Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Ależ miesiąc 7R. Nowy udziałowiec zainwestuje 200 mln euro

Published

on

Pozyskanie strategicznego udziałowca. 200 mln euro nowego kapitału. Uruchomienie eksperckiego „Green Team”. I nowy najemca. Wiele się dzieje u dewelopera 7R.

7R, deweloper specjalizujący się w budowie magazynów, zawarł strategiczne partnerstwo z Nrep, w ramach którego Nrep nabył większościowy pakiet udziałów w 7R.

Partnerstwo oznacza, że Nrep (poprzez Nordic Strategies Fund V) stanie się większościowym udziałowcem spółki. Inwestując około 200 milionów euro nowego kapitału w spółkę będzie wspierał dalszy rozwój 7R, koncentrując się na Polsce. Dostrzega on również dodatkowe możliwości inwestycyjne w Czechach. Natomiast 7R skupi się na zrównoważonym rozwoju poprzez budowę zaawansowanych technologicznie magazynów, które spełniają najwyższe standardy jakościowe.

Advertisement

Deweloper 7R ze strategicznym udziałowcem. Zainwestuje on ok. 200 milionów euro

— Pozyskanie Nrep jako strategicznego udziałowca jest niezwykle ważnym krokiem dla 7R. Inwestycja kapitałowa to szansa na kontynuację działań w duchu zrównoważonego rozwoju, zdobywanie nowych rynków i możliwość budowania długoterminowych relacji z najemcami. Pozostając właścicielem niektórych aktywów, wzmocnimy relacje z naszymi najemcami. Ta wyjątkowa oferta wyróżni 7R spośród innych graczy na runku i przyniesie wymierne korzyści naszym klientom. Nowa perspektywa pozwoli nam utrzymać pozycję lidera zrównoważonego rozwoju — komentuje Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R.

Nrep jest uznawany za lidera zrównoważonego rozwoju. Firma zainwestowała w 7R wraz z funduszem NSF V. Fundusze, który po zebraniu kapitału w wysokości 3,65 mld EUR, jest jak dotąd największym europejskim funduszem nieruchomościowym typu value-added.

— 7R to firma o solidnych fundamentach, silnej pozycji na rynku i priorytetach, które są zbieżne z wartościami Nrep, szczególnie w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inwestycja stanowi wyjątkową okazję do zastosowania naszej strategii dekarbonizacji na dużym portfelu nieruchomości i tym samym skalowania naszych wysiłków na rzecz obniżenia emisji CO2. Współpraca pozwoli także na uzyskanie dostępu do znaczącego obszaru rynku, na którym popyt przewyższa podaż. Cieszymy się na współpracę z zespołem 7R, aby wspólnie wykorzystać tę szansę — zapowiada Rune Kock, CEO Nrep.

Advertisement

Ofix.pl w 7R Park Poznań West wynajął 5,5 tys mkw.

Natomiast w Poznaniu spółka podpisała umowę z firmą Ofix Lewandowski. To lider w zakresie kompleksowego zaopatrzenia firm m.in. w artykuły biurowe, spożywcze, chemiczne, bhp. Firma wynajęła blisko 5,5 tys. mkw. powierzchni w 7R Park Poznań West.

— W związku z systematycznym rozwojem naszego biznesu poszukiwaliśmy obiektu klasy A, w dogodnej lokalizacji, blisko Poznania. 7R Park Poznań West w 100% spełnia te wymagania. Cieszymy się, że współpracujemy z partnerem biznesowym oferującym wysokiej jakości magazyny. Stawiającego jednocześnie na relacje i wysoki poziom obsługi klienta — opowiada Dominik Lewandowski, właściciel firmy Ofix Lewandowski.

7R powołał zespół do wybudowania zeroemisyjnego magazynu

Deweloper powołał „Green Team”. Grupa kilkunastu ekspertów z różnych dziedzin zajmie się opracowywaniem i wdrażaniem ekologicznych rozwiązań. Natomiast jej celem jest wybudowanie zeroemisyjnego magazynu.   

Advertisement

Na czele „Green Team” stanął Piotr Miodek, Head of Construction & Engineering i Head of Sustainability w 7R. To doświadczony menedżer związany z branżą logistyczną od ponad 12 lat.

Skład nowego zespołu to kilkunastu ekspertów w swoich dziedzinach. Posiadają pasje związane z ekologią. Są wśród nich m.in. hodowca pszczół, budowniczy maszyny parowo-gazowej, ekspert z 40-letnim doświadczeniem w budownictwie, chemiczka z wykształcenia, weganka. Dlatego też Eksperci podzieleni zostali na grupy robocze, które analizują i wyznaczają nowe kierunki rozwoju. Między innymi w takich obszarach, jak: BREEAM, Europejski Zielony Ład, taksonomia, wykorzystanie wodoru oraz specyfikacja magazynu zeroemisyjnego uwzględniająca ślad węglowy wbudowany i operacyjny.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze