Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Organizacje z branży budowlanej twardo apelują do premiera

Published

on

fot. mat.prasowe

 „Apelujemy o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku budowlanym”. Tak zaczyna się list do premiera Mateusza Morawieckiego podpisany przez prezesów organizacji z branży budowlanej.

— Mając na uwadze coraz gorszą sytuację branży materiałów budowlanych i budownictwa w Polsce apelujemy o jak najszybsze podjęcie działań stymulujących te gałęzie gospodarki, poprzez przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. Dodatkowo, zachęcamy do zastanowienia się nad ewentualnym rozszerzeniem ulgi na usługi budowlane związane z nieruchomościami mieszkalnymi. Równie ważne jest uruchomienie środków z Krajowego Programu Odbudowy, które w innych krajach mają bardzo pozytywny wpływ na kondycję rynku budowlanego — czytamy w liście do Prezesa Rady Ministrów.

Apel do premiera. Organizacje branży budowlanej wskazują konkretne powody kryzysu w branży

Dokładna nazwa dokumentu to „Apel przedstawicieli pracowników i pracodawców sektora budowlanego o przywrócenie zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe”. Podpisali się pod nim prezesi ponad 30 organizacji i stowarzyszeń, m.in. prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, prezes Zarządu  Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Prezydent Konfederacji Lewiatan, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Polskiej Izby Budownictwa, prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, prezes zarządu Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów POLSKIE OKNA I DRZWI.

Advertisement

— Dostępne dane wskazują na istotne pogorszenie warunków funkcjonowania firm z branży materiałów budowlanych, mające bezpośredni wpływ na sytuację całego sektora budowlanego: 

  • w pierwszej połowie 2023 roku liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia spadła o 34,7% rok do roku, jednocześnie ilość rozpoczętych inwestycji spadła o 28,5% w analogicznym okresie (na podstawie GUS); 
  • obserwowany jest wyraźny spadek sprzedaży większości wyrobów budowlanych, przykładowo przychody Grupy PSB (centrali) ze sprzedaży materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu po dwóch miesiącach 2023 r. były o 13% niższe od analogicznego okresu roku poprzedniego, przy 16% wzroście cen. Łączna sprzedaż za 2 miesiące 2023 r., w stosunku do analogicznego okresu 2022 r., była niższa w 14 grupach towarowych: chemia budowlana (-0,2%), instalacje, ogrzewanie (-2%), izolacje wodochronne (-5%), oświetlenie, elektryka (-6%), wykończenia (-6%), płytki, łazienki, kuchnie (-7%), ogród i hobby (-8%), dekoracje (-10%), stolarka (-23%), izolacje termiczne (-31%), otoczenie domu (-36%), ściany, kominy (-37%), dachy, rynny (-46%) oraz płyty OSB, drewno (-51%). Wzrost sprzedaży nastąpił jedynie w 6 grupach towarowych: cement, wapno (+42%), farby, lakiery (+22%), motoryzacja (+15%), sucha zabudowa (+6%), wyposażenie, AGD (+3%) oraz narzędzia (+1%);
  • dynamika produkcji budowlano-montażowej w jednostkach zajmujących się wznoszeniem budynków spada stale od listopada 2022 roku o 4,2-12,2% w zależności od miesiąca (na podstawie GUS);

— czytamy w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Organizacje wskazują również, co przełożyło się na nienaturalne ceny wzrostów cen wyrobów budowlanych. To występująca w latach 2021 i 2022 bardzo wysoka dynamika wzrostu kosztów produkcji. Konkretnie wzrost wynagrodzeń pracowników o około 12% r/r, wzrost cen energii elektrycznej o około 92% w 2021 roku i około 90% w 2022 roku. Do tego musimy wziąć pod uwagę wzrost cen gazu ziemnego o około 50% w 2021 roku i około 7% w 2022 roku, czy cen węgla kamiennego o około 207% w 2022 roku, wzrost cen surowców i komponentów.

Bezpieczny Kredyt 2% nie przyniesie ożywienia i zdynamizowania branży budowlanej

Przytaczają również przeprowadzone badania ankietowe w IV kwartale 2022 roku. Pokazują one, że 42,5% Polaków odłożyło lub zawiesiło zaplanowane prace remontowo–budowlane. To z powodu wysokiej inflacji, jak również zmniejszonej dostępności materiałów budowlanych wynikającej z ich wysokich cen. Natomiast 34,2% ankietowanych zdecydowało o zredukowaniu zakresu planowanych prac remontowych.

Advertisement

Co istotne również, jak wskazują organizacje, zwiększa się skala sprzedaży wyrobów budowlanych w szarej strefie (bez faktury). Przykładowo skumulowane straty dla PKB spowodowane istnieniem szarej strefy na rynku betonu to ok. 1 mld zł (na podstawie ZPP).

— Obecna sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstw produkujących wyroby budowlane. Wielu producentów dokonało restrukturyzacji organizacji produkcji (szczególnie wielozakładowej) polegającej na zamknięciu zakładów produkcyjnych i zwolnieniu pracowników. Wielkość zatrudnienia zmalała już o około 10-12%. Zmniejszenie liczby wydawanych pozwoleń oraz rozpoczynanych budów powoduje, że nie ma perspektyw istotnej poprawy sytuacji w kolejnych miesiącach. Branża producentów wyrobów budowlanych odczuje to najmocniej na przełomie 2023 i 2024 roku. Wpłynie to również niekorzystanie na inne branże budowlane. Już obecnie decyzje inwestycyjne, ze względu na sytuację gospodarczą, odkłada 36,9% firm budowlanych, a 27,7% wciąż planuje ograniczać zatrudnienie (na podstawie GUS). W takim otoczeniu makroekonomicznym uruchomiony niedawno program wsparcia Bezpieczny Kredyt 2% nie przyniesie wystarczającego i koniecznego impulsu dla ożywienia i zdynamizowania branży budowlanej — czytamy w liście.

 

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

BPI Real Estate oddaje Bernardovo. Powalczy o BREEAM (wideo)

Published

on

18 budynków. Po 6 lokali w każdym. Największe o powierzchni. 146 mkw. Deweloper BPI Real Estate uzyskał PnU na inwestycję Bernardovo w Gdyni.

Bernadovo znajduje się w Gdyni przy ulicy Wzgórze Bernadowo 12, w dzielnicy Mały Kack. Osiedle tworzy 18 dwupiętrowych budynków, a w każdym z nich mieści się jedynie 6 lokali. Inwestycję wyróżnia kameralna atmosfera i stylowa architektura.

W inwestycji znajduje się 108 gotowych do zamieszkania mieszkań o metrażach od 43 do 146 mkw. Można je odebrać już we wrześniu. Posiadają ogródki od 105 do 215 mkw. Dodatkowo duże, panoramiczne okna wykonane z naturalnego drewna zapewniają doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym.

Advertisement

Deweloper BPI Real Estate zakończył inwestycję Bernardovo w Gdyni

inwestycja bernardovo dewelopera bpi real estate

Lokalizacja osiedla zapewnia spokój, a bliskość Gdyni i Sopotu daje dostęp do atutów życia w mieście. W zasięgu ręki mieszkańców jest transport publiczny, placówki edukacyjne i ochrony zdrowia czy centra handlowe. Inwestycja znajduje się zaledwie 10 minut do morza.

Bernadovo to pierwszy projekt mieszkaniowy w portfolio BPI Real Estate Poland, w którym założono uzyskanie certyfikacji BREEAM na poziomie „Very Good”. Dlatego na osiedlu wdrożono liczne proekologiczne rozwiązania. Są zielone dachy, linia kroplująca do podlewania roślin, rowerownie i profesjonalne myjki dla rowerów oraz zewnętrzna ładowarka dla samochodów elektrycznych. Natomiast inwestycję charakteryzuje także wysoka efektywność energetyczna dzięki odnawialnym źródłom energii, jak np. panele fotowoltaiczne. Projektowane zapotrzebowanie osiedla na energię jest o ponad 15 proc. niższe niż wytyczne krajowe. Co istotne, około 75 proc. terenu Bernadova pokryto zielenią. Natomiast blisko 50 proc. działki stanowi prywatny las graniczący z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.

Projekt został zrealizowany w duchu zrównoważonego rozwoju i w pełni koncentruje się na dobrostanie mieszkańców. Na osiedlu znajdują się zagospodarowane tereny do odpoczynku na świeżym powietrzu z obiektami rekreacyjnymi jak plac zabaw dla dzieci, tyrolka, czy zjeżdżalnia. Do tego także sala fitness z widokiem na las położonej w sąsiedztwie sali klubowej, z wyłącznym dostępem dla mieszkańców.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Hillwood & LCube Wrocław East gotowe. 50 proc. już wynajęte

Published

on

60 tys. mkw. 15 km do centrum Wrocławia. Ponad 50 proc. powierzchni już skomercjalizowane. Centrum magazynowe Hillwood & LCube Wrocław East już wybudowane.

Inwestycję przy wschodniej obwodnicy Wrocławia, w Dobrzykowicach zrealizowały Hillwood Polska oraz LCube. Park Logistyczny Hillwood & LCube Wrocław East ma dobrą komunikację z lokalną oraz ogólnopolską siecią dróg. Bliskość Wschodniej Obwodnicy Wrocławia umożliwia wjazd na prowadzącą do Warszawy, drogę ekspresową S8 oraz autostradę A8.

– Dolny Śląsk to kluczowy region na magazynowej mapie Polski. Sprzyja dynamicznemu rozwojowi firm z sektora e-commerce, logistyki oraz lekkiej produkcji, które obsługują zarówno rynek krajowy, jak i Zachodnią Europę. Hillwood nieustannie rozwija swoje inwestycje w tej lokalizacji, a park magazynowy w Dobrzykowicach doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju. Przy tym projekcie, warto też podkreślić bardzo dobrą współpracę z władzami lokalnymi. To pozytywnie wpłynęło na przebieg procesu inwestycyjnego – opowiada Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska.

Advertisement

Powstało Hillwood & LCube Wrocław East powstało pod Wrocławiem

Inwestycja uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Podczas procesu budowlanego aż 95% odpadów budowlanych przygotowano do recyclingu i ponownego wykorzystania. 

– Kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną biznesu są dla nas bardzo ważne. W ostatnim czasie jako organizacja podjęliśmy liczne działania w tym kierunku. To podejście widać także przy projekcie Hillwood & LCube Wrocław East. Zaprojektowano rozwiązania, które ułatwiają wyliczenie śladu węglowego oraz ograniczają jego wytwarzanie – podkreśla Dominik Łoś Head of Leasing w LCube.

Wykorzystano ponad 10 produktów, które posiadały certyfikaty EPD (Environmental Product Declaration). To umożliwiło łatwiejsze i dokładniejsze policzenie śladu węglowego obiektu. Natomiast roczne zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną będzie w przypadku tego budynku wyraźnie niższe niż wymagania dla nowego budynku. Różnica na plus w tym przypadku ma wynieść znacznie powyżej 10 proc.

Advertisement

Hillwood Polska informował także w kwietniu br. o podpisaniu umowy kredytowej z mBankiem., która miała sfinansować budowę w Dobrzykowicach.

– Bardzo dobre parametry projektu oraz perspektywy rynku pozwoliły nam na pozyskanie korzystnego finansowania i szybkie procedowanie umowy kredytowej, co pozytywnie wpłynęło także na czas przeznaczony na przygotowanie i realizację inwestycji – podsumowuje Damian Słaby, członek zarządu Hillwood Polska.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Szanajca odchodzi. Oto nowy prezes dewelopera Dom Development

Published

on

By

Mikołaj Konopka, nowy prezes Dom Development, fot. mat. prasowe

Jarosław Szanajca, jeden z założycieli i wieloletni szef Dom Development, z końcem roku zrezygnuje z pełnienia funkcji prezesa zarządu. Dołączy do rady nadzorczej dewelopera.

Nowym prezesem od początku 2025 roku zostanie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu Dom Development. Jest również współzałożycielem oraz prezesem spółki Euro Styl, realizującej projekty Grupy w Trójmieście.

Jarosław Szanajca jest prezesem Dom Development od początku funkcjonowania spółki, czyli od 1996 roku.

Advertisement
Jarosław Szanajca rezygnuje z funkcji prezesa w Dom Development, fot. mat. prasowe

– Od tamtych początków minęły niemal trzy dekady. A my w tym czasie doszliśmy do pozycji lidera na rynku mieszkaniowym w Polsce, działającego w czterech największych aglomeracjach i sprzedającego około 4 tys. lokali rocznie. Naszym klientom przekazaliśmy już ok. 50 tys. mieszkań. Mówię w liczbie mnogiej, ponieważ to wszystko nie byłoby możliwe bez budowanego od lat doświadczonego zespołu ponad 800 pracowników Grupy – opowiada Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development– Z końcem roku chciałbym przekazać bieżące zarządzanie firmą w zaufane ręce. A jednocześnie zamierzam wspierać dalszy rozwój Dom Development, dołączając do rady nadzorczej spółki. Z początkiem przyszłego roku funkcję prezesa zarządu przejmie Mikołaj Konopka, który od 2018 roku jest członkiem zarządu naszej spółki. Znając jego kompetencje menedżerskie i doświadczenie na rynku deweloperskim i budowlanym. Jestem przekonany, że jest właściwą osobą, aby dalej poprowadzić z sukcesem i rozwijać naszą Grupę – dodaje Szanajca.

Mikołaj Konopka nowym prezesem Dom Development

Zgodnie z rekomendacją dotychczasowego prezesa, Groupe Belleforêt, większościowy akcjonariusz Spółki, powołał Mikołaja Konopkę na funkcję prezesa zarządu Dom Development, ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2025 roku.

– Powierzenie mi od przyszłego roku funkcji prezesa zarządu jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Jestem wdzięczny za zaufanie, którym mnie obdarzono. Do Grupy Dom Development dołączyłem w 2017 roku, kiedy współtworzony i zarządzany przeze mnie Euro Styl stał się jej integralną częścią, odpowiedzialną za realizację inwestycji w Trójmieście. Od tego czasu skokowo rozwinęła się zarówno gdańska spółka, jak i cała Grupa. Praca u boku Jarosława Szanajcy jest dla mnie nieocenionym doświadczeniem. W naszej branży jest on absolutnym autorytetem, a jego doświadczenie menedżerskie i wyczucie rynku są imponujące. Jestem przekonany, że dzięki jego wsparciu, wraz z całym zarządem Dom Development, będziemy kontynuować z sukcesem dalszy rozwój Grupy – mówi Mikołaj Konopka, członek zarządu Dom Development S.A.

Mikołaj Konopka karierę zawodową rozpoczął w 1993 roku, tworząc firmę z branży budownictwa drogowego. W latach 2001-2005 pełnił funkcję członka zarządu oraz dyrektora handlowego w Przedsiębiorstwie Produkcji Betonów Kombet w Gdyni. W latach 2005-2007 zajmował stanowisko członka zarządu oraz dyrektora handlowego w Semmelrock Stein + Design, odpowiadając za obszar północnej Polski. Od 2007 roku działa w spółce Euro Styl, początkowo jako wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający. W 2017 roku objął funkcję prezesa zarządu Euro Stylu. Rok później powołano go na stanowisko członka zarządu Dom Development odpowiedzialnego. Odpowiadał m.in. za nadzór nad działalnością generalnego wykonawstwa w Grupie, za rozwój działalności deweloperskiej w Krakowie. A także za stworzenie i realizację strategii ESG firmy. Mikołaj Konopka jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Ekonomika Transportu Morskiego. Od 2018 roku wykłada na Wydziale Zarządzania UG i na studiach podyplomowych Zarządzanie Nieruchomościami i Projektami Deweloperskimi

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze