Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Deweloperzy mówią, jak wojna zmieniła rynek nieruchomości

Published

on

Inwestycja In Place, fot. Marvipol

Czy w obliczu wojny w Ukrainie, wyższych stóp procentowych i postępującej inflacji, Polacy nadal chcą kupować mieszkania? Jak te czynniki odbiły się na wynikach sprzedaży? I czy wraz ze zdolnością kredytową, będą również spadać ceny mieszkań? Zapytaliśmy o to największych deweloperów.

Mniejszy ruch w biurach sprzedaży wskazuje jedno – część potencjalnych klientów zaczęło obawiać się o swoje portfele i wstrzymują decyzję o zakupie mieszkania. Sytuacja na rynku nieruchomości po I kwartale nie jest jednak tak zła, jak prognozowało wielu ekspertów. Możliwe, że spadek sprzedaży jest przejściową tendencją.

– Obecna sytuacja ma wpływ na większość branż w naszym kraju. Dostrzegamy pewne zamrożenie na rynku nieruchomości, porównywalne do 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Bardzo uważnie obserwujemy sytuację gospodarczą i czynniki ekonomiczne, które sprawiają, że zmniejsza się zdolność kredytowa i, w konsekwencji, możliwości zakupu mieszkań przez Polaków. Uważamy jednak, że taka sytuacja ma charakter przejściowy. W najbliższym czasie rynek będzie mniejszy, ale nie jest to dla nas powodem do niepokoju. Mamy zgromadzony solidny bank ziemi. I koncentrujemy się na otwieraniu i kontynuowaniu projektów, które są wysokomarżowe. W mniejszym stopniu zależy nam na biciu rekordów sprzedaży. Mieszkania były, są i będą dobrą inwestycją, która pozwala uchronić oszczędności przed inflacją, a w długim terminie uzyskać spory zwrot – mówi nam Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży RONSON.

Advertisement

W podobnym, raczej optymistycznym tonie, komentuje obecną sytuację na rynku nieruchomości Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATALu.

– Tegoroczne, niższe niż przed rokiem, plany kontraktacji wynikają z ostrożności. W obecnej sytuacji szacujemy osiągnięcie ok. 75% tego, na co liczylibyśmy w normalnych okolicznościach. Jest to bardzo konserwatywny szacunek. W tej kalkulacji uwzględniamy spowolnienie decyzji po stronie kupujących spowodowane niepewnością. Klienci oraz banki muszą znaleźć złoty środek, jak finansować się w okresie przejściowym, kiedy pieniądz jest droższy. Nie należy spodziewać się jednak gwałtownego odejścia klientów od zakupów nieruchomości. Uważamy, że wciąż w Polsce mamy strukturalny niedobór mieszkań, który stymuluje rynek – mówi developermagazine.pl, Zbigniew Juroszek.

Tymczasowe zmniejszenie zainteresowania ofertą sprzedażową, potwierdził nam również Marvipol Development. Jednak i ten deweloper wie, że klienci wciąż będą inwestować w nieruchomości.

Advertisement

–  Marvipol Development oferuje lokale w dwóch liniach produktowych. Lokale w linii Prestige nabywane są najczęściej za gotówkę. Natomiast przygotowując ofertę mieszkań w linii popularnej zwracamy uwagę na trendy i możliwości zakupowe klientów. Średnia powierzchnia mieszkań w tej linii to mniej niż 50 m2, zatem są to mieszkania dostępne i kredytowane. To założenie potwierdza się w procesie sprzedaży In Place przy ul. Instalatorów w Warszawie. Oczywiście liczymy się z tym, że tempo sprzedaży może być mniejsze. Natomiast, co istotne – sprzedaż projektu rozłożona jest na około 24 miesiące. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie, analogicznie jak to miało miejsce w pandemii ogłoszonej w marcu 2020 roku, ruch w biurach sprzedaży ustał na około tydzień. Aktualnie nie odnotowujemy rezygnacji z zawierania umów na skutek wojny – przekazała nam Agnieszka Litwińska, dyrektor sprzedaży i marketingu spółki.

Jak w odniesieniu do powyższego, kształtują się zatem wyniki sprzedaży po I kwartale 2022 r.?

–  ATAL w pierwszym kwartale 2022 roku zakontraktował 754 lokale. W styczniu podpisano 267 umów deweloperskich i przedwstępnych, w lutym 226, natomiast w marcu było to 261. W I kwartale 2021 roku ATAL sprzedał 842 lokale – informuje Zbigniew Juroszek, prezes zarządu.

Deweloper prognozuje tegoroczny potencjał sprzedaży (umowy deweloperskie i przedwstępne) na poziomie 3000 – 3 500 lokali.

Advertisement

Nieco gorsze wyniki po I kwartale, w stosunku do wyników z analogicznego okresu, osiągnął Dom Development. Spółka podała w komunikacie, że zakontraktowała 758 lokali netto, w tym: 385 lokali w Warszawie, 236 w Trójmieście, 84 we Wrocławiu i 53 w Krakowie. Dla porównania, w I kwartale 2021 r., Dom Development sprzedał 1084 lokale, a więc spółka zanotowała 30-procentowy spadek sprzedaży. Natomiast Marvipol, mimo niewielkiego spadku, cieszy się sukcesem nowej inwestycji.

– W I kwartał 2022 wkroczyliśmy ze stosunkowo niewielką ofertą mieszkań, co wynika to z faktu, że prawie 85% z 800 lokali, które są budowie, zostało sprzedanych w ubiegłym roku. Tym bardziej cieszy powodzenie naszego nowego osiedla In Place na warszawskim Rakowie, które wprowadziliśmy do oferty w połowie lutego i wraz ze startem sprzedaży podpisaliśmy kilkadziesiąt umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Ogółem I kwartał 2022 zamknął się liczbą 67 umów w stosunku do 83 umów zawartych w I kwartale 2021 roku – mówi Agnieszka Litwińska dyrektor marketingu i sprzedaży. Osiedle In Place zostanie zrealizowane na granicy dwóch warszawskich dzielnic, Ochoty i Włoch. W ramach I etapu zaplanowano dwa budynki, obejmujące łącznie 365 mieszkań i 6 lokali usługowych. Jednak oferta Marvipolu ma być o wiele większa, co pozwoli na wzrost sprzedaży w obecnym roku.

– W roku 2022 Marvipol Development zdecydowanie poszerza ofertę, w związku z tym spodziewany jest wzrost liczby sprzedanych lokali. W latach 2020-2021 firma znacząco powiększyła bank nieruchomości, w odniesieniu do których teraz przygotowujemy 16 projektów. Liczba sprzedanych mieszkań związana jest bezpośrednio z liczbą oferowanych lokali, aktualnie oczekujemy na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę łącznie na 116 tys. m2 PUM – dodaje Litwińska.

Advertisement

Wzrost sprzedaży po I kwartale zanotowała natomiast Develia, która poinformowała o wynikach za pośrednictwem Linkedin. Spółka sprzedała 603 mieszkania, wobec 580 lokali w analogicznym okresie 2021 r.

– Mimo tego, że obecne warunki rynkowe są bardziej wymagające i dodatkowo sytuacja geopolityczna jest niepewna, osiągnęliśmy bardzo dobry wynik. Wpływ na to miała przede wszystkim szeroka oferta, którą znacznie zwiększyliśmy na przełomie roku. Tylko w I kwartale tego roku wprowadziliśmy do sprzedaży ponad 1200 mieszkań. Obecnie klienci mogą wybierać spośród blisko 2200 lokali dostępnych w ofercie Develii, co jest naszym wyróżnikiem w sytuacji, gdy wielu deweloperów ma problemy z podażą mieszkań – podsumował Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Ten rok będzie jednym z najciekawszych w branży deweloperskiej. Sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie, że wyniki za kolejny kwartał mogą się diametralnie różnić od tych z początku roku. Dla jednych na plus, dla innych na minus.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development i zmiany w zarządzie. Kim są nowi członkowie?

Published

on

Grzegorz Smoliński i Justyna Wilk. To oni zasiedli w fotelach członków zarządu Dom Development. Zabranie za to Moniki Perekitko, która zrezygnowała z funkcji.

Grzegorz Smoliński jest menadżerem z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku deweloperskim, który całą swoją karierę zawodową związał z obecną spółką. Pracę rozpoczął w 1997 roku, w pierwszym roku jej funkcjonowania. Niemal od początku zajmuje się sprzedażą mieszkań, najpierw jako Specjalista ds. Sprzedaży, a potem jako Kierownik Sprzedaży Regionalnej.

Od 2014 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Sprzedaży i Marketingu, a od 2020 roku zajmował stanowisko Dyrektora Działu Sprzedaży. Jest ponadto odpowiedzialny za rozwój działalności Grupy Dom Development w obszarze kredytów hipotecznych. W 2010 roku, wraz z powstaniem Działu Doradztwa Kredytowego, stanął na jego czele. A kiedy w 2017 roku utworzono spółkę Dom Development Kredyty, objął w niej stanowisko Członka Zarządu, a od 2019 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Advertisement

– Moja kariera zawodowa rozwija się wraz z Dom Development od 27 lat. Jestem zaszczycony, że dołączam do grona najlepszych menadżerów w branży nieruchomości, którzy zarządzają Spółką i dziękuję za okazane mi zaufanie. Wierzę, że wspólnie będziemy kontynuować rozwój i budować przyszłość Dom Development – mówi Grzegorz Smoliński, Członek Zarządu Dom Development S.A.

Zamiany w zarządzie dewelopera Dom Development

Grzegorz Smoliński jest absolwentem Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Ukończył także studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Justyna Wilk jest menadżerką z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Karierę zawodową rozpoczęła w 2002 roku jako Specjalista w Geopat. W 2004 roku objęła stanowisko Specjalisty w Sekcji Przejmowania i Zagospodarowania Nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego, Oddział w Warszawie.

Advertisement

W latach 2005-2011 pracowała na rzecz Budimex Nieruchomości, początkowo jako Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji, potem jako Główny Specjalista ds. Przygotowania Inwestycji oraz następnie w roli Głównego Koordynatora ds. zakupów nieruchomości. Od 2011 roku jest związana z Dom Development – najpierw na stanowisku Specjalisty, a później jako Kierownik Projektu w Pionie Nieruchomości. W latach 2014-2022 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Nieruchomości, a od 2022 roku zajmowała stanowisko Dyrektora Działu Nieruchomości oraz Prokurenta.

Lider w branży deweloperskiej z nowymi członkami zarządu

– Objęcie funkcji w zarządzie Dom Development to ogromna odpowiedzialność, ale też wyróżnienie. Przez kilkanaście lat pracy w tej firmie miałam okazję uczestniczyć w realizacji wielu kluczowych projektów i blisko współpracować z fantastycznym zespołem. Cieszę się, że będę mogła połączyć moje doświadczenie i pasję oraz brać udział w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących dalszego rozwoju Spółki – mówi Justyna Wilk, Dyrektor Działu Nieruchomości Dom Development S.A., powołana na stanowisko Członka Zarządu Spółki od 1 stycznia 2025 roku.

Justyna Wilk jest absolwentką Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Ukończyła także studia podyplomowe „Podstawy prawno-ekonomiczne procesu inwestycyjnego” w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Advertisement

– Dołączenie do zarządu dwojga doświadczonych menadżerów, którzy doskonale znają nie tylko rynek nieruchomości, ale też naszą Spółkę, to gwarancja stabilności, ale też utrzymania kursu na dalszy rozwój i wzrost. Grzegorz Smoliński w Dom Development ma niewiele krótszy staż niż ja, zaś Justyna Wilk pracuje z nami już od ponad 10 lat. W branży, w której solidne fundamenty są podstawą, to najlepszy możliwy scenariusz – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Spółki.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Spadek o 47%. Victoria Dom podsumowuje III kwartały 2024 roku

Published

on

By

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Victoria Dom sprzedała 862 mieszkania, co stanowi spadek o 47 proc. w stosunku do ubiegłego roku, w którym deweloper sprzedał 1619 mieszkań. 

W samym trzecim kwartale firma sprzedała 224 mieszkania, co oznacza spadek o 70 proc. w stosunku do rekordowego roku 2023, w którym sprzedano 736 mieszkań.

– Nasza ubiegłoroczna rekordowa sprzedaż napędzana była programem Bezpieczny Kredyt 2%. Bez tego wsparcia dla nabywców sprzedaż mieszkań w segmencie popularnym będzie ograniczona. Wpływają na to bardzo wysokie koszty finansowania nieruchomości, które są skutkiem wciąż wysokich stóp procentowych utrzymywanych przez Narodowy Bank Polski – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes Zarządu Victorii Dom. 

Advertisement

– Potrzeby mieszkaniowe Polaków są bardzo duże, jednak możliwości finansowe ograniczone. Dlatego liczymy na zapowiadaną w nieodległej przyszłości serię obniżek stóp procentowych, która powinna zaktywizować osoby, które szukają dostępnych cenowo mieszkań. Rynek nadal jest zrównoważony, mimo wyzwań związanych z kosztami budowy i presją inflacyjną. Ogólnie, branża deweloperska w Polsce po III kwartałach 2024 r. pozostaje w dobrej kondycji, z perspektywą dalszego wzrostu w ostatnich miesiącach roku – dodaje Wasiluk.

Victoria Dom to deweloper z 26-letnim doświadczeniem. Posiada rozbudowany bank ziemi i systematycznie wprowadza do oferty w Warszawie kolejne projekty w już wykorzystywanych oraz nowych lokalizacjach zgodnie z planem na 2024 r. W Polsce aktualnie realizuje projekty na terenie Warszawy, Krakowa oraz przygotowuje się do wejścia z ofertą mieszkaniową do Trójmiasta. Spółka rozwija także działalność w Niemczech, prowadząc inwestycje w Berlinie i Lipsku.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

NDI. 105 milionów w 500 dni

Published

on

5,5 kilometra dlugości. 7 metrów szerokości drogi. Do tego chodniki, ścieżki rowerowe czy oświetlenie. Konsorcjum NDI zbuduje drogę Borówiec–Koninko–lotnisko Poznań-Krzesiny. 

Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum firm NDI Energy Sp. z o.o. oraz NDI S.A. Wykonają ją dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu budowę dróg

Zadanie obejmuje budowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 2489P do skrzyżowania z łącznicą drogi ekspresowej S11 oraz budowę nowo projektowanej drogi powiatowej w Koninku. Całość prac drogowych obejmie odcinek o łącznej długości prawie 3,5 km. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy okolicznych miejscowości zyskają szybki i wygodny dojazd do drogi S11.

Advertisement

Powstaną drogi o najwyższym standardzie: 7-metrowa jezdnia wraz ze wzmocnioną nawierzchnią, chodniki i ścieżki rowerowe, pełne odwodnienie czy oświetlenie. Rozbudowana zostanie cała infrastruktura towarzysząca, łącznie ze skrzyżowaniami i infrastrukturą podziemną. Konsorcjum wykona również nowy wiadukt nad linią kolejową 272 Kluczbork – Poznań Główny, oraz dwa obiekty mostowe nad rzeką Koplą. Inwestycja znacząco poprawi sytuację komunikacyjną w regionie gmin Kórnik czy Mosina. Rozbudowa dróg powiatowych znacznie skróci czas podróży oraz odciąży inne drogi w regionie.

– Zrealizujemy historycznie największe zadanie dla Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Bardzo nas cieszy pozyskanie tak istotnego kontraktu drogowego. Przyczynimy się do poprawy płynności ruchu, co zwiększy też atrakcyjność inwestycyjną południowo-wschodnich rejonów powiatu poznańskiego – opowiada Cezary Chruściński, Prezes Zarządu NDI Energy.

Konsorcjum NDI będzie miało na realizację zadania 500 dni od podpisania umowy. Inwestycja będzie kosztować ponad 105 mln zł brutto.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze