnować z własnego pojazdu. Zwłaszcza z powszechnego dziś drugiego auta w rodzinie – wyjaśnia Aneta Ogrodniczek,  dyrektor ds. kluczowych projektów w Keratronik.

Aby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki. A nie jest to proste.

— Warunkiem jest jednak bezpieczna, komfortowa i niedroga alternatywa. Mając taki środek transportu na parkingu osiedlowym zawsze „pod ręką”, możemy go z wyprzedzeniem zarezerwować i korzystać systematycznie. Na przykład podwożąc dziecko do szkoły lub jadąc ad hoc, na zakupy, czy decydując się na wypad poza miasto. Unikalność projektu Echo Share dla mieszkańców osiedla polega nie tylko na ich wyłącznym dostępie do samochodu elektrycznego, hulajnogi, roweru, a nawet auta dostawczego. To również pionierskie połączenie kilku różnych form mobilności wraz z obsługą ładowania, w jednej, intuicyjnej aplikacji. Kilkoma ruchami palcem możemy zarezerwować i uruchomić pojazd, a także dokonać płatności oraz pobrać fakturę. Taka forma poruszania się po mieście, jest nie tylko wygodna, ale też tańsza od posiadania własnego samochodu. A w dodatku bardzo ekologiczna – twierdzi Aneta Ogrodniczek.

Advertisement

Pierwsze pojazdy mieszkańcy osiedla Zenit wypożyczą wiosną 2023 roku.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: 110 milionów złotych zysku Archicomu

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. materiały prasowe

827 sprzedanych mieszkań. Zysk na poziomie 110 mln zł i pozycja lidera na wrocławskim rynku. Archicom, choć skromnie w komunikacie, całkiem nieźle podsumował 2022 rok.

Ponad 35 lat obecności na rynku nieruchomości i 16% udział w sprzedaży mieszkań na rynku wrocławskim. Deweloper sprawnie dostosował się do nowych okoliczności. Natomiast zmniejszony popyt na mieszkania czy też inne wyzwania z zeszłego roku, nie uniemożliwiły spółce efektywnego funkcjonowania. Strategiczna współpraca z Echo Investment oraz know-how wypracowane w ciągu ostatnich lat, przełożyły się na większą zwinność organizacji. Archicom usprawnił digitalizację procesów, postawił na rozwój nowych kompetencji oraz zdolność adaptacji do wszelkich zmian realiów gospodarczych.

Advertisement

— Choć mijający rok był pewnego rodzaju niewiadomą, mieliśmy pełną świadomość cykliczności rynku mieszkaniowego. W związku z tym, bazując na wypracowanych solidnych fundamentach finansowych, niezmiennie realizowaliśmy naszą wieloletnią strategię stawiając czoła pojawiającym się wyzwaniom. Okres zmiennej sytuacji rynkowej wykorzystaliśmy na optymalizację procesów, a także doprowadzanie kolejnych inwestycji do statusu pełnej gotowości przed wprowadzeniem do sprzedaży. Odnotowaliśmy przy tym stabilne tempo sprzedaży, które pozwoliło nam zarówno na zabezpieczenie finansowe spółki, jak i konsekwentny, zrównoważony rozwój. W mojej ocenie możemy spodziewać się, że rozbudzenie rynku kredytowego już wkrótce doprowadzi do ponownego wzrostu zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi wśród nabywców. Zapewniam, że jesteśmy na ten moment doskonale przygotowani — mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu w Archicom.

Archicom liderem wrocławskiego rynku

Deweloper ugruntował pozycję rynkowego lidera we Wrocławiu, osiągając 16% udział w rynku tutejszych nieruchomości. W 2022 roku, spółka przekazała klucze do mieszkań aż 928 klientom. Ponadto, Archicom osiągnął 500 mln przychodu ze sprzedaży. Z pewnością do osiągnięcia wspomnianych wyników przyczyniły się m.in. renoma marki, portfolio inwestycji oraz zaangażowanie środowiskowe oraz społeczne dewelopera. Nabywcy indywidualni oraz inwestorzy dostrzegają powyższe czynniki podczas procesu decyzyjnego.

Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa

W minionym roku, Archicom opublikował pierwsze wydanie raportu ESG. Dokument podsumowuje zrealizowane do tej pory działania związane z troską o środowisko, społeczności oraz ład korporacyjny. Co więcej, wkrótce swoją premierę będzie miała kolejna edycja publikacji. Wierność zasadzie, która stawia człowieka i środowisko w centrum działań  doprowadziła m.in. do zacieśnienia współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej – Rewir Twórczy, w ramach której długofalowego wsparcia udzielono wielu uchodźcom z Ukrainy. Poczucie odpowiedzialności społecznej i środowiskowej to jedne z głównych filarów strategii firmy. Deweloper zorganizował również wydarzenie PlayFair, którego celem była międzybranżowa dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa poskutkowała m.in. uruchomieniem pierwszego Ubraniomatu na osiedlu mieszkaniowym w ramach inwestycji Olimpia Port. Projekt jest możliwy dzięki współpracy Archicomu z markami 4F oraz Ubrania do Oddania. Deweloper angażuje się w kwestie środowiskowe, tym samym wykonując ukłon w stronę mieszkańców, którzy chcą uczestniczyć w ekologicznych działaniach.

Advertisement

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Vastint podpisał umowę z PZU Zdrowie. W K2 powstanie placówka medyczna

Published

on

Vastint wynajął 815 mkw. w biurowcu K2 spółce PZU Zdrowie, fot. mat. prasowe

W Gdyni powstanie 18 gabinetów lekarskich i do badań diagnostycznych. Vastint wynajął 815 mkw. w biurowcu K2 spółce PZU Zdrowie.

Biurowiec mieści się przy ulicy Kieleckiej 2 w Gdyni. PZU Zdrowie wynajęło powierzchnie na parterze budynku.

Advertisement

— W ramach strategii rozwoju naszej ogólnopolskiej sieci medycznej, podjęliśmy decyzję o stworzeniu drugiej w Gdyni i piątej w Trójmieście, placówki działającej pod marką PZU Zdrowie. Decydując o lokalizacjach nowych centrów medycznych bierzemy pod uwagę przede wszystkim lokalizację i standard budynku. Biurowiec K2 pozwoli nam na komfortową obsługę pacjentów. Już w drugiej połowie tego roku będą mogli korzystać z usług naszej wielospecjalistycznej placówki medycznej. Planujemy zlokalizować 18 gabinetów do konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych — opowiada Karolina Helmin-Biercewicz, członek zarządu PZU Zdrowie.

K2 to sześciopiętrowy budynek z 11 400 mkw. powierzchni biurowej klasy A. Lobby zaprojektowano jako przestrzeń do nieformalnych spotkań biznesowych. Natomiast dwukondygnacyjna podziemna hala garażowa posiada 136 miejsc parkingowych oraz szatnie dla rowerzystów. Dodatkowe miejsca postojowe dla jednośladów przewidziano od strony tylnego dziedzińca, który zdobi 50 ponad dwudziestoletnich brzóz.

— Możliwość podziału i elastycznej aranżacji przestrzeni pozwoliła dopasować przestrzeń do specyficznych potrzeb nowego najemcy. Z pewnością K2 zapewni komfortowe warunki pracy personelowi medycznemu, a lokalizacja w centrum Gdyni łatwy dojazd do punktu pacjentom. Centrum medyczne w biurowcu K2 będzie doskonałym uzupełnieniem oferty usług dla naszych pozostałych najemców — mówi Karolina Dorochowicz, Leasing Manager w Vastint Poland.

Advertisement

Biurowiec wyróżnia kolorystyka elewacji oraz rytmiczne rozmieszczone pionowe panele. Ich kształt stanowi odniesienie do architektury okrętowej, w szczególności stylu „Streamline” lat 30. Budynek posiada także certyfikat LEED Platinum i zapewnia warunki pracy charakterystyczne dla zdrowych i wydajnych obiektów.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Ponad 400 milionów zysku Dom Development za 2022 rok

Published

on

Osiedle Braniborska 80 we Wrocławiu od Dom Development, fot. mat. prasowe

Debiut w Krakowie, pierwsza transakcja PRS, rekord przekazanych mieszkań. I co najważniejsze, najlepszy wynik finansowy w historii. Dom Development podsumował 2022 rok. I wprowadził do sprzedaży kolejną inwestycję, tym razem we Wrocławiu.

Dom Development może pochwalić się kilkoma rekordami, które ustanowił mimo trudnej sytuacji na rynku nieruchomości. Jest nim oczywiście zysk netto wynoszący 410 milionów złotych. Ale również 3 666 mieszkań przekazanych w terminie. Deweloper pojawił się także po raz pierwszy z ofertą w Krakowie.

Advertisement

Na uwagę zasługuje pierwsza transakcja w sektorze PRS. Dom Development sprzedał 397 lokali. Natomiast ciekawą informacją podaną przez dewelopera jest to, że aż 70% sprzedanych mieszkań odbyło się bez kredytów. To rekordowy udział klientów gotówkowych. Mimo jednak spadku sprzedaży o 24% rok do roku spółka jest zadowolona, że jest on niższy niż rynkowy spadek o 45% w 6 największych miastach w Polsce.

Nowa inwestycja Dom Development. Braniborska 80 powstanie we Wrocławiu

Oprócz ogłoszenia wyników za poprzedni rok, Dom Development wprowadził do sprzedaży również inwestycję we Wrocławiu. Braniborska 80 powstanie w centrum Wrocławia, 20 minut spacerem do Rynku.

— Projekt elewacji to efektowna kompozycja białych płaszczyzn ścian i grafitowych okładzin cegieł klinkierowych. Szklane balustrady i zróżnicowane elementy drewniane dopełniają architekturę w detalu. W inwestycji Braniborska 80 zaprojektowaliśmy również zielony, wewnętrzny dziedziniec. Niewątpliwym atutem jest doskonała komunikacja miejska – liczne linie autobusowe i tramwajowe (m.in. nowa linia tramwajowa na Nowy Dwór) oraz ścieżki rowerowe. Ulica Braniborska umożliwia szybki dojazd do każdego punktu, a pobliska ulica Legnicka jest jedną z arterii wylotowych Wrocławia. Niedaleko stąd także do dworca Wrocław Mikołajów. Najbliższe otoczenie oferuje także wszystkie miejskie wygody: liczne sklepy i centra handlowe, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe. Tuż obok znajduje się Akademia Sztuk Teatralnych i Wrocławskie Muzeum Współczesne — zachwala nowy projekt deweloper.

Advertisement

W inwestycji Braniborska 80 zaprojektowano od 1- do 4-pokojowych mieszkań. Będą miały powierzchnie od 29 do 90 mkw. W części mieszkań na parterze mieszkańcy będą mieli ogródki. Na wyższych kondygnacjach balkony i loggię. Natomiast na ostatniej przestronne tarasy.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze