Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dekpol opublikował wyniki za III kwartał 2023 roku

Published

on

Inwestycja Sol Marina powstaje przy nabrzeżu Martwej Wisły nieopodal Wyspy Sobieszewskiej, fot. Dekpol Deweloper

Dekpol Deweloper przedstawił wstępne informacje dotyczące sprzedaży mieszkań od stycznia do września 2023 r. W samym III kwartale br., spółka zakontraktowała 161 lokali. Tym samym, deweloper osiągnął wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wówczas odnotował sprzedaż 65 lokali.

Dekpol Deweloper (spółka z Grupy Dekpol prowadząca działalność w obszarze deweloperskim) podsumował sprzedaż po trzech pierwszych kwartałach 2023 roku. W tym czasie, deweloper zakontraktował 359 mieszkań na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz przedwstępnych. Natomiast w okresie od stycznia do września 2022 roku, spółka sprzedała 262 lokale.

W samym III kwartale 2023 r., Dekpol Deweloper odnotował sprzedaż na poziomie 161 lokali wobec 65 sprzedanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. W wyniku finansowym rozpoznanych zostanie 140 lokali w porównaniu do 19 przed rokiem.

Advertisement

Dekpol Deweloper podtrzymuje cel na 2023 rok

Na początku roku, deweloper przedstawił plany sprzedażowe na 2023 r. Spółka postawiła za cel sprzedanie 430 lokali na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych. Prezes Dekpol Deweloper, Sebastian Barandziak, podsumował tegoroczną działalność spółki:

— W ciągu lata sprzedaż gwałtownie przyspieszyła. Tak dużego popytu nie widzieliśmy od wielu kwartałów. Do końca września zakontraktowanych mieliśmy już 359 lokali – to więcej niż w całym 2022 roku. Ofertę stale uzupełniamy, więc jestem spokojny o to, że do końca roku zakontraktujemy zakładane 430 lokali. Jednocześnie, pod koniec wakacji otwieraliśmy dla gości Hotel Grano Solmarina, który zasilił tym samym rosnącą pulę przekazanych do użytkowania lokali, która w trzech kwartałach urosła już do 321 lokali. Jednocześnie, mając na uwadze fakt, że pewnej stabilizacji uległy ceny materiałów budowlanych i usług, spodziewamy się osiągnięcia satysfakcjonujących marż.

Deweloper zauważa powrót klientów kredytowych

Dekpol Deweloper specjalizuje się w budowie osiedli mieszkaniowych oraz apartamentowców premium. Ponadto, oferuje również lokale inwestycyjne w obiektach typu condohotel. Na koniec września 2023 roku, deweloper posiadał w swojej ofercie 649 lokali. Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa spółki, wśród osób zainteresowanych nieruchomościami znajdują się obecnie zarówno klienci inwestycyjni-gotówkowi, jak i potencjalni nabywcy posiłkujący się kredytem.

Advertisement

— Wyniki operacyjne po 3 kwartałach br. potwierdzają skuteczność naszej strategii, polegającej na posiadaniu szerokiej i zróżnicowanej oferty lokali. Widzimy duże zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości klientów gotówkowych, ale także wyraźny powrót na rynek klientów wspomagających się kredytami. Wniosków – przede wszystkim za sprawą programu bezpieczny kredyt 2% – jest tak dużo, że pojawiają się opóźnienia z ich przetwarzaniem po stronie banków. Umowy rezerwacyjne przekształcają się w ostateczne, tylko niekiedy trwa to nieco dłużej. Dobrze sprzedają się mieszkania zarówno w segmencie popularnym – w tym większe metraże – jak i w segmencie premium — podsumował Sebastian Barandziak.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Heimstaden poszerzył ofertę najmu o 170 mieszkań

Published

on

By

Heimstaden wprowadza do oferty 170 mieszkań na wynajem w Warszawie, fot. mat. prasowe

Szwedzka spółka Heimstaden, która w Polsce inwestuje w mieszkania pod wynajem, wprowadza do oferty osiedle Żupnicza w Warszawie. Tym samym, powiększyła swoje portfolio o 170 nowych mieszkań. Pierwsi najemcy wprowadzą się na przełomie grudnia br. i stycznia 2024 roku. Docelowo, powstanie tu 396 lokali na wynajem.

Wprowadzona właśnie do oferty inwestycja to pierwszy etap projektu. Heimstaden udostępni najemcom 170 zróżnicowanych lokali. Wśród nich znajdują się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchni od 31 do 95 mkw. Wszystkie z nich zostały wyposażone zarówno w meble, jak i w sprzęt AGD. Ponadto, mieszkańcy mają zagwarantowany dostęp do Internetu, obsługę wynajmowanych lokali i pomoc w razie sytuacji awaryjnych.

— Osiedle przy ul. Żupniczej to piąty projekt, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dołączył do oferty Heimstaden. Nasze portfolio obejmuje już niemal tysiąc wysokiej jakości mieszkań, które sukcesywnie przekazujemy najemcom lub których umowy najmu przedłużamy na kolejne okresy. Widzimy niezmiennie wysokie zapotrzebowanie na dobrej jakości mieszkania w doskonale skomunikowanych lokalizacjach, wynajmowane w sposób długoterminowy, stabilny i bezpieczny. Jako operator najmu instytucjonalnego nie tylko zwiększamy dostępność takich lokali dla osób z różnych grup społecznych, w tym rodzin z dziećmi, ale też wzmacniamy standardy obowiązujące na całym rynku najmu. Cieszymy się, że nasze kolejne osiedle będzie wkrótce tętnić pełnią życia — przekazała Izabela Stańczak, Head of Letting w Heimstaden Poland.

Advertisement

Żupnicza 28 to osiedle położone na warszawskiej Pradze Południe. W sąsiedztwie znajduje się m.in. Park Skaryszewski – jeden z największych obszarów rekreacyjnych w Warszawie, a także Park Obwodu Praga Armii Krajowej. Sprawną komunikację umożliwi mieszkańcom m.in. bliska odległość Dworca Wschodniego.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

ERBUD z kontraktem na kwotę niemal 90 mln zł

Published

on

By

ERBUD zrealizuje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu, fot. Baumschlager Eberle Architekten

ERBUD rozpoczyna budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Wartość zlecenia na realizację pierwszego etapu inwestycji to 89,9 mln zł netto. Spółka, która została generalnym wykonawcą, ma 22 miesiące na finalizację obiektu. Od początku roku, spółka podpisała kontrakty kubaturowe o wartości ponad 1 mld zł.

W ostatnim czasie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Tym samym, spółka ERBUD rozpoczyna budowę pierwszego etapu inwestycji. ECFC jest państwową instytucją kultury, którą powołali Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundacja Tumult. Jej celem jest rozwijanie i promocja sztuki filmowej oraz szeroko pojętej kultury audiowizualnej. ERBUD, jako generalny wykonawca, ma 22 miesiące na realizację projektu.

Ten kontrakt jest dla nas wyjątkowy z wielu powodów. Jako grupa chcemy uczestniczyć we wszelkich inicjatywach ważnych społecznie, a powstanie tak imponującej instytucji kulturalnej z pewnością do takich należy. Jest to też piękny i odważny projekt architektoniczny, który zmieni na zawsze oblicze Torunia oraz przyciągnie do miasta zainteresowanie turystów z całej Europy. To dla nas dodatkowy powód do dumy, bo mimo że jesteśmy firmą międzynarodową, to pochodzimy z Torunia, a patriotyzmy lokalny jest w nas mocno zakorzeniony przekazał Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD, odpowiedzialny za rozwój kubatury.

Advertisement

Kontrakty na ponad 1 mld zł

Umowa na realizację ECFC to kolejny kontrakt kubaturowy podpisany w ostatnim czasie przez ERBUD. Jak wiadomo, spółka ma już w swoim portfolio budowę wielu instytucji kultury. Na przykład siedzibę warszawskiego Domu Aukcyjnego DESA. Ponadto, oddane w zeszłym roku do użytku Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. A także Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, które mieści się na działce sąsiadującej z planowanym centrum filmowym. Przetarg na realizację inwestycji, którego zwycięzcą został ERBUD, został ogłoszony w styczniu br. Pierwszy etap projektu zakłada budowę studia filmowego, a wartość umowy wynosi blisko 90 mln zł netto.

Cieszy nas kolejny już w ostatnich tygodniach duży kontrakt, dołączający do naszego backlogu. Łączna wartość umów podpisanych od początku września przekroczył już znacząco 300 mln zł poinformował Jacek Leczkowski. Od stycznia tego roku ERBUD podpisał kontrakty kubaturowe o wartości ponad 1 mld zł.

ERBUD podpisał umowę na realizację pierwszego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu, fot. ERBUD
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dobre wyniki finansowe grupy INPRO

Published

on

Krzysztof Maraszek, prezes zarządu INPRO, fot. mat. prasowe

Grupa INPRO, prowadząca działalność deweloperską na rynku trójmiejskim, podsumowała wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały 2023 roku. Spółka uzyskała w tym czasie 199,5 mln zł skonsolidowanych przychodów netto ze sprzedaży. Oznacza to 18% wzrost względem analogicznego okresu z poprzedniego roku.

Wyniki dewelopera za okres od stycznia do września 2023 roku, kształtują się następująco. INPRO zanotowało przychody ze sprzedaży na poziomie 199,5 mln zł. W tym okresie, spółka wypracowała 25,4 mln zł zysku netto. Ponadto, grupa wydała łącznie 350 lokali. Tym samym, osiągnęła wzrost o 19% w porównaniu z 293 lokalami przekazanymi w ubiegłym roku. Natomiast w samym III kwartale br., spółka przekazała łącznie 64 lokale. W tym przypadku, wynik oznacza 47% spadek w zestawieniu z analogicznym okresem 2022 roku. Wówczas deweloper przekazał 120 mieszkań.

INPRO ze wzrostem sprzedaży

W III kwartale br., spółka zanotowała przedsprzedaż na poziomie 286 umów (w rozumieniu umów przedwstępnych netto). To oznacza wzrost 262% r/r. Natomiast w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku, INPRO sprzedało łącznie 642 lokale. Czyli o 130% więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego.

Advertisement

—W minionym kwartale br. mieliśmy do czynienia z dość wysokim popytem na mieszkania oferowane na rynku pierwotnym. Na zwiększenie sprzedaży w porównaniu do III kwartału 2022 r. wpływ miał przede wszystkim spadek stóp procentowych, złagodzenie rekomendacji KNF oraz wprowadzenie programu Bezpieczny kredyt 2%. W efekcie największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania, których cena pozwalała nabywcom na skorzystanie z subsydiowanych kredytów. Z uwagi na wzrost kosztów i jednoczesnej ograniczonej podaży, ceny mieszkań na rynku wzrosły — podsumował Krzysztof Maraszek, prezes zarządu INPRO.

W okresie od stycznia do września br., grupa uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji: Leszczynowy Park budynek 2 (50 lokali), #Na Swoim budynek 1 (72 lokale) oraz budynku A biurowca Matarnia Office Park.

Dalsze plany dewelopera

INPRO zapowiada dalszy rozwój działalności deweloperskiej i poszerzenie oferty. Jeszcze do końca roku, spółka planuje wprowadzić do sprzedaży kolejne inwestycje. Tym samym, w Gdańsku zaoferuje m.in. 123 lokale na osiedlu przy ul. Bulońskiej, Polanę Kampinoską oraz osiedle Urzeka z 55 lokalami. Ponadto, deweloper uruchomi III etap inwestycji Atut oraz I etap projektu Rumia Centralna obejmujący 96 lokali mieszkań. Podsumowując, łącznie w 2023 roku, grupa wprowadzi do sprzedaży 983 lokale.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze