Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Olivia Centre chce bić rekord. Już wynajęła ponad 20 tys. mkw.

Published

on

Kompleks Burowy Olivia Business Center, fot mat. prasowe

Firmy z miliardowymi budżetami i tysiące nowych pracowników pojawią się w gdańskiej Olivii. Deweloper Olivia Centre tylko w pierwszym półroczu wynajął 22 tys. mkw. powierzchni. Wśród najemców są takie marki, jak Capgemini, Nike czy Polsih Agro.

Spółka Olivia Centre liczy, że w tym roku pobije rekord w wynajęciu powierzchni komercyjnej. Do pokonania ma zeszłoroczny wynik, a więc prawie 40 tys. mkw. W pierwszym półroczu umowy podpisano na 22 tys. mkw. Natomiast cały kompleks Olivia liczy 175 tys. mkw. GLA.

— Pierwsze półrocze pozwala z optymizmem patrzeć na cały rok 2022. Trójmiasto w ostatnim okresie jest na ustach wszystkich. Nasi partnerzy w rozmowach często podkreślają, że ich pracownicy bardzo często myślą o przeprowadzce do Trójmiasta. Najczęściej wymienianymi atutami są dostęp do morza i plaży, wysokiej jakości powietrze, rozległy Trójmiejski Park Krajobrazowy. I rozbudowana infrastruktura, która powoduje, że w Trójmieście po prostu dobrze się żyje. Morze doskonale pobudza do trenowania wszelakich sportów wodnych, a rozbudowana sieć ścieżek rowerowych umożliwia wybór ekologicznego sposobu dojazdu do pracy. Z tego wszystkiego też czerpiemy i prowadzimy kluby rozwoju pasji. One doskonale integrują społeczność Olivii – opowiada Maciej Kotarski, dyrektor komercjalizacji w Olivia Centre.

Advertisement

W biurowcu Olivia w Gdańsku powierzchnie wynajęły Capgmenini czy Nike

Wśród nowych najemców powierzchni biurowych znalazła się spółka Capgemini. To światowy lider doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem. Budżet grupy wynosi 18 miliardów euro. Za to w gdańskich biurach pojawi się nawet 1000 pracowników. 

Również pierwszą umowę na wynajem powierzchni podpisał brytyjski Graphcore. Spółka opracowuje systemy obliczeniowe na potrzeby sztucznej inteligencji. Zaprojektowała procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit. Pozwala on badaczom stosować nowe metody i algorytmy z dziedziny uczenia maszynowego. Dlatego centrum badawczo-rozwojowe Graphcore bezpośrednio współpracuje z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uniwersytetami i firmami na całym świecie. 

W pierwszym półroczu swoje pierwsze w Polsce i trzecie w Europie centrum technologiczne otworzył odzieżowy gigant Nike. W Olivii będzie realizował projekty w obszarach związanych ze strumieniowym przesyłaniem danych, ich przetwarzaniem i analizą. A takżeinnowacji technologicznych, które w przyszłości amerykańska firma będzie wdrażać w sklepach stacjonarnych.

Advertisement

Olivia Centre szykuje sę na rekord w komercjalizacji

— Olivia staje się powoli hubem branży IT. We wcześniejszych miesiącach tego roku swoje biura w Olivii otworzyły takie firmy jak Softserve, Acaisoft, Sentila. Pierwsza z nich to dynamicznie rozwijająca się firma w branży z siedzibami głównymi w Teksasie oraz we Lwowie na Ukrainie. Na polskim rynku działają od 2014 roku, zatrudniając obecnie około 1000 osób. Ich rozwój wiąże się z nowymi kontraktami m.in. z branży FinTech działające w Azji Południowo-Wschodniej. Acaisoft istnieje na rynku od 2015 roku. Ma swoje biura w dwóch lokalizacjach w Polsce i w Kaliforni w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w programowaniu rozwiązań chmurowych. Natomiast Sentila B.V. to firma specjalizująca się w unikalnych rozwiązaniach programistycznych dla rynków finansowych i technologii blockchain – informuje deweloper.

W najnowszym budynku Olivii, w Olivia Prime, biuro ze tarasem na dachu obejmie szybko rozwijająca się firma rekrutacyjna w branży IT, czyli Just Join IT. Stworzony przez nią portal co miesiąc jest odwiedzany przez ponad 0,5 mln polskich programistów. Do tej samej grupy należą również portale RocketJobs.pl i HelloHR.pl. Skupiają swoją działalność rekrutacyjną w branżach marketingu, sprzedaży, finansów, inżynierii, HR, BI & Data oraz wielu innych.

Nowymi najemcami są również firmy z branży spożywczej. Polish Agro (członek międzynarodowej grupy 80 firm, działającej w 80 krajach z obrotami ponad 4,4 miliarda euro). Natomiast firma MIK Food, specjalizuje się w eksporcie, handlu i imporcie ryb oraz owoców morza z takich krajów jak Islandia, Norwegia, Królestwo Niderlandów, Indonezja, Wietnam czy Chile.

Advertisement

Niedawno Olivia Centre uruchomiło spółkę Olivia Home, która działa na rynku mieszkaniowym.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Echo Investment koncentruje się na zrównoważonym rozwoju

Published

on

Echo Investment działa na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, fot. mat. prasowe

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport podsumowujący swoje działania w obszarze ESG za 2023 rok. Deweloper po raz pierwszy przygotował dokument zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD. Nowością są również dane na temat śladu węglowego, które uwzględniają emisje pośrednie w wybranych kategoriach.

Echo Investment prowadzi swoją działalność deweloperską w oparciu o strategię ESG, która określa jej zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju w perspektywie do 2030 roku. Celem spółki jest budowanie obiektów zeroemisyjnych.

— Już po raz czwarty prezentujemy nasze działania w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Najnowszy raport ESG ukazuje postęp, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata. Realizując ambitne projekty, które zmieniają oblicze polskich miast, czujemy się zobowiązani prezentować pełen obraz naszej działalności, zasobów i celów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy. Kluczową kwestią środowiskową jest dla nas redukcja emisji pochodzących z naszej działalności. Zarówno emisji własnych, jak i tych związanych z łańcuchami dostaw  – dlatego w tym roku rozpoczynamy pracę nad strategią dekarbonizacji. Ze względu na spodziewany wpływ na łagodzenie zmian klimatu, najważniejszym działaniem będzie dla nas strategia dekarbonizacji dotycząca zakresu 3, która odnosi się przede wszystkim do budowanych przez nas inwestycji, stosowanych materiałów i technologii — podsumował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.

Advertisement

Przeczytaj także: Nowy biurowiec Echo Investment we Wrocławiu

Grupa zamierza oprzeć swoje raportowanie zgodnie z nowym standardem, na podstawie tzw. analizy podwójnej istotności. To badanie wpływu firmy na otoczenie. Ponadto, obejmuje też trendy społeczne i ekologiczne na jej kondycję finansową. Pozwala ona wdrażać zmiany w modelu biznesowym w sposób przemyślany, odpowiadający na realne wyzwania oraz oczekiwania otoczenia.

Czwarty raport Echo Investment w obszarze ESG

Spółka ograniczyła o 35% ślad węglowy w 2023 roku z zakresu 1 i 2. To bezpośrednie emisje, które wynikają ze spalania paliw kopalnych przez firmę lub powstają w skutek procesów technologicznych. A także emisje pośrednie ze zużywania energii dostarczonej z zewnątrz. Deweloper po raz pierwszy ujął w raporcie informację na temat śladu węglowego w zakresie 3, który uwzględnia emisje pośrednie Grupy powstałe w łańcuchu wartości. Wynikają one m.in. z podróży służbowych, dojazdów pracowników do pracy, zakupionych dóbr kapitałowych i materiałów czy produkcji odpadów.

Advertisement

Jednym z głównych filarów wśród zagadnień społecznych był rozwój kompetencji pracowników, ich bezpieczeństwa oraz warunki pracy. Grupa zmniejszyła o 4% różnicę płacową pomiędzy kobietami a mężczyznami. Natomiast kolejne miesiące przyniosą prace nad rozwiązaniami, które będą wspierać transparentne ustalanie wynagrodzeń.

Ponadto, firma wykonała szereg działań w kierunku wzmocnienia ładu korporacyjnego i kultury organizacyjnej. Wśród nich znalazły się szkolenia promujące etyczne zachowania w biznesie oraz promocja Kodeksu Postępowania wśród pracowników.

Cały raport Echo Investment dotyczący zrównoważonego rozwoju i działań podjętych w 2023 roku można przeczytać TUTAJ.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom po spadku sprzedaży liczy na nowy program rządowy

Published

on

Olchowy Park w Warszawie, fot. Victoria Dom

Deweloper Victoria Dom zakończył I kwartał br. z liczbą 332 sprzedanych mieszkań. To oznacza spadek sprzedaży o około 9% względem analogicznego okresu 2023 roku. Zarząd dewelopera ma nadzieję, że nowy program mieszkaniowy rządu przyczyni się do lepszych wyników w II połowie roku.

— Z optymizmem patrzymy na nowy program rządowy wspierający zakup mieszkania, który ma zostać uruchomiony w II połowie tego roku. Oraz perspektywę pierwszych obniżek stóp procentowych. Dlatego planujemy w najbliższych miesiącach wprowadzać kolejne projekty w nowych oraz istniejących lokalizacjach, które zwiększą naszą ofertę mieszkaniową — skomentował I kwartał br. Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Zobacz także: Victoria Dom publikuje wynik finansowy za 2023 rok

Advertisement

Spółka aktualnie realizuje projekty na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, deweloper planuje wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta. Dodatkowo, w marcu Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży 5. etap inwestycji Olchowy Park na warszawskiej Białołęce. W ofercie znalazło się 106 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 353 600 zł. 

— Rynek obecnie pozostaje w fazie oczekiwania na nowy program rządowy. Jednocześnie wysokie koszty budowy, rosnące ceny gruntów, bardzo długi proces administracyjny oraz wysokie stopy procentowe przy projektowanej śródrocznej inflacji na poziomie 5-6% powodują, że kupujący mają ograniczoną zdolność kredytową. Czynniki te wpływają na aktualny poziom sprzedaży —dodał Waldemar Wasiluk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Karimpol zmienia dyrektora. Michał Orłowski z nową funkcją

Published

on

Już nie Jarosław Prawicki, a Michał Orłowski będzie pełnił funkcję Director, Head of Leasing and Asset Management w Karimpol Polska. Zmiana nastąpiła w tym miesiącu.

Karimpol działa na naszym rynku od 1997 roku. Obecnie posiada inwestycje w pięciu krajach, oprócz Polski również w Czechach, Austrii, na Słowacji i Węgrzech. Deweloper buduje oraz wynajmuje powierzchnie komercyjne.

W Warszawie spółka zrealizowała dziewięć projektów. Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV są wymieniane jednym tchem. Natomiast największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy Karimpol, to biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw.

Advertisement

Michał Orłowski miał duży udział w sukcesie spółki.

— Obszar jego dotychczasowej działalności obejmował m.in. zarządzanie wynajmem ponad 50 budynków biurowych.W  tym obiektów klasy A i B oraz finalizację umów wynajmu na ponad 200,000 mkw. Jego strategiczne podejście i przywództwo były kluczowe w zapewnieniu pełnej komercjalizacji tak znaczących projektów, jak m.in. warszawskie biurowce SEZAM, Atrium Tower czy Mokotowska Square. Michał Orłowski, warszawiak o polsko-kanadyjskich korzeniach, wnosi ze sobą bogate, ponad 18-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku nieruchomości — informuje deweloper.

Przed dołączeniem do Grupy Karimpol, Orłowski pełnił funkcję Dyrektora ds. Wynajmu w Revetas, nadzorując projekty biurowe w Krakowie i Katowicach. Wcześniej pracował również w BBI Development, DTZ, Cushman & Wakefield oraz w Banku BNP Paribas.

Advertisement

Nowy Director, Head of Leasing and Asset Management uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskiem. Zdobył dyplom z prawa amerykańskiego na Levin College of Law na Florydzie. A także z prawa brytyjskiego i europejskiego na Uniwersytecie Cambridge. Jest posiadaczem tytułu Dyplomowanego Specjalisty Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member). Był członkiem RICS (Royal Institute of Chartered Surveyors).

W spółce zastąpił Jarosława Prawickiego, który pracował w Karimpolu ponad 6 lat.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze