Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Yareal mocno stawia na zrównoważony rozwój. Ekologia, równość, etyka

Published

on

Lixa w Warszawie, fot. Yareal

Strategia ESG będzie obejmowała wszystkie obszary oddziaływania Yareal na otoczenie – od etapu projektowania inwestycji, poprzez realizację na placach budowy, aż po eksploatację budynków oddawanych do użytku.

– Budujemy na dachach naszych osiedli kolejne elektrownie słoneczne, zgromadziliśmy już certyfikaty zielonego budownictwa BREEAM dla blisko 50 budynków biurowych i wielorodzinnych, a nasze biurowce zapewniają najemcom nie tylko nowoczesne przestrzenie, ale też ograniczenie ich śladu węglowego. Z każdym rokiem Yareal coraz wyżej podnosi poprzeczkę współpracy z partnerami, zapewniając jednocześnie optymalne warunki pracy w ramach zespołu i wśród jego współpracowników. Chcemy, aby każdy z naszych interesariuszy miał możliwość bliższego przyjrzenia się efektom starań podejmowanych przez Yareal – opowiada Eric Dapoigny, prezes Yareal.

Projektowanie inwestycji w zielonym otoczeniu i w zgodzie z ideą „15-minutowego miasta”, energooszczędność, stosowanie etycznych rozwiązań, a także dobre relacje z partnerami oraz bezpieczeństwo na budowach – to tylko wybrane działania wdrażane rzez Yareal w bieżącej działalności deweloperskiej. Firma rozpoczęła porządkowanie dotychczasowych aktywności w ramach ustrukturyzowanego modelu ESG (z ang. environmental, social responsibility, corporate governance), aby w kolejnych latach wzmocnić zaangażowanie biznesu Yareal w zrównoważony rozwój.

Advertisement

Yareal jest liderem pod względem liczby inwestycji deweloperskich certyfikowanych w systemie BREEAM w Polsce. Potwierdza on spełnienie wysokich wymogów w 10 kategoriach szeroko obejmujących, m.in. takie obszary jak efektywność energetyczna i wpływ na środowisko, standardy zrównoważonych zakupów od zweryfikowanych dostawców, a także gospodarowanie wodą i odpadami. Yareal od lat doskonali metody optymalnego wykorzystania surowców i odpadów – zarówno na budowach, w rozwiązaniach dla biur, a ostatnio coraz częściej w zakresie recyklingu odpadów. Przy budowie flagowej inwestycji biurowej LIXA wykorzystano na elewacji kilkaset ton aluminium z recyklingu, a w ramach budowy jednego z osiedli w Warszawie zostaną użyte poddane upcyklingowi śmigła wycofanych z eksploatacji wiatraków elektrowni wiatrowych.

– Podobnie jak inni liderzy zrównoważonego rozwoju wdrażamy kompleksowy program ESG, dzięki któremu potwierdzimy realnie wprowadzone rozwiązania, których oczekują nasi klienci i kooperanci. Wszystkim partnerom chcemy prezentować efekty zaangażowania Yareal w realizację globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu, zapewnienie różnorodności i równości, czy etyczne, transparentne praktyki biznesowe – dodaje Jacek Zengteler, wiceprezes Yareal.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development i zmiany w zarządzie. Kim są nowi członkowie?

Published

on

Grzegorz Smoliński i Justyna Wilk. To oni zasiedli w fotelach członków zarządu Dom Development. Zabranie za to Moniki Perekitko, która zrezygnowała z funkcji.

Grzegorz Smoliński jest menadżerem z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim, który całą swoją karierę zawodową związał z obecną spółką. Pracę rozpoczął w 1997 roku, w pierwszym roku jej funkcjonowania. Niemal od początku zajmuje się sprzedażą mieszkań, najpierw jako Specjalista ds. Sprzedaży, a potem jako Kierownik Sprzedaży Regionalnej.

Od 2014 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Sprzedaży i Marketingu, a od 2020 roku zajmował stanowisko Dyrektora Działu Sprzedaży. Jest ponadto odpowiedzialny za rozwój działalności Grupy Dom Development w obszarze kredytów hipotecznych. W 2010 roku, wraz z powstaniem Działu Doradztwa Kredytowego, stanął na jego czele. A kiedy w 2017 roku utworzono spółkę Dom Development Kredyty, objął w niej stanowisko Członka Zarządu, a od 2019 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Advertisement

– Moja kariera zawodowa rozwija się wraz z Dom Development od 27 lat. Jestem zaszczycony, że dołączam do grona najlepszych menadżerów w branży nieruchomości, którzy zarządzają Spółką i dziękuję za okazane mi zaufanie. Wierzę, że wspólnie będziemy kontynuować rozwój i budować przyszłość Dom Development – mówi Grzegorz Smoliński, Członek Zarządu Dom Development S.A.

Zamiany w zarządzie dewelopera Dom Development

Grzegorz Smoliński jest absolwentem Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Ukończył także studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Justyna Wilk jest menadżerką z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Karierę zawodową rozpoczęła w 2002 roku jako Specjalista w Geopat. W 2004 roku objęła stanowisko Specjalisty w Sekcji Przejmowania i Zagospodarowania Nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego, Oddział w Warszawie.

Advertisement

W latach 2005-2011 pracowała na rzecz Budimex Nieruchomości, początkowo jako Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji, potem jako Główny Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji oraz następnie w roli Głównego Koordynatora ds. zakupów nieruchomości. Od 2011 roku jest związana z Dom Development – najpierw na stanowisku Specjalisty, a później jako Kierownik Projektu w Pionie Nieruchomości. W latach 2014-2022 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Nieruchomości, a od 2022 roku zajmowała stanowisko Dyrektora Działu Nieruchomości oraz Prokurenta.

Lider w branży deweloperskiej z nowymi członkami zarządu

– Objęcie funkcji w zarządzie Dom Development to ogromna odpowiedzialność, ale też wyróżnienie. Przez kilkanaście lat pracy w tej firmie miałam okazję uczestniczyć w realizacji wielu kluczowych projektów i blisko współpracować z fantastycznym zespołem. Cieszę się, że będę mogła połączyć moje doświadczenie i pasję oraz brać udział w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących dalszego rozwoju Spółki – mówi Justyna Wilk, Dyrektor Działu Nieruchomości Dom Development S.A., powołana na stanowisko Członka Zarządu Spółki od 1 stycznia 2025 roku.

Justyna Wilk jest absolwentką Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Ukończyła także studia podyplomowe „Podstawy prawno-ekonomiczne procesu inwestycyjnego” w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Advertisement

– Dołączenie do zarządu dwojga doświadczonych menadżerów, którzy doskonale znają nie tylko rynek nieruchomości, ale też naszą Spółkę, to gwarancja stabilności, ale też utrzymania kursu na dalszy rozwój i wzrost. Grzegorz Smoliński w Dom Development ma niewiele krótszy staż niż ja, zaś Justyna Wilk pracuje z nami już od ponad 10 lat. W branży, w której solidne fundamenty są podstawą, to najlepszy możliwy scenariusz – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Spółki.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Spadek o 47%. Victoria Dom podsumowuje III kwartały 2024 roku

Published

on

By

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Victoria Dom sprzedała 862 mieszkania, co stanowi spadek o 47 proc. w stosunku do ubiegłego roku, w którym deweloper sprzedał 1619 mieszkań. 

W samym trzecim kwartale firma sprzedała 224 mieszkania, co oznacza spadek o 70 proc. w stosunku do rekordowego roku 2023, w którym sprzedano 736 mieszkań.

– Nasza ubiegłoroczna rekordowa sprzedaż napędzana była programem Bezpieczny Kredyt 2%. Bez tego wsparcia dla nabywców sprzedaż mieszkań w segmencie popularnym będzie ograniczona. Wpływają na to bardzo wysokie koszty finansowania nieruchomości, które są skutkiem wciąż wysokich stóp procentowych utrzymywanych przez Narodowy Bank Polski – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Zarządu Victorii Dom. 

Advertisement

– Potrzeby mieszkaniowe Polaków są bardzo duże, jednak możliwości finansowe ograniczone. Dlatego liczymy na zapowiadaną w nieodległej przyszłości serię obniżek stóp procentowych, która powinna zaktywizować osoby, które szukają dostępnych cenowo mieszkań. Rynek nadal jest zrównoważony, mimo wyzwań związanych z kosztami budowy i presją inflacyjną. Ogólnie, branża deweloperska w Polsce po III kwartałach 2024 r. pozostaje w dobrej kondycji, z perspektywą dalszego wzrostu w ostatnich miesiącach roku – dodaje Wasiluk.

Victoria Dom to deweloper z 26-letnim doświadczeniem. Posiada rozbudowany bank ziemi i systematycznie wprowadza do oferty w Warszawie kolejne projekty w już wykorzystywanych oraz nowych lokalizacjach zgodnie z planem na 2024 r. W Polsce aktualnie realizuje projekty na terenie Warszawy, Krakowa oraz przygotowuje się do wejścia z ofertą mieszkaniową do Trójmiasta. Spółka rozwija także działalność w Niemczech, prowadząc inwestycje w Berlinie i Lipsku.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

NDI. 105 milionów w 500 dni

Published

on

5,5 kilometra dlugości. 7 metrów szerokości drogi. Do tego chodniki, ścieżki rowerowe czy oświetlenie. Konsorcjum NDI zbuduje drogę Borówiec–Koninko–lotnisko Poznań-Krzesiny. 

Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum firm NDI Energy Sp. z o.o. oraz NDI S.A. Wykonają ją dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu budowę dróg

Zadanie obejmuje budowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 2489P do skrzyżowania z łącznicą drogi ekspresowej S11 oraz budowę nowo projektowanej drogi powiatowej w Koninku. Całość prac drogowych obejmie odcinek o łącznej długości prawie 3,5 km. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy okolicznych miejscowości zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11.

Advertisement

Powstaną drogi o najwyższym standardzie: 7-metrowa jezdnia wraz ze wzmocnioną nawierzchnią, chodniki i ścieżki rowerowe, pełne odwodnienie czy oświetlenie. Rozbudowana zostanie cała infrastruktura towarzysząca, łącznie ze skrzyżowaniami i infrastrukturą podziemną. Konsorcjum wykona również nowy wiadukt nad linią kolejową 272 Kluczbork – Poznań Główny, oraz dwa obiekty mostowe nad rzeką Koplą. Inwestycja znacząco poprawi sytuację komunikacyjną w regionie gmin Kórnik czy Mosina. Rozbudowa dróg powiatowych znacznie skróci czas podróży oraz odciąży inne drogi w regionie.

– Zrealizujemy historycznie największe zadanie dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Bardzo nas cieszy pozyskanie tak istotnego kontraktu drogowego. Przyczynimy się do poprawy płynności ruchu, co zwiększy też atrakcyjność inwestycyjną południowo-wschodnich rejonów powiatu poznańskiego – opowiada Cezary Chruściński, Prezes Zarządu NDI Energy.

Konsorcjum NDI będzie miało na realizację zadania 500 dni od podpisania umowy. Inwestycja będzie kosztować ponad 105 mln zł brutto.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze