Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Zarządzanie nieruchomościami z korzyścią dla dewelopera

Published

on

Sukces dewelopera nie kończy się na wyniku sprzedaży. Na pozytywny wizerunek może wpłynąć również odpowiednie zarządzanie nieruchomościami, fot. Unsplash

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z chwilą podpisania pierwszego aktu przenoszącego własność. Zanim do tego dojdzie, nabywcy mieszkań już często zaczynają wykańczać swoje lokale. I tu ważne jest odpowiednie zarządzanie nieruchomościami. W tym czasie ktoś musi zadbać o nieruchomość i rozliczenie mediów. Inwestycją powinien zająć się profesjonalny podmiot, który zapewni bezpieczeństwo, właściwy stan części wspólnych oraz skuteczne zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Bo właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zalań, awarii i zniszczeń spowodowanych przez ekipy wykończeniowe.

Na tym etapie jednak, właściciele nie mają wpływu na to, kto zarządza nieruchomością. Deweloperzy sami zajmują się obowiązkami związanymi z administrowaniem budynku lub zatrudniają podmiot zarządzający, który odciąża ich z szeregu obowiązków. Tym samym zapewnia sprawne działanie obiektu. Niezależny zarządca jest również bardziej pozytywnie oceniany przez samych mieszkańców.

Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami kluczem do sprawnego działania wspólnoty

Jedną z kluczowych korzyści zarządzania przez profesjonalny podmiot jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, jakie zarządca wnosi na osiedle. Zarządcy nieruchomości często posiadają wieloletnie doświadczenie w administrowaniu i są dobrze zaznajomieni z wszelkimi aspektami związanymi z utrzymaniem osiedla. Dzięki temu mogą skutecznie rozwiązywać problemy, zarządzać infrastrukturą i finansami wspólnoty, a także koordynować różne usługi dla mieszkańców, takie jak konserwacja urządzeń, sprzątanie, utrzymanie czy zapewnienie ochrony.

Advertisement

Ponadto, na etapie formowania się wspólnoty mieszkaniowej, podmiot zarządzający ma niezwykle wiele zadań niewidocznych na pierwszy rzut oka. Jak podkreśla Anna Wojsław, prezes Imperium Zarządzanie Nieruchomościami, pracownicy jej firmy zajmują się szeregiem spraw na zlecenie deweloperów, takich jak:

  • przygotowanie modelu zarządzania nieruchomością oraz pierwszego planu gospodarczego,
  • uczestniczenie w odbiorach części wspólnej nieruchomości,
  • analiza kosztów administrowania na początku projektu oraz opracowanie planu działań optymalizacyjnych, dopasowanych do standardów nieruchomości,
  • rozliczanie użytkowników lokali z mediów od dnia protokolarnego przejęcia lokalu do dnia powstania wspólnoty mieszkaniowej,
  • prowadzenie konsultacji w zakresie zapisów w aktach notarialnych,
  • rejestracja wspólnoty i wystąpienie o nadanie numerów NIP oraz REGON,
  • założenie konta bankowego dla wspólnoty mieszkaniowej,
  • przygotowanie uchwał, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wspólnoty,
  • czy ubezpieczenie nieruchomości wspólnej.

Deweloperzy doceniają wsparcie podmiotów zarządzających

– Przez lata obecności w branży, pomogliśmy deweloperom w zawiązaniu wielu wspólnot mieszkaniowych. I żadna z nich nie zdecydowała się z biegiem czasu na zmianę i wybór innego zarządcy. To nasz wielki sukces i duma dla całego zespołu. Deweloperzy widząc, iż dobrze wywiązujemy się ze swoich zadań, a użytkownicy i właściciele zarządzanych przez nas obiektów są zadowoleni, zapraszają nas do współpracy przy kolejnych inwestycjach. Cedują na nas kolejne obowiązki, aby w jak najlepszy sposób uformować nowo powstającą wspólnotę. W zespołach deweloperów coraz więcej jest świadomych managerów poszukujących najlepszych rozwiązań. Poszukują zarządcy, który będzie dbał o nową nieruchomość, aby była wizytówką dewelopera przez długie lata – mówi Anna Wojsław z Imperium Zarządzanie Nieruchomościami.

Kolejną korzyścią, którą podkreślają mieszkańcy, jest większa transparentność i profesjonalne podejście do zarządzania. Według właścicieli nieruchomości, zewnętrzni zarządcy często stosują najlepsze praktyki w swojej pracy, co oznacza, że procesy zarządzania są bardziej przejrzyste i skuteczne. Mieszkańcy mają dostęp do szczegółowych informacji na temat kosztów, budżetu i działań podejmowanych na rzecz osiedla. To z kolei pomaga w budowaniu zaufania między mieszkańcami a zarządcą, a także umożliwia mieszkańcom aktywny udział w decyzjach dotyczących ich wspólnoty.

– Dokładamy wszelkich starań, by współpraca była na profesjonalnym poziomie i opierała się na wzajemnej komunikacji i zrozumieniu. Przede wszystkim uważnie słuchamy każdego klienta i odpowiedzialnie podchodzimy do zlecanych nam projektów. Dzięki wieloletniej pracy związanej z nieruchomościami i dużej wiedzy merytorycznej, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Po dokładnej analizie, proponujemy optymalne rozwiązanie przy zachowaniu naszych wartości i  wysokiego standardu świadczonych przez nas usług. Współpraca z nami opiera się na jasnych i przejrzystych zasadach, wyrażonych w procedurach, stosowanych w codziennej pracy. To z kolei owocuje zadowoleniem i satysfakcją dla wszystkich z naszego otoczenia – opowiada prezes wspomnianej firmy zarządzającej.

Advertisement

Zarządzanie nieruchomościami to nie tylko standardowa administracja

Zewnętrzni zarządcy często mają również większą skalę i możliwości negocjacyjne w prowadzeniu negocjacji z różnymi dostawcami usług. Dzięki temu mogą uzyskać korzystniejsze warunki umów na dostawy wody, energii elektrycznej, usługi konserwatorskie itp. Skala ich działalności pozwala także na skorzystanie z potencjału ekonomicznego, co może prowadzić do obniżenia kosztów dla mieszkańców. Dodatkowo, zewnętrzni zarządcy mają także większe doświadczenie w negocjacjach z firmami świadczącymi usługi utrzymania i konserwacji, co pozwala na zapewnienie wysokiej jakości usług dla mieszkańców.

Kiedy osiedlem zarządza zewnętrzna firma, mieszkańcy mogą również skorzystać z lepszej organizacji i koordynacji działań. Zewnętrzni zarządcy mają wypracowane procedury i systemy, które pozwalają na skuteczne zarządzanie różnymi aspektami osiedla, takimi jak konserwacja, naprawy, utrzymanie czystości itp. Dzięki temu wszystkie te działania są lepiej zsynchronizowane i efektywne, co przekłada się na wyższy standard życia dla mieszkańców.

Wreszcie, zewnętrzni zarządcy często oferują również usługi dodatkowe, takie jak organizacja wydarzeń społecznych czy wsparcie administracyjne dla mieszkańców. Te dodatkowe usługi pomagają w budowaniu więzi społecznych między mieszkańcami, tworzeniu wspólnoty i poprawie jakości życia na osiedlu.

Advertisement

Podsumowując, zarządzanie nieruchomością przez zewnętrzną firmę ma wiele korzyści nie tylko dla mieszkańców, ale i dla dewelopera. Specjalistyczna wiedza i profesjonalna opieka nad nieruchomością przyczyniają się do zapewnienia wyższego standardu życia. Ponadto, w momencie przejęcia inwestycji przez profesjonalnego zarządcę, to on wspiera dewelopera w budowaniu pozytywnych emocji u klientów, związanych z zakupem nowego mieszkania. Dzięki profesjonalnej opiece nad nowo powstałym osiedlem, marka dewelopera jest pozytywnie oceniana przez klientów. A inwestycje z biegiem lat nie tracą na wartości.

materiał powstał przy współpracy z partnerem,
Imperium Zarządzanie Nieruchomościami

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze