Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Budimex znowu pomaga. Drugi „Dom z serca” coraz bliżej ukończenia

Published

on

Pani Magda i jej piętnaścioro dzieci już mieszka w nowym domu. Teraz Budimex i imponująca liczba partnerów pomagają kolejnej rodzinie. Tym razem ośmioosobowej.

Pani Magda z Wierzbicy już mieszka w nowym domu. Wraz z nią szczęśliwa piętnastka, a więc jej dzieci. Dzięki akcji Budimexu mają bardzo dobre warunki do życia. Na tym jednak działania spółki się nie zakończyły, Dostrzegła ona bowiem, że pomocy potrzebuje Iwona i Krzysztof z sześciorgiem dzieci: Roksaną, Mariettą, Eweliną, Szymonem, Katarzyną i Adamem. Mieszkają w Borach Tucholskich, na Kaszubach.

— Niestety na życiu rodziny odcisnęła piętno choroba. W podobnym czasie u Eweliny i Szymona stwierdzono białaczkę. Oboje przeszli procedurę przeszczepu szpiku kostnego i pozostają pod stałą opieką lekarską. Rodzina oprócz wyzwań związanych z chorobą dzieci i zapewnieniem im specjalnej opieki zmaga się z trudną sytuacją finansową. Ze względu na konieczność sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi przez panią Iwonę, utrzymanie całej rodziny spoczywa na barkach pana Krzysztofa – informuje Budimex.

Advertisement

Dom z serca. Budimex pomaga ośmioosobowej rodzinie

Rodzina wynajmuje mieszkanie. Na odziedziczonej działce rozpoczęła budowę domu. Jednak funduszy wystarczyło jedynie na początek. Stąd niezbędna okazała się pomoc Budimexu i partnerów firmy. Dzięki temu marzenia staną staną się rzeczywistością, a historia będzie miała szczęśliwe zakończenie. W tym przypadku, to dom w stanie „pod klucz”.

Kolejna rodzina już niedługo zamieszka we własnym domu, fot. Budimex

— Budimex od lat działa w oparciu o społeczną odpowiedzialność realizując szereg działań na rzecz społeczności lokalnych. Zawsze po każdej budowie, którą realizujemy zostawiamy po sobie coś trwałego i dobrego dla społeczności, które żyją w jej sąsiedztwie. Historia pani Iwony i pana Krzysztofa bardzo nas poruszyła, dlatego postanowiliśmy pomóc rodzinie spełnić marzenia o własnym i bezpiecznym domu – przybliża kulisy decyzji jedna z najwiekszych grup budowlanych w Polsce.

Nie jest jednak w tym sama. Do akacji po raz kolejny włączyło się wielu partnerów. Między innymi Drutex.

— Od początku istnienia nasza spółka angażuje się w życie społeczne wspierając różnego rodzaju eventy czy akcje charytatywne. Dla nas niesienie pomocy innym jest po prostu zdrowym nawykiem. Można rzec, że mamy to we krwi. Z naszego doświadczenia mogę potwierdzić, że słowa nieznanego autora „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz” są prawdziwe, sprawdzają się – opowiada Leszek Gierszewski założyciel i prezes Drutexu.

Advertisement

Wiele firm zaoferowało pomoc w akcji Dom z serca

Oprócz firm takich jak Keller, Porta Drzwi, Fundacja Sowa, Blue Energy, Creaton, Daiki, FBSerwis, RTV Euro Agd, Wiśniowski, czy Meblik zaangażowała się także spółka SunSol.

— Naszą misją jest pozostawienie czystego środowiska dla przyszłych pokoleń i zapewnienie bezpiecznego życia na Ziemi dla kolejnych pokoleń. Zdaję sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest m.in. wysoka emisja CO2 do atmosfery. Chcę przyczynić się do ocalenia Ziemi, by nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się czystym powietrzem i zdrowym środowiskiem naturalnym. Gdy usłyszałem o akcji Budimeksu „Dom z Serca”, od razu poczułem, że chcę dołożyć swoją cegiełkę do tak szlachetnej inicjatywy. Nie ma nic cenniejszego niż ofiarowanie pomocy z potrzeby serca. Szczególnie tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Wiem, że potrzeba domu jest jednym z najważniejszych ludzkich pragnień, a zapewnienie takiego bezpiecznego miejsca i w dodatku bezpiecznego energetycznie wpisuje się idealnie w moją życiową misję i w misję SunSol – mówi Michał Kitkowski prezes zarządu SunSol.

Z pewnością pokoje dzieciaków będą kolorowe, ponieważ do akcji włączyła się marka Magnat.

Advertisement

– Jesteśmy firmą z ponad 35-letnim doświadczeniem i od początku naszej działalności, angażujemy się w różnego rodzaju inicjatywy, które niosą realną, konkretną pomoc dla tych, którzy potrzebują wsparcia. Tak właśnie dzieje się w ramach tego ważnego społecznie projektu. Wierzymy, że nawet z pozoru niewielka zmiana, jaką jest pomalowanie wnętrz domu, przynosi niesamowity efekt i wywołuje kolejne, pozytywne metamorfozy. Dlatego jesteśmy dumni, że wspólnie z innymi firmami, możemy dzielić się dobrem, żeby stworzyć przytulny dom dla beneficjentów akcji – cieszy się Anna Szymaszek, Specjalista ds. Digital Marketingu z firmy Śnieżka Trade of Colours.

Teraz zostaje jedynie poczekać na zakończenie wszystkich prac. A po nich na radość rodziny w swoim nowym, bezpiecznym domu.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. Archicom

Grupa Archicom podsumowała pierwsze półrocze 2023 r. W tym czasie, spółka sprzedała 568 mieszkań, co oznacza wzrost na poziomie blisko 20% kwartał do kwartału. Natomiast przychody dewelopera w tym okresie wyniosły 219,4 mln zł. Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, stwierdził, że dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, możliwe jest osiągnięcie pozycji lidera w branży deweloperskiej.

Archicom odnotowuje wzrost wyników sprzedażowych od III kwartału 2022 r. W samym II kwartale br., deweloper sprzedał 310 lokali. Natomiast łącznie w I półroczu – 568. To pozwoliło spółce osiągnąć przychody w wysokości 219,4 mln zł.

— Przychody rozpoznane z 338 przekazań w I półroczu potwierdzają, że strategia biznesowa organizacji sprawdza się. Niezmiennie dążymy do tego, aby być godnym zaufania partnerem zarówno dla nabywców mieszkań, jak i pozostałych grup interesariuszy, m.in. inwestorów instytucjonalnych. Saldo środków pieniężnych na koniec II kwartału wyniosło przeszło 450 mln zł. Zapewnia to grupie kapitałowej komfort w reagowaniu na nadarzające się okazje rynkowe dotyczące nabywania nowych nieruchomości. Istotną informacją potwierdzającą zaufanie rynku kapitałowego do spółki jest kolejna udana emisja obligacji na kwotę 62 mln zł w ramach długoterminowego programu — przekazała Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu Archicom.

Advertisement

Archicom z ogólnopolskim zasięgiem i ambitnymi planami

Kluczowym elementem w ramach zmian organizacyjnych dla Grupy Echo-Archicom, było sfinalizowane w sierpniu br. połączenie biznesu mieszkaniowego spółek. Tym samym, Archicom stał się ogólnopolskim deweloperem. Spółka utrzymała pozycję lidera na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Dodatkowo, deweloper zaznaczył swoją obecność pod nową marką Echo Residential by Archicom w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju i ekspansji spółki:

— Jako Archicom chcemy stać się ogólnopolskim deweloperem pierwszego wyboru. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, a tym samym pozyskaniu eksperckiego know-how, banku ziemi i zespołu pracowników. Wierzymy, że wyjątkowi ludzie mieszkają w wyjątkowych miejscach. Dlatego projektujemy je dla nich z dbałością o każdy detal mający wpływ na jakość życia na osiedlu. Dostarczamy najwyższy standard mieszkania dzięki uwzględnieniu współczesnych trendów urbanistycznych, potrzeb mieszkańców i zasad kreowania zdrowej tkanki miejskiej. Nie zapominamy przy tym o odpowiedzialności środowiskowej i najlepszej jakości obsługi na każdym etapie procesu zakupu, a później wieloletniego zamieszkiwania — ogłosił Waldemar Olbryk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development. Jedyna kobieta w zarządzie odchodzi ze spółki

Published

on

Małgorzata Kolarska, wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna Dom Development złożyła rezygnację, fot. Dom Development

Małgorzata Kolarska to jedyna kobieta w składzie zarządu Dom Development. Wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna, związana ze spółką od 2006 roku, właśnie złożyła rezygnację i odejdzie z grupy z końcem roku.

W zeszłym roku, Małgorzata Kolarska znalazła się na 1. pozycji na liście najlepiej zarabiających menedżerów giełdowych spółek deweloperskich. W Dom Development początkowo objęła stanowisko eksperta ds. zakupu nieruchomości. Następnie awansowała na dyrektora pionu nieruchomości. Kolarska pełni funkcję wiceprezeski zarządu od 2014 roku i jest jedyną kobietą w zarządzie dewelopera. 31 grudnia br. odejdzie ze spółki z powodów osobistych. Przewodniczący rady nadzorczej, Grzegorz Kiełpsz, już ma propozycję jej następczyni. Po rezygnacji złożonej przez Małgorzatę Kolarską, poinformował bowiem, że zarekomenduje, aby na jej miejsce powołać Monikę Perekitko.

Dom Development w przedstawionej strategii ESG DOM 2030, zobowiązał się do osiągnięcia 30% parytetu płci w zarządzie spółki do 2026 roku. Obecnie, w pięcioosobowym składzie znajduje się tylko jedna kobieta. Natomiast wśród siedmiu członków Rady Nadzorczej, są trzy kobiety. Monika Perekitko, która miałaby zastąpić odchodzącą Małgorzatę Kolarską, obecnie jest związana ze spółką Matexi. Od 2015 roku jest członkiem zarządu Matexi Polska. Ponadto, jest także członkiem zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Advertisement
Cele strategiczne Dom Development związane z ładem korporacyjnym, fot. strategia DOM 2030/ Dom Development

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze