Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Prezydent Duda podpisał wakacje kredytowe. Kiedy złożyć wniosek?

Published

on

Prezydent Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych, screen twitter

Andrzej Duda podpisał ustawę „wakacje kredytowe” w lipcu. Dlatego już w sierpniu można nie płacić raty kredytu hipotecznego. Ale trzeba będzie się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Będzie na to tylko kilka dni.

Wakacje kredytowe to część nowego projektu rządu, który zakłada możliwość chwilowego zawieszenia rat kredytu hipotecznego. Rozwiązanie ma być wsparciem dla kredytobiorców, którzy odczuli podwyżkę stóp procentowych i rosnącą inflację. 

Jak skorzystać z wakacji kredytowych? Przeczytaj w artykule Wakacje kredytowe. Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz skorzystać z programu 

Advertisement

Ile razy będzie można zawiesić raty kredytu?

  • od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – kredyt będzie można zawiesić dwa razy na kwartał,
  • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – kredyt będzie można zawiesić jeden raz na kwartał.

Zatem łącznie kredytobiorcy będą mieli możliwość zawieszenia 8 rat kredytu do spłaty, bez odsetek.

Zobacz nasz artykuł dotyczący nowego programu rządowego Mieszkanie bez wkładu własnego. Jak uzyskać nie 100 tys. a 180 tys. złotych?

To był wyczekiwany podpis prezydenta Dudy. Dlatego wszystko odbyło się podczas bardzo oficjalnej, transmitowanej przez telewizje uroczystości. Zapowiadała to Kancelaria Prezydenta.

— 14 lipca 2022 roku (czwartek) o godz. 11.30 w Belwederze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze Ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – poinformowała Kancelaria.

Advertisement

Wakacje kredytowe. Wnioski można składać od 28 lipca 2022 roku

Natomiast Paweł Szrot, Szefa Gabinetu Prezydenta RP. stwierdził, że było mało czasu. Prezydent chciał, aby już w sierpniu można było skorzystać z wakacji kredytowych. Dlatego podpis musiał złożyć już w tym tygodniu.

— Żeby Polacy mogli skorzystać z wakacji kredytowych, prezydent nie mógł ustawy podpisać w 21 konstytucyjnych dni, tylko w tym tygodniu. Na szczęście wszystkie analizy, które prezydent zlecił, były korzystne dla tej ustawy – powiedział Szrot w Polskim Radiu 24.

I tak też się stało. Prezydent Duda podczas opóźnionej o kilka minut uroczystości złożył podpis pod ustawą o „wakacjach kredytowych”. Oznacza to, że wnioski o zawieszenie spłat kredytu hipotecznego można składać od 28 lipca 2022 roku.

Advertisement

— To bardzo ważny moment. To nie była łatwa ustawa. Dlatego, że w trudnych czasach trzeba była podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego. Funkcjonowania banków i naszych gospodarstw domowych. To ustawa przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, w tym celu wzięli kredyty hipoteczne. A dzisiaj, gdy rosną stopy procentowe i mamy dużą inflację są w trudnej sytuacji, w której ciężko im się odnaleźć – mówił Andrzej Duda już po podpisaniu ustawy.

Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. W lipcu można składać wnioski

— Ustawa wzbudziła kontrowersje w środowisku bankowym i parlamentarnym. Ale ten bardzo potrzebny projekt prawie jednogłośnie został przyjęty przez sejm. To pokazuje, że była zgoda, że to rozwiązanie jest potrzebne. Przede wszystkim co najważniejsze wprowadza wakacje kredytowe, czyli zawieszenia spłat rat kredytu. Trzeba bardo mocno podkreślić, że dotyczy tylko kredytów hipotecznych i udzielonych w walucie polskiej – poinformował prezydent.

Uczulił także na to, że zawieszona zostaje rata kapitałowa jak i odsetki. Tego przez czas określony w ustawie nie trzeba będzie spłacać w terminie. Natomiast inne opłaty, jak na przykład ubezpieczenie kredytu zostaje do spłacania.

Advertisement

— Wiele osób na to czekało. Mamy dwa najistotniejsze elementy. Pierwszy, to możliwość zawieszenia spłaty na okresy określone w ustawie. Drugi to przedłużenie obowiązywania tarczy anytyinfliaczyjnej do 31 sierpnia tego roku. Chciałbym też powiedzieć, dlaczego ta decyzja była tak szybka, tak błyskawiczna. Ponieważ okres wejścia w życie tej ustawy to 14 dni. Ja chciałem, aby ta ustawa weszła przed końcem tego miesiąca. Chciałem, bo to umożliwia skorzystanie z tego już od sierpnia. To jest konieczne, aby móc skorzystać z zawieszania rat w sierpniu – wyjaśnił prezydent Duda.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. Archicom

Grupa Archicom podsumowała pierwsze półrocze 2023 r. W tym czasie, spółka sprzedała 568 mieszkań, co oznacza wzrost na poziomie blisko 20% kwartał do kwartału. Natomiast przychody dewelopera w tym okresie wyniosły 219,4 mln zł. Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, stwierdził, że dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, możliwe jest osiągnięcie pozycji lidera w branży deweloperskiej.

Archicom odnotowuje wzrost wyników sprzedażowych od III kwartału 2022 r. W samym II kwartale br., deweloper sprzedał 310 lokali. Natomiast łącznie w I półroczu – 568. To pozwoliło spółce osiągnąć przychody w wysokości 219,4 mln zł.

— Przychody rozpoznane z 338 przekazań w I półroczu potwierdzają, że strategia biznesowa organizacji sprawdza się. Niezmiennie dążymy do tego, aby być godnym zaufania partnerem zarówno dla nabywców mieszkań, jak i pozostałych grup interesariuszy, m.in. inwestorów instytucjonalnych. Saldo środków pieniężnych na koniec II kwartału wyniosło przeszło 450 mln zł. Zapewnia to grupie kapitałowej komfort w reagowaniu na nadarzające się okazje rynkowe dotyczące nabywania nowych nieruchomości. Istotną informacją potwierdzającą zaufanie rynku kapitałowego do spółki jest kolejna udana emisja obligacji na kwotę 62 mln zł w ramach długoterminowego programu — przekazała Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu Archicom.

Advertisement

Archicom z ogólnopolskim zasięgiem i ambitnymi planami

Kluczowym elementem w ramach zmian organizacyjnych dla Grupy Echo-Archicom, było sfinalizowane w sierpniu br. połączenie biznesu mieszkaniowego spółek. Tym samym, Archicom stał się ogólnopolskim deweloperem. Spółka utrzymała pozycję lidera na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Dodatkowo, deweloper zaznaczył swoją obecność pod nową marką Echo Residential by Archicom w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju i ekspansji spółki:

— Jako Archicom chcemy stać się ogólnopolskim deweloperem pierwszego wyboru. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, a tym samym pozyskaniu eksperckiego know-how, banku ziemi i zespołu pracowników. Wierzymy, że wyjątkowi ludzie mieszkają w wyjątkowych miejscach. Dlatego projektujemy je dla nich z dbałością o każdy detal mający wpływ na jakość życia na osiedlu. Dostarczamy najwyższy standard mieszkania dzięki uwzględnieniu współczesnych trendów urbanistycznych, potrzeb mieszkańców i zasad kreowania zdrowej tkanki miejskiej. Nie zapominamy przy tym o odpowiedzialności środowiskowej i najlepszej jakości obsługi na każdym etapie procesu zakupu, a później wieloletniego zamieszkiwania — ogłosił Waldemar Olbryk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development. Jedyna kobieta w zarządzie odchodzi ze spółki

Published

on

Małgorzata Kolarska, wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna Dom Development złożyła rezygnację, fot. Dom Development

Małgorzata Kolarska to jedyna kobieta w składzie zarządu Dom Development. Wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna, związana ze spółką od 2006 roku, właśnie złożyła rezygnację i odejdzie z grupy z końcem roku.

W zeszłym roku, Małgorzata Kolarska znalazła się na 1. pozycji na liście najlepiej zarabiających menedżerów giełdowych spółek deweloperskich. W Dom Development początkowo objęła stanowisko eksperta ds. zakupu nieruchomości. Następnie awansowała na dyrektora pionu nieruchomości. Kolarska pełni funkcję wiceprezeski zarządu od 2014 roku i jest jedyną kobietą w zarządzie dewelopera. 31 grudnia br. odejdzie ze spółki z powodów osobistych. Przewodniczący rady nadzorczej, Grzegorz Kiełpsz, już ma propozycję jej następczyni. Po rezygnacji złożonej przez Małgorzatę Kolarską, poinformował bowiem, że zarekomenduje, aby na jej miejsce powołać Monikę Perekitko.

Dom Development w przedstawionej strategii ESG DOM 2030, zobowiązał się do osiągnięcia 30% parytetu płci w zarządzie spółki do 2026 roku. Obecnie, w pięcioosobowym składzie znajduje się tylko jedna kobieta. Natomiast wśród siedmiu członków Rady Nadzorczej, są trzy kobiety. Monika Perekitko, która miałaby zastąpić odchodzącą Małgorzatę Kolarską, obecnie jest związana ze spółką Matexi. Od 2015 roku jest członkiem zarządu Matexi Polska. Ponadto, jest także członkiem zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Advertisement
Cele strategiczne Dom Development związane z ładem korporacyjnym, fot. strategia DOM 2030/ Dom Development

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze