Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Olivia Centre chce bić rekord. Już wynajęła ponad 20 tys. mkw.

Published

on

Kompleks Burowy Olivia Business Center, fot mat. prasowe

Firmy z miliardowymi budżetami i tysiące nowych pracowników pojawią się w gdańskiej Olivii. Deweloper Olivia Centre tylko w pierwszym półroczu wynajął 22 tys. mkw. powierzchni. Wśród najemców są takie marki, jak Capgemini, Nike czy Polsih Agro.

Spółka Olivia Centre liczy, że w tym roku pobije rekord w wynajęciu powierzchni komercyjnej. Do pokonania ma zeszłoroczny wynik, a więc prawie 40 tys. mkw. W pierwszym półroczu umowy podpisano na 22 tys. mkw. Natomiast cały kompleks Olivia liczy 175 tys. mkw. GLA.

— Pierwsze półrocze pozwala z optymizmem patrzeć na cały rok 2022. Trójmiasto w ostatnim okresie jest na ustach wszystkich. Nasi partnerzy w rozmowach często podkreślają, że ich pracownicy bardzo często myślą o przeprowadzce do Trójmiasta. Najczęściej wymienianymi atutami są dostęp do morza i plaży, wysokiej jakości powietrze, rozległy Trójmiejski Park Krajobrazowy. I rozbudowana infrastruktura, która powoduje, że w Trójmieście po prostu dobrze się żyje. Morze doskonale pobudza do trenowania wszelakich sportów wodnych, a rozbudowana sieć ścieżek rowerowych umożliwia wybór ekologicznego sposobu dojazdu do pracy. Z tego wszystkiego też czerpiemy i prowadzimy kluby rozwoju pasji. One doskonale integrują społeczność Olivii – opowiada Maciej Kotarski, dyrektor komercjalizacji w Olivia Centre.

Advertisement

W biurowcu Olivia w Gdańsku powierzchnie wynajęły Capgmenini czy Nike

Wśród nowych najemców powierzchni biurowych znalazła się spółka Capgemini. To światowy lider doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem. Budżet grupy wynosi 18 miliardów euro. Za to w gdańskich biurach pojawi się nawet 1000 pracowników. 

Również pierwszą umowę na wynajem powierzchni podpisał brytyjski Graphcore. Spółka opracowuje systemy obliczeniowe na potrzeby sztucznej inteligencji. Zaprojektowała procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit. Pozwala on badaczom stosować nowe metody i algorytmy z dziedziny uczenia maszynowego. Dlatego centrum badawczo-rozwojowe Graphcore bezpośrednio współpracuje z jednostkami badawczo-rozwojowymi, uniwersytetami i firmami na całym świecie. 

W pierwszym półroczu swoje pierwsze w Polsce i trzecie w Europie centrum technologiczne otworzył odzieżowy gigant Nike. W Olivii będzie realizował projekty w obszarach związanych ze strumieniowym przesyłaniem danych, ich przetwarzaniem i analizą. A takżeinnowacji technologicznych, które w przyszłości amerykańska firma będzie wdrażać w sklepach stacjonarnych.

Advertisement

Olivia Centre szykuje sę na rekord w komercjalizacji

— Olivia staje się powoli hubem branży IT. We wcześniejszych miesiącach tego roku swoje biura w Olivii otworzyły takie firmy jak Softserve, Acaisoft, Sentila. Pierwsza z nich to dynamicznie rozwijająca się firma w branży z siedzibami głównymi w Teksasie oraz we Lwowie na Ukrainie. Na polskim rynku działają od 2014 roku, zatrudniając obecnie około 1000 osób. Ich rozwój wiąże się z nowymi kontraktami m.in. z branży FinTech działające w Azji Południowo-Wschodniej. Acaisoft istnieje na rynku od 2015 roku. Ma swoje biura w dwóch lokalizacjach w Polsce i w Kaliforni w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w programowaniu rozwiązań chmurowych. Natomiast Sentila B.V. to firma specjalizująca się w unikalnych rozwiązaniach programistycznych dla rynków finansowych i technologii blockchain – informuje deweloper.

W najnowszym budynku Olivii, w Olivia Prime, biuro ze tarasem na dachu obejmie szybko rozwijająca się firma rekrutacyjna w branży IT, czyli Just Join IT. Stworzony przez nią portal co miesiąc jest odwiedzany przez ponad 0,5 mln polskich programistów. Do tej samej grupy należą również portale RocketJobs.pl i HelloHR.pl. Skupiają swoją działalność rekrutacyjną w branżach marketingu, sprzedaży, finansów, inżynierii, HR, BI & Data oraz wielu innych.

Nowymi najemcami są również firmy z branży spożywczej. Polish Agro (członek międzynarodowej grupy 80 firm, działającej w 80 krajach z obrotami ponad 4,4 miliarda euro). Natomiast firma MIK Food, specjalizuje się w eksporcie, handlu i imporcie ryb oraz owoców morza z takich krajów jak Islandia, Norwegia, Królestwo Niderlandów, Indonezja, Wietnam czy Chile.

Advertisement

Niedawno Olivia Centre uruchomiło spółkę Olivia Home, która działa na rynku mieszkaniowym.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Waldemar Olbryk: Chcemy być deweloperem pierwszego wyboru

Published

on

By

Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicom, fot. Archicom

Grupa Archicom podsumowała pierwsze półrocze 2023 r. W tym czasie, spółka sprzedała 568 mieszkań, co oznacza wzrost na poziomie blisko 20% kwartał do kwartału. Natomiast przychody dewelopera w tym okresie wyniosły 219,4 mln zł. Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, stwierdził, że dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, możliwe jest osiągnięcie pozycji lidera w branży deweloperskiej.

Archicom odnotowuje wzrost wyników sprzedażowych od III kwartału 2022 r. W samym II kwartale br., deweloper sprzedał 310 lokali. Natomiast łącznie w I półroczu – 568. To pozwoliło spółce osiągnąć przychody w wysokości 219,4 mln zł.

— Przychody rozpoznane z 338 przekazań w I półroczu potwierdzają, że strategia biznesowa organizacji sprawdza się. Niezmiennie dążymy do tego, aby być godnym zaufania partnerem zarówno dla nabywców mieszkań, jak i pozostałych grup interesariuszy, m.in. inwestorów instytucjonalnych. Saldo środków pieniężnych na koniec II kwartału wyniosło przeszło 450 mln zł. Zapewnia to grupie kapitałowej komfort w reagowaniu na nadarzające się okazje rynkowe dotyczące nabywania nowych nieruchomości. Istotną informacją potwierdzającą zaufanie rynku kapitałowego do spółki jest kolejna udana emisja obligacji na kwotę 62 mln zł w ramach długoterminowego programu — przekazała Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu Archicom.

Advertisement

Archicom z ogólnopolskim zasięgiem i ambitnymi planami

Kluczowym elementem w ramach zmian organizacyjnych dla Grupy Echo-Archicom, było sfinalizowane w sierpniu br. połączenie biznesu mieszkaniowego spółek. Tym samym, Archicom stał się ogólnopolskim deweloperem. Spółka utrzymała pozycję lidera na wrocławskim rynku mieszkaniowym. Dodatkowo, deweloper zaznaczył swoją obecność pod nową marką Echo Residential by Archicom w Krakowie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Prezes zarządu, Waldemar Olbryk, ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju i ekspansji spółki:

— Jako Archicom chcemy stać się ogólnopolskim deweloperem pierwszego wyboru. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego w ramach Grupy Echo-Archicom, a tym samym pozyskaniu eksperckiego know-how, banku ziemi i zespołu pracowników. Wierzymy, że wyjątkowi ludzie mieszkają w wyjątkowych miejscach. Dlatego projektujemy je dla nich z dbałością o każdy detal mający wpływ na jakość życia na osiedlu. Dostarczamy najwyższy standard mieszkania dzięki uwzględnieniu współczesnych trendów urbanistycznych, potrzeb mieszkańców i zasad kreowania zdrowej tkanki miejskiej. Nie zapominamy przy tym o odpowiedzialności środowiskowej i najlepszej jakości obsługi na każdym etapie procesu zakupu, a później wieloletniego zamieszkiwania — ogłosił Waldemar Olbryk.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Dom Development. Jedyna kobieta w zarządzie odchodzi ze spółki

Published

on

Małgorzata Kolarska, wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna Dom Development złożyła rezygnację, fot. Dom Development

Małgorzata Kolarska to jedyna kobieta w składzie zarządu Dom Development. Wiceprezeska zarządu i dyrektorka generalna, związana ze spółką od 2006 roku, właśnie złożyła rezygnację i odejdzie z grupy z końcem roku.

W zeszłym roku, Małgorzata Kolarska znalazła się na 1. pozycji na liście najlepiej zarabiających menedżerów giełdowych spółek deweloperskich. W Dom Development początkowo objęła stanowisko eksperta ds. zakupu nieruchomości. Następnie awansowała na dyrektora pionu nieruchomości. Kolarska pełni funkcję wiceprezeski zarządu od 2014 roku i jest jedyną kobietą w zarządzie dewelopera. 31 grudnia br. odejdzie ze spółki z powodów osobistych. Przewodniczący rady nadzorczej, Grzegorz Kiełpsz, już ma propozycję jej następczyni. Po rezygnacji złożonej przez Małgorzatę Kolarską, poinformował bowiem, że zarekomenduje, aby na jej miejsce powołać Monikę Perekitko.

Dom Development w przedstawionej strategii ESG DOM 2030, zobowiązał się do osiągnięcia 30% parytetu płci w zarządzie spółki do 2026 roku. Obecnie, w pięcioosobowym składzie znajduje się tylko jedna kobieta. Natomiast wśród siedmiu członków Rady Nadzorczej, są trzy kobiety. Monika Perekitko, która miałaby zastąpić odchodzącą Małgorzatę Kolarską, obecnie jest związana ze spółką Matexi. Od 2015 roku jest członkiem zarządu Matexi Polska. Ponadto, jest także członkiem zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Advertisement
Cele strategiczne Dom Development związane z ładem korporacyjnym, fot. strategia DOM 2030/ Dom Development

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze