Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Wasiluk, Victoria Dom: „Osiągniemy miliard złotych przychodu”

Published

on

343,7 mln złotych przychodów za I półrocze już jest. Cel, to jednak miliard złotych. To ma być historyczny rok dla dewelopera Victoria Dom.

W minionym I półroczu Grupa Victoria Dom osiągnęła 343,7 mln zł skonsolidowanych przychodów. W analogicznym okresie w 2022 roku było to 150,9 mln zł. Wynik operacyjny (EBIT) wzrósł do 84,6 mln zł z poziomu 20 mln zł wykazanych w pierwszych sześciu miesiącach w poprzednim roku.

Grupa wypracowała jednocześnie 48,5 mln zł zysku netto, względem 1,6 mln zł osiągniętych rok wcześniej. Wartość kapitałów własnych (aktywów netto) wzrosła przez 12 miesięcy o 100 mln zł i na koniec czerwca br. wyniosła 417,3 mln zł.

Advertisement

Victoria Dom przewiduje najlepszy okres w historii spółki

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętych wyników. To efekt naszej konsekwentnej pracy przez ostanie lata. Systematyczna poprawa wyników jest rezultatem rozszerzenia oferty w kilku dodatkowych dzielnicach, wejściem na nowe rynki i dynamicznej sprzedaży nowych projektów. Planujemy dalszy wzrost skali swojej działalności wykorzystując posiadany i zabezpieczony umowami przedwstępnymi bank ziemi. Podtrzymujemy jednocześnie nasze prognozy osiągnięcia w tym roku przychodów na rekordowym poziomie około 1 mld zł. I będziemy chcieli utrzymać go w kolejnych latach — opowiada Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom.

Do tego w pierwszym półroczu 2023 roku Grupa ukończyła realizację 5 inwestycji. To Viva Piast 2 w Krakowie oraz Ursus Factory 6 i Miasteczko Nova Ochota 5, 7 i 10 w Warszawie. Natomiast na koniec czerwca br. była w trakcie realizacji 15 etapów projektów na łącznie 2 123 lokali. Deweloper większość projektów realizował w Warszawie. Tylko jeden z nich w Krakowie. Ze 1 252 lokali w realizacji z terminem ukończenia w 2023 roku, na koniec pierwszego półrocza br. spółka zakontraktowała 1 080 lokali (86%). Szacowane przychody ze sprzedaży tych lokali to 605,5 mln zł. 

— Obecna sytuacja na rynku nastraja nas dużym optymizmem. Zakładamy, że będzie to jeden z najlepszych sprzedażowo okresów w historii Victoria Dom. Notowany wysoki wzrost sprzedaży mieszkań napędza rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który na preferencyjnych warunkach umożliwia zakup pierwszego mieszkania. Program odmroził silny popyt młodych klientów, których dotychczas nie było stać na sfinansowanie zakupu mieszkania — ocenia Waldemar Wasiluk.

Advertisement

Rusza sprzedaż Nova Viva Garden 4 w Warszawie 

Nova Viva Garden 4. To czwarty etap osiedla położonego na warszawskiej Białołęce

Natomiasto obecnie do oferty dewelopera dołączyła Nova Viva Garden 4. To czwarty etap osiedla położonego przy ulicy Pawła Włodkowica na warszawskiej Białołęce. W czterokondygnacyjnej inwestycji powstaną 72 mieszkania z balkonami, ogródkami lub tarasami. Oferta obejmuje lokale od 1- do 4-pokojów o powierzchniach od 26 do 81 mkw. Ceny zaczynają się od 320 tys. zł za lokal.

– W ofercie Nova Viva Garden 4 proponujemy lokale, których ceny zaczynają się już od 10,1 tys. zł za m2To atrakcyjna propozycja dla tych, którzy planują kupić większe mieszkanie. Z najnowszych danych wynika, że średnia cena mieszkania w Warszawie zbliża się do 15 tys. za mkw. Lokalizacja i cena mieszkania to stałe atuty naszych inwestycji. Ta strategia nie zawodzi. Zainteresowanie naszymi mieszkaniami rośnie — mówi Ewa Rathe-Głowacka, dyrektorka marketingu Victoria Dom.

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze