Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dekpol opublikował wyniki za III kwartał 2023 roku

Published

on

Inwestycja Sol Marina powstaje przy nabrzeżu Martwej Wisły nieopodal Wyspy Sobieszewskiej, fot. Dekpol Deweloper

Dekpol Deweloper przedstawił wstępne informacje dotyczące sprzedaży mieszkań od stycznia do września 2023 r. W samym III kwartale br., spółka zakontraktowała 161 lokali. Tym samym, deweloper osiągnął wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wówczas odnotował sprzedaż 65 lokali.

Dekpol Deweloper (spółka z Grupy Dekpol prowadząca działalność w obszarze deweloperskim) podsumował sprzedaż po trzech pierwszych kwartałach 2023 roku. W tym czasie, deweloper zakontraktował 359 mieszkań na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz przedwstępnych. Natomiast w okresie od stycznia do września 2022 roku, spółka sprzedała 262 lokale.

W samym III kwartale 2023 r., Dekpol Deweloper odnotował sprzedaż na poziomie 161 lokali wobec 65 sprzedanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. W wyniku finansowym rozpoznanych zostanie 140 lokali w porównaniu do 19 przed rokiem.

Advertisement

Dekpol Deweloper podtrzymuje cel na 2023 rok

Na początku roku, deweloper przedstawił plany sprzedażowe na 2023 r. Spółka postawiła za cel sprzedanie 430 lokali na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych. Prezes Dekpol Deweloper, Sebastian Barandziak, podsumował tegoroczną działalność spółki:

— W ciągu lata sprzedaż gwałtownie przyspieszyła. Tak dużego popytu nie widzieliśmy od wielu kwartałów. Do końca września zakontraktowanych mieliśmy już 359 lokali – to więcej niż w całym 2022 roku. Ofertę stale uzupełniamy, więc jestem spokojny o to, że do końca roku zakontraktujemy zakładane 430 lokali. Jednocześnie, pod koniec wakacji otwieraliśmy dla gości Hotel Grano Solmarina, który zasilił tym samym rosnącą pulę przekazanych do użytkowania lokali, która w trzech kwartałach urosła już do 321 lokali. Jednocześnie, mając na uwadze fakt, że pewnej stabilizacji uległy ceny materiałów budowlanych i usług, spodziewamy się osiągnięcia satysfakcjonujących marż.

Deweloper zauważa powrót klientów kredytowych

Dekpol Deweloper specjalizuje się w budowie osiedli mieszkaniowych oraz apartamentowców premium. Ponadto, oferuje również lokale inwestycyjne w obiektach typu condohotel. Na koniec września 2023 roku, deweloper posiadał w swojej ofercie 649 lokali. Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa spółki, wśród osób zainteresowanych nieruchomościami znajdują się obecnie zarówno klienci inwestycyjni-gotówkowi, jak i potencjalni nabywcy posiłkujący się kredytem.

Advertisement

— Wyniki operacyjne po 3 kwartałach br. potwierdzają skuteczność naszej strategii, polegającej na posiadaniu szerokiej i zróżnicowanej oferty lokali. Widzimy duże zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości klientów gotówkowych, ale także wyraźny powrót na rynek klientów wspomagających się kredytami. Wniosków – przede wszystkim za sprawą programu bezpieczny kredyt 2% – jest tak dużo, że pojawiają się opóźnienia z ich przetwarzaniem po stronie banków. Umowy rezerwacyjne przekształcają się w ostateczne, tylko niekiedy trwa to nieco dłużej. Dobrze sprzedają się mieszkania zarówno w segmencie popularnym – w tym większe metraże – jak i w segmencie premium — podsumował Sebastian Barandziak.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Echo Investment koncentruje się na zrównoważonym rozwoju

Published

on

Echo Investment działa na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, fot. mat. prasowe

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport podsumowujący swoje działania w obszarze ESG za 2023 rok. Deweloper po raz pierwszy przygotował dokument zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością są również dane na temat śladu węglowego, które uwzględniają emisje pośrednie w wybranych kategoriach.

Echo Investment prowadzi swoją działalność deweloperską w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 roku. Celem spółki jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

— Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności. Zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw  – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii — podsumował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Advertisement

Przeczytaj także: Nowy biurowiec Echo Investment we Wrocławiu

Grupa zamierza oprzeć swoje raportowanie zgodnie z nowym standardem, na podstawie tzw. analizy podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie. Ponadto, obejmuje też trendy społeczne i ekologiczne na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

Czwarty raport Echo Investment w obszarze ESG

Spółka ograniczyła o 35% ślad węglowy w 2023 roku z zakresu 1 i 2. To bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych. A także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Deweloper po raz pierwszy ujął w raporcie informację na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości. Wynikają one m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów.

Advertisement

Jednym z głównych filarów wśród zagadnień społecznych był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa oraz warunki pracy. Grupa zmniejszyła o 4% różnicę płacową pomiędzy kobietami a mężczyznami. Natomiast kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń.

Ponadto, firma wykonała szereg działań w kierunku wzmocnienia ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej. Wśród nich znalazły się szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocja Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport Echo Investment dotyczący zrównoważonego rozwoju i działań podjętych w 2023 roku można przeczytać TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom po spadku sprzedaży liczy na nowy program rządowy

Published

on

Olchowy Park w Warszawie, fot. Victoria Dom

Deweloper Victoria Dom zakończył I kwartał br. z liczbą 332 sprzedanych mieszkań. To oznacza spadek sprzedaży o około 9% względem analogicznego okresu 2023 roku. Zarząd dewelopera ma nadzieję, że nowy program mieszkaniowy rządu przyczyni się do lepszych wyników w II połowie roku.

— Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku. Oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę mieszkaniową — skomentował I kwartał br. Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Zobacz także: Victoria Dom publikuje wynik finansowy za 2023 rok

Advertisement

Spółka aktualnie realizuje projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, deweloper planuje wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. Dodatkowo, w marcu Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży 5. etap inwestycji Olchowy Park na warszawskiej Białołęce. W ofercie znalazło się 106 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 353 600 zł. 

— Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6% powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży —dodał Waldemar Wasiluk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Karimpol zmienia dyrektora. Michał Orłowski z nową funkcją

Published

on

Już nie Jarosław Prawicki, a Michał Orłowski będzie pełnił funkcję Director, Head of Leasing and Asset Management w Karimpol Polska. Zmiana nastąpiła w tym miesiącu.

Karimpol działa na naszym rynku od 1997 roku. Obecnie posiada inwestycje w pięciu krajach, oprócz Polski również w Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. Deweloper buduje oraz wynajmuje powierzchnie komercyjne.

W Warszawie spółka zrealizowała dziewięć projektów. Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV są wymieniane jednym tchem. Natomiast największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy Karimpol, to biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw.

Advertisement

Michał Orłowski miał duży udział w sukcesie spółki.

— Obszar jego dotychczasowej działalności obejmował m.in. zarządzanie wynajmem ponad 50 budynków biurowych.W  tym obiektów klasy A i B oraz finalizację umów wynajmu na ponad 200,000 mkw. Jego strategiczne podejście i przywództwo były kluczowe w zapewnieniu pełnej komercjalizacji tak znaczących projektów, jak m.in. warszawskie biurowce SEZAM, Atrium Tower czy Mokotowska Square. Michał Orłowski, warszawiak o polsko-kanadyjskich korzeniach, wnosi ze sobą bogate, ponad 18-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku nieruchomości — informuje deweloper.

Przed dołączeniem do Grupy Karimpol, Orłowski pełnił funkcję Dyrektora ds. Wynajmu w Revetas, nadzorując projekty biurowe w Krakowie i Katowicach. Wcześniej pracował również w BBI Development, DTZ, Cushman & Wakefield oraz w Banku BNP Paribas.

Advertisement

Nowy Director, Head of Leasing and Asset Management uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskiem. Zdobył dyplom z prawa amerykańskiego na Levin College of Law na Florydzie. A także z prawa brytyjskiego i europejskiego na Uniwersytecie Cambridge. Jest posiadaczem tytułu Dyplomowanego Specjalisty Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member). Był członkiem RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors).

W spółce zastąpił Jarosława Prawickiego, który pracował w Karimpolu ponad 6 lat.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze