Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Prezydent Duda podpisał wakacje kredytowe. Kiedy złożyć wniosek?

Published

on

Prezydent Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych, screen twitter

Andrzej Duda podpisał ustawę „wakacje kredytowe” w lipcu. Dlatego już w sierpniu można nie płacić raty kredytu hipotecznego. Ale trzeba będzie się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Będzie na to tylko kilka dni.

Wakacje kredytowe to część nowego projektu rządu, który zakłada możliwość chwilowego zawieszenia rat kredytu hipotecznego. Rozwiązanie ma być wsparciem dla kredytobiorców, którzy odczuli podwyżkę stóp procentowych i rosnącą inflację. 

Jak skorzystać z wakacji kredytowych? Przeczytaj w artykule Wakacje kredytowe. Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz skorzystać z programu 

Advertisement

Ile razy będzie można zawiesić raty kredytu?

  • od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – kredyt będzie można zawiesić dwa razy na kwartał,
  • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. – kredyt będzie można zawiesić jeden raz na kwartał.

Zatem łącznie kredytobiorcy będą mieli możliwość zawieszenia 8 rat kredytu do spłaty, bez odsetek.

Zobacz nasz artykuł dotyczący nowego programu rządowego Mieszkanie bez wkładu własnego. Jak uzyskać nie 100 tys. a 180 tys. złotych?

To był wyczekiwany podpis prezydenta Dudy. Dlatego wszystko odbyło się podczas bardzo oficjalnej, transmitowanej przez telewizje uroczystości. Zapowiadała to Kancelaria Prezydenta.

— 14 lipca 2022 roku (czwartek) o godz. 11.30 w Belwederze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze Ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom – poinformowała Kancelaria.

Advertisement

Wakacje kredytowe. Wnioski można składać od 28 lipca 2022 roku

Natomiast Paweł Szrot, Szefa Gabinetu Prezydenta RP. stwierdził, że było mało czasu. Prezydent chciał, aby już w sierpniu można było skorzystać z wakacji kredytowych. Dlatego podpis musiał złożyć już w tym tygodniu.

— Żeby Polacy mogli skorzystać z wakacji kredytowych, prezydent nie mógł ustawy podpisać w 21 konstytucyjnych dni, tylko w tym tygodniu. Na szczęście wszystkie analizy, które prezydent zlecił, były korzystne dla tej ustawy – powiedział Szrot w Polskim Radiu 24.

I tak też się stało. Prezydent Duda podczas opóźnionej o kilka minut uroczystości złożył podpis pod ustawą o „wakacjach kredytowych”. Oznacza to, że wnioski o zawieszenie spłat kredytu hipotecznego można składać od 28 lipca 2022 roku.

Advertisement

— To bardzo ważny moment. To nie była łatwa ustawa. Dlatego, że w trudnych czasach trzeba była podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego. Funkcjonowania banków i naszych gospodarstw domowych. To ustawa przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, w tym celu wzięli kredyty hipoteczne. A dzisiaj, gdy rosną stopy procentowe i mamy dużą inflację są w trudnej sytuacji, w której ciężko im się odnaleźć – mówił Andrzej Duda już po podpisaniu ustawy.

Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. W lipcu można składać wnioski

— Ustawa wzbudziła kontrowersje w środowisku bankowym i parlamentarnym. Ale ten bardzo potrzebny projekt prawie jednogłośnie został przyjęty przez sejm. To pokazuje, że była zgoda, że to rozwiązanie jest potrzebne. Przede wszystkim co najważniejsze wprowadza wakacje kredytowe, czyli zawieszenia spłat rat kredytu. Trzeba bardo mocno podkreślić, że dotyczy tylko kredytów hipotecznych i udzielonych w walucie polskiej – poinformował prezydent.

Uczulił także na to, że zawieszona zostaje rata kapitałowa jak i odsetki. Tego przez czas określony w ustawie nie trzeba będzie spłacać w terminie. Natomiast inne opłaty, jak na przykład ubezpieczenie kredytu zostaje do spłacania.

Advertisement

— Wiele osób na to czekało. Mamy dwa najistotniejsze elementy. Pierwszy, to możliwość zawieszenia spłaty na okresy określone w ustawie. Drugi to przedłużenie obowiązywania tarczy anytyinfliaczyjnej do 31 sierpnia tego roku. Chciałbym też powiedzieć, dlaczego ta decyzja była tak szybka, tak błyskawiczna. Ponieważ okres wejścia w życie tej ustawy to 14 dni. Ja chciałem, aby ta ustawa weszła przed końcem tego miesiąca. Chciałem, bo to umożliwia skorzystanie z tego już od sierpnia. To jest konieczne, aby móc skorzystać z zawieszania rat w sierpniu – wyjaśnił prezydent Duda.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Echo Investment koncentruje się na zrównoważonym rozwoju

Published

on

Echo Investment działa na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, fot. mat. prasowe

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport podsumowujący swoje działania w obszarze ESG za 2023 rok. Deweloper po raz pierwszy przygotował dokument zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością są również dane na temat śladu węglowego, które uwzględniają emisje pośrednie w wybranych kategoriach.

Echo Investment prowadzi swoją działalność deweloperską w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 roku. Celem spółki jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

— Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności. Zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw  – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii — podsumował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Advertisement

Przeczytaj także: Nowy biurowiec Echo Investment we Wrocławiu

Grupa zamierza oprzeć swoje raportowanie zgodnie z nowym standardem, na podstawie tzw. analizy podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie. Ponadto, obejmuje też trendy społeczne i ekologiczne na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

Czwarty raport Echo Investment w obszarze ESG

Spółka ograniczyła o 35% ślad węglowy w 2023 roku z zakresu 1 i 2. To bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych. A także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Deweloper po raz pierwszy ujął w raporcie informację na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości. Wynikają one m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów.

Advertisement

Jednym z głównych filarów wśród zagadnień społecznych był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa oraz warunki pracy. Grupa zmniejszyła o 4% różnicę płacową pomiędzy kobietami a mężczyznami. Natomiast kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń.

Ponadto, firma wykonała szereg działań w kierunku wzmocnienia ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej. Wśród nich znalazły się szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocja Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport Echo Investment dotyczący zrównoważonego rozwoju i działań podjętych w 2023 roku można przeczytać TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom po spadku sprzedaży liczy na nowy program rządowy

Published

on

Olchowy Park w Warszawie, fot. Victoria Dom

Deweloper Victoria Dom zakończył I kwartał br. z liczbą 332 sprzedanych mieszkań. To oznacza spadek sprzedaży o około 9% względem analogicznego okresu 2023 roku. Zarząd dewelopera ma nadzieję, że nowy program mieszkaniowy rządu przyczyni się do lepszych wyników w II połowie roku.

— Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku. Oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę mieszkaniową — skomentował I kwartał br. Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Zobacz także: Victoria Dom publikuje wynik finansowy za 2023 rok

Advertisement

Spółka aktualnie realizuje projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, deweloper planuje wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. Dodatkowo, w marcu Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży 5. etap inwestycji Olchowy Park na warszawskiej Białołęce. W ofercie znalazło się 106 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 353 600 zł. 

— Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6% powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży —dodał Waldemar Wasiluk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Karimpol zmienia dyrektora. Michał Orłowski z nową funkcją

Published

on

Już nie Jarosław Prawicki, a Michał Orłowski będzie pełnił funkcję Director, Head of Leasing and Asset Management w Karimpol Polska. Zmiana nastąpiła w tym miesiącu.

Karimpol działa na naszym rynku od 1997 roku. Obecnie posiada inwestycje w pięciu krajach, oprócz Polski również w Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. Deweloper buduje oraz wynajmuje powierzchnie komercyjne.

W Warszawie spółka zrealizowała dziewięć projektów. Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV są wymieniane jednym tchem. Natomiast największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy Karimpol, to biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw.

Advertisement

Michał Orłowski miał duży udział w sukcesie spółki.

— Obszar jego dotychczasowej działalności obejmował m.in. zarządzanie wynajmem ponad 50 budynków biurowych.W  tym obiektów klasy A i B oraz finalizację umów wynajmu na ponad 200,000 mkw. Jego strategiczne podejście i przywództwo były kluczowe w zapewnieniu pełnej komercjalizacji tak znaczących projektów, jak m.in. warszawskie biurowce SEZAM, Atrium Tower czy Mokotowska Square. Michał Orłowski, warszawiak o polsko-kanadyjskich korzeniach, wnosi ze sobą bogate, ponad 18-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku nieruchomości — informuje deweloper.

Przed dołączeniem do Grupy Karimpol, Orłowski pełnił funkcję Dyrektora ds. Wynajmu w Revetas, nadzorując projekty biurowe w Krakowie i Katowicach. Wcześniej pracował również w BBI Development, DTZ, Cushman & Wakefield oraz w Banku BNP Paribas.

Advertisement

Nowy Director, Head of Leasing and Asset Management uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskiem. Zdobył dyplom z prawa amerykańskiego na Levin College of Law na Florydzie. A także z prawa brytyjskiego i europejskiego na Uniwersytecie Cambridge. Jest posiadaczem tytułu Dyplomowanego Specjalisty Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member). Był członkiem RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors).

W spółce zastąpił Jarosława Prawickiego, który pracował w Karimpolu ponad 6 lat.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze