Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Nowe centrum medyczne w Krakowie. Medicover wynajął 1500 mkw. od Echo

Published

on

Kompleks biurowy Brain Park w Krakowie, fot. Echo Investment

To będzie już siódme centrum medyczne Medicover w Krakowie. Spółka zdecydowała się umieścić je w inwestycji Echo Investment, Brain Park. Na powierzchni ponad 1500 mkw. pacjenci będą mieli dostęp do diagnostyki, jak i wizyt u lekarzy różnych specjalizacji. 

Medicover prowadzi centra medyczne, szerokoprofilowe szpitale, apteki, kliniki leczenia niepłodności, centra stomatologiczne, salony optyczne, centra zdrowia psychicznego, a także kluby fitness i siłownie w całej Polsce.

Nowe centrum medyczne Medicover zostanie otwarte w październiku 2023 r. Dodatkowo, ma być największym i najnowocześniejszym centrum w krakowskim portfolio firmy.

Advertisement

– W Krakowie widzimy rosnący popyt na wysokiej jakości usługi z zakresu zdrowia i wellbeingu. Dlatego też chcemy konsekwentnie zwiększać dostęp do naszej oferty i planujemy inaugurację dużego, nowoczesnego centrum, które wzbogaci nasze małopolskie portfolio, a w konsekwencji, jeszcze bardziej podniesie poziom usług medycznych w tym regionie – opowiada Adriana Gniadek-Mikołajczyk, dyrektor regionu ds. operacyjnych Medicover w Polsce. 

Natomiast Wojciech Mazur, senior leasing manager w dziale projektów komercyjnych Echo Investment tłumaczy, jak zmieniło się podejście do wynajmowania powierzchni biurowych.

– Biuro, a tym samym kompleksy biurowe przestały być symbolem wyłącznie 40-godzinnego tygodnia pracy. Dziś to centra wymiany myśli, wspierające kreatywność i ułatwiające codzienne funkcjonowanie pracowników naszych najemców. Firmy zdecydowanie uważniej podchodzą do wyboru nowej lokalizacji, w której ich pracownicy mają realizować zawodowe cele. Ale przede wszystkim budować firmowy ekosystem, wymieniać się wiedzą, integrować wzajemnie i spajać zespół, który wspólnie odpowiada za sukces. Zieleń, przestrzenie rekreacyjne, rozwiązania wspierające zdrowie i ogólny wellbeing, usługi i udogodnienia dostępne od ręki. To elementy, które z listy „nice to have” przeniesiono na szczyt listy „must to have” – wyjaśnia Mazur.

Advertisement

– Otwarcie centrum medycznego Medicover w kompleksie biurowym Brain Park to odpowiedź na te zmieniające się oczekiwania naszych najemców. Spektrum możliwości, jakie daje biuro przy Fabrycznej 1 powiększa się. Dostępność specjalistów, którzy zadbają o zdrowie pracowników, to cenne udogodnienie – dodaje manager Echo Investment. 

Nowe centrum medyczne Medicover w Brain Park w Krakowie

Kompleks biurowy Brain Park powstaje Alei Pokoju i ul. Fabrycznej w Krakowie. Cała inwestycja zakłada trzy 10-kondygnacyjne budynki z dwupoziomowym garażem podziemnym, o łącznej powierzchni blisko 43 tys. mkw. Natomiast wyróżniającym atutem inwestycji będzie patio. Dlatego znajdzie się tam mnóstwo zieleni, miejsca do odpoczynku, integracji oraz strefa do gier i aktywności. 

Echo realizuje inwestycję w zgodzie z nowym bezpiecznym standardem Echo Pure Office. Dlatego deweloper zainstaluje tu technologię oczyszczania powietrza RCI Active Pure, która dezaktywuje zanieczyszczenia PM, wirusy, grzyby i bakterie, w tym wirusa SARS CoV-2 w czasie krótszym niż 1 minuta. Stąd jej wykorzystanie znacznie podniesie jakość powietrza w całym budynku.

Advertisement

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowane jest na czwarty kwartał 2022 r.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Śniadecki Development: Zamierzamy kontynuować ekspansję terytorialną

Published

on

By

Sylwester Śniadecki, prezes zarządu Śniadecki Development. Fot. mat. prasowe

Poznański deweloper, Śniadecki Development, planuje realizować inwestycje wielorodzinne i docelowo skalować działalność w siedmiu największych aglomeracjach w Polsce. Spółka wkrótce rozpocznie prace budowlane przy pierwszych projektach mieszkaniowych w Poznaniu, a równolegle przygotowuje projekt biurowo- mieszkalny w Szczecinie.

Deweloper, działający na rynku nieruchomości od ponad dekady, rozpoczął działalność od budowy osiedli domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Na swoim koncie ma łącznie 11 zrealizowanych inwestycji pod Poznaniem.

Obecnie Śniadecki Development jest na etapie rozpoczęcia prac przy dwóch inwestycjach mieszkaniowych. W Poznaniu powstaną osiedla Smart14 oraz Zawangarda, a w fazie przygotowania znajduje się wieloetapowy projekt w Szczecinie. Ten obejmie blisko 400 mieszkań oraz powierzchnie usługowe i przestrzeń społeczną.

Advertisement

Śniadecki Development chce realizować inwestycje w segmencie premium

Wstępne harmonogramy zakładają kolejne uruchomienia inwestycji w latach 2025–2027. Jednocześnie trwają prace nad prognozami finansowymi i rozwojem struktury finansowania. Spółka zamierza położyć nacisk na synergię z bankami, partnerami inwestycyjnymi i nowoczesnymi instrumentami rynkowymi.

– Po latach działalności w segmencie domów jednorodzinnych nadszedł dla nas naturalny moment na skalowanie działalności w kierunku projektów wielorodzinnych w największych miastach Polski. Rozpoczynamy od Poznania i Szczecina, ale docelowo planujemy obecność w siedmiu aglomeracjach o największym potencjale. W najbliższych miesiącach zamierzamy kontynuować ekspansję terytorialną, rozwijać ofertę produktową oraz rozszerzać portfel projektów w dotychczasowej formule joint venture z zaufanymi partnerami. Analizujemy również różne możliwości pozyskania kapitału na dalszą rozbudowę banku ziemi oraz przyspieszenie realizacji zaplanowanych inwestycji mieszkaniowych. Naszym celem jest budowanie portfela projektów o podwyższonym standardzie oraz premium – mówi Sylwester Śniadecki, prezes Śniadecki Development.

Jak szacuje deweloper, obecny bank ziemi spółki, ma końcowy potencjał sprzedażowy zrealizowanych inwestycji na poziomie 400 mln zł. Ponadto, inwestor jest na etapie negocjacji kolejnych gruntów powyżej 100 tys. PUM.

Advertisement
Inwestycja Smart14, którą Śniadecki Development realizuje w Poznaniu, fot. mat. prasowe.

Zobacz także: Działalność deweloperów w Poznaniu.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Matexi Polska ze wzrostem sprzedaży

Published

on

By

Inwestycja Sady Żoliborz dewelopera Matexi Polska, fot. mat. prasowe

Deweloper Matexi Polska zanotował wzrost sprzedaży w drugim kwartale 2025 roku, zawierając 99 umów deweloperskich. To poprawa wyniku względem pierwszego kwartału, kiedy zakontraktowano 71 lokali, oraz w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (72 lokale).

Większość transakcji – 78 – dotyczyła inwestycji w Warszawie, a pozostałe 21 w Krakowie. W sumie w pierwszym półroczu 2025 roku spółka sprzedała 170 mieszkań (121 w Warszawie i 49 w Krakowie), co utrzymuje wynik na poziomie zbliżonym do pierwszej połowy 2024 roku.

– W drugim kwartale bieżącego roku zaobserwowaliśmy wzrost aktywności klientów. Było to spowodowane pierwszą obniżką stóp procentowych, ale w naszej ocenie również tym, że część z nich przestała oczekiwać na program rządowy – skomentował Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska.

Advertisement

Warto zaznaczyć, że firma przekazała klientom w II kwartale 82 mieszkania, a narastająco w całym półroczu – 154. Deweloper kontynuuje również rozwój portfolio inwestycji. W ostatnich miesiącach do sprzedaży trafiły dwa nowe projekty – na warszawskim Żoliborzu oraz Mokotowie.

Matexi Polska konsekwentnie realizuje strategię długofalowego zaangażowania na polskim rynku mieszkaniowym. Firma stawia na zrównoważony rozwój oferty i dywersyfikację lokalizacji zgodnie z dewizą „Witamy w okolicy”. Aktualne portfolio obejmuje blisko 3 400 mieszkań zrealizowanych na terenie Warszawy i Krakowa.

Zobacz także: Pozostałe wiadomości na temat inwestycji deweloperów w Warszawie.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Deweloperzy hamują z nowymi inwestycjami

Published

on

By

Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. 

Aż o 21 proc. mniej pozwoleń na budowę niż rok temu. Mniej nowych inwestycji. Oczekiwanie na obniżkę stóp procentowych. Tak PZFD ocenia początek roku.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał 2025 r. pokazują spadki w mieszkalnictwie w porównaniu do początku 2024 r. Jest mniej pozwoleń na budowę i mniej nowych inwestycji. Patrząc jednak na statystyki widać, że dane za marzec są lepsze od tych za luty. 

Zestawienie liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto z tempem sprzedaży lokali na rynku pierwotnym każe sądzić, że nie ma obecnie rynkowych przesłanek świadczących o presji na wzrost cen mieszkań. Dane z pierwszego kwartału świadczą raczej o kontynuacji trendu stabilizacyjnego na rynku nieruchomości.

Advertisement

Od stycznia do marca br. deweloperzy rozpoczęli budowę 36 531 nowych mieszkań, co przełożyło się na bardzo zbliżony wynik do obserwowanych w dwóch kwartałach poprzedzających. Jednak gdy porównamy dane z I kwartału z analogicznym okresem w 2024 r., widzimy, że liczba nowo budowanych mieszkań spadła o 13 proc. 

– Nie jest to jednak alarmujące zjawisko. Spadek jest bowiem efektem wysokiej bazy, którą obserwowaliśmy na początku zeszłego roku, gdy deweloperzy zwiększali swoje wysiłki inwestycyjne w związku z popytem wygenerowanym przez program Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz wizją wprowadzenia nowego instrumentu pomocowego – komentuje Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. 

Można zakładać, że w związku z rekordowym poziomem oferty mieszkań w sprzedaży, inwestorzy będą spowalniać tempo nowych wprowadzeń. Bodźcem do uruchamiania nowych przedsięwzięć mogą stać się jednak zapowiedzi Rady Polityki Pieniężnej na temat potencjalnej obniżki stóp procentowych.

Advertisement

– Ich spadek przyczyniłby się bowiem do zwiększenia zdolności kredytowej i mógłby stanowić impuls dla tych, którzy przez ostatni rok wstrzymywali się z decyzją o zakupie własnego M – twierdzi Patryk Kozierkiewicz. 

Pozwolenia na budowę 

Pierwszy kwartał zakończył się na jeszcze większym minusie pod względem liczby pozwoleń na budowę. Względem I kwartału 2024 r., pierwsze trzy miesiące 2025 r. przyniosły znaczny, bo niemal 21 proc. spadek liczby pozwoleń na budowę uzyskiwanych przez deweloperów. 

Advertisement

– Wydaje się, że w skali kraju spadek ten może być symptomem niezadowalającego popytu i wysokiego poziomu oferty. Jeżeli bowiem inwestor boryka się z niedostatecznym tempem wyprzedaży mieszkań, których budowę aktualnie prowadzi, stan ten może odwieść go od poszukiwania nowych okazji do inwestycji – podkreśla radca prawny PZFD. 

Warto również zauważyć, że obniżenie tempa uzyskiwania pozwoleń może w przyszłych okresach wpłynąć na spadek wolumenu nowo rozpoczynanych inwestycji, choć będzie dotyczyło to głównie mniejszych podmiotów, które nie mogą pozwolić sobie na symultaniczną realizację kilku projektów.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze