Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

ATAL wykańcza mieszkania za 999 zł i daje gwarancję ceny na lata

Published

on

Inwestycja ATAL SKY+ w Katowicach, fot. mat. prasowe

Deweloper ATAL zmienia swój program wykańczania mieszkań. Klienci zapłacą 999 zł za mkw. Dostaną także gwarancję ceny nawet wtedy, gdy mieszkanie będzie gotowe za dwa lata.

ATAL Design. Tak nazywa się program, z którego mogą skorzystać klienci dewelopera. Teraz został on zmodyfikowany i poszerzony. Pakiety wykończeniowe mają nie tylko nowe nazwy. Pojawił się całkowicie nowy asortyment materiałów i elementów wykończeniowych.

— ATAL Design to program, który stanowi naszą istotną przewagę konkurencyjną, a klientom daje komfort i pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze. Stale go udoskonalamy, gdyż uważamy, że zakup wykończonych mieszkań jest tym trendem, który w Polsce będzie się umacniał. To dominująca forma sprzedaży mieszkań w Europie Zachodniej, zwłaszcza tam, gdzie bardzo rozwinięty jest rynek wynajmu – wyjaśnia Angelika Kliś, członek zarządu ATAL.

Advertisement

Nowe pakiety to Basic, Optimum i Premium. Najtańszy z nich kosztuje 999 zł za mkw. Swoje potrzeby można omówić i ustalić z doradcami z Działu Wykończeń w każdym z siedmiu regionalnych biur sprzedaży. ATAL zajmuje się obsługą logistyczną, transportową, projektową i montażową.

— Zmiany w programie ATAL Design objęły niemalże całość asortymentu oferowanego w ramach pakietów. W najwyższym z nich klienci mają teraz do wyboru płytki wielkoformatowe o wym. 60×120 cm. Wprowadziliśmy także możliwość montażu indywidualnie dobranej tapety i sztukaterii. Pakiety można rozszerzać o dodatkowe elementy wyposażenia łazienki oraz oświetlenia poszczególnych pomieszczeń – tłumaczy Malwina Sasin, kierownik Działu Wykończeń w ATAL.

ATAL wprowadza nowe pakiety wykończeniowe mieszkań

Co ważne dla klientów korzystających z programu ATAL Design, dostają oni gwarancję ceny w chwili podpisania umowy. A więc nie jest dla nich problemem to, że kupują mieszkanie, które gotowe do odbioru będzie za na przykład dwa lata.

Advertisement

— Kupujący, decydując się na któryś z pakietów, z góry wie, ile zapłaci za wykończenie mieszkania. Ma to duże znaczenie na rynku będącym pod presją inflacji, gdzie ceny materiałów budowlanych i stawki pracy wykazują dużą zmienność. Klient zyskuje także pewność co do terminowości i jakości robót, gdyż gwarantuje to umowa. Ponadto nie musi kłopotać się doglądaniem ekip, ich kontrolą oraz odbiorem prac – mówi Angelika Kliś.

Jak wyjaśnia deweloper, z pakietu wykończeniowego ATAL Design najczęściej decydują się klienci inwestycyjni. Natomiast z danych sprzedażowych wynika, że najchętniej wybieranym w tym roku pakietem wykończeniowym jest ten najdroższy. Klienci decydują się na niego około dwukrotnie częściej niż na pozostałe. 

— W ich przypadku czas to zdecydowanie pieniądz, gdyż szybciej gotowe mieszkanie do wynajmu to możliwość wcześniejszego zarabiania na nim. To także kwestia profesjonalnej aranżacji powierzchni, którą preferują tego typu klienci. Wolą powierzyć ją specjalistom, niż zdawać się na własny „zmysł” architektoniczny. Jednakże takie podejście widzimy już coraz powszechniej w gronie osób kupujących mieszkanie na własne potrzeby – opowiada Malwina Sasin.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze