jak mądrze kupić mieszkanie
Jak zarezerwować mieszkanie i nie stracić wpłaconej kwoty?
Jeśli wybierzesz mieszkanie u dewelopera, zapewne jego doradca przedłoży ci do podpisu umowę rezerwacyjną. Tę umowę podpisuje się w celu zablokowania wybranego mieszkania na określony termin. Deweloper w tym czasie nie oferuje tego lokalu innym klientom. Natomiast ty masz czas, aby upewnić się czy dokonałaś właściwego wyboru i na załatwienie kredytu.
Po co mi umowa rezerwacyjna?
Oczyma wyobraźni widzisz już siebie w mieszkaniu, które ci się najbardziej spodobało. Na dodatek to ostatnie mieszkanie w budynku o pasującym ci układzie, okna idealnie wychodzą na południe, a w sypialni będziesz mogła wyodrębnić garderobę… ale właśnie okazało się, że ktoś działał szybciej i sprzątnął ci je sprzed nosa. Umowa rezerwacyjna jest głównie po to, aby uniknąć takich sytuacji.
Podpisując umowę rezerwacyjną masz czas na upewnienie się czy dobrze wybrałaś, zanim podpiszesz umowę deweloperską u notariusza. Jest ona także podstawą do złożenia wniosków kredytowych na zakup mieszkania. Tymczasem deweloperowi pozwala się upewnić, że jesteś faktycznie zainteresowana wybranym lokalem i w przyszłości podpiszesz umowę deweloperską.
Ile muszę wpłacić podczas rezerwacji?
W umowie rezerwacyjnej deweloperzy wpisują konieczność zapłaty określonej kwoty. Jeśli jej nie wpłacisz, rezerwacja straci ważność. Zazwyczaj jest to od 1 do kilku procent wartości mieszkania. Samo nazewnictwo jest różnie określane- jako opłata rezerwacyjna, zaliczka lub zadatek.
Jedynie zadatek jest opisany w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nim, jeśli jedna ze stron nie wykona umowy, druga strona może zadatek zachować. Zatem jeśli po podpisaniu umowy rezerwacyjnej rozmyślisz się z zakupu mieszkania, wpłacony zadatek przepadnie. Jeśli jesteś jednak stroną, która zadatek dała, w przypadku niewykonania umowy możesz żądać sumy dwukrotnie wyższej (np. jeśli z winy dewelopera nie będziesz mogła kupić wybranego lokalu). Te regulacje obowiązują pod warunkiem, że w umowie rezerwacyjnej nie zdecydujecie inaczej.
Na co zatem zwrócić uwagę?
Obecnie prawo nie reguluje zapisów umowy rezerwacyjnej. Zatem deweloperzy dowolnie kształtują jej zapisy. Tak czy inaczej, musisz liczyć się z tym, że w przypadku kiedy nie będziesz chciała kupić zarezerwowanego mieszkania, deweloper zazwyczaj nie odda ci wpłaconej kwoty. Jest to uzasadnione, bowiem przez dłuższy czas „trzymał” je dla ciebie i wyłączył z oferty sprzedażowej.
W związku z powyższym, jeśli rezerwujesz mieszkanie, zwróć uwagę na to czy:
- wpłacona opłata zostanie zaliczona na poczet mieszkania,
- deweloper zwróci ci wpłaconą kwotę, jeśli nie będziesz mogła kupić mieszkania z ważnego powodu, np. nie uzyskasz kredytu albo uzyskasz niższą zdolność kredytową niż potrzebujesz na wybrane mieszkanie,
- deweloper zwrócił kwotę jeśli nie będziesz mogła kupić mieszkania z jego winy, np. sprzeda ten lokal innemu klientowi albo cofnięto mu Pozwolenie na budowę.
Pamiętaj, że obecnie prawo nie reguluje tego rodzaju umowy. Zatem czytaj uważnie jej postanowienia. W razie uwag, negocjuj zapisy.
jak mądrze kupić mieszkanie
Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty
O co chodzi w szumnym programie Bezpieczny kredyt 2%? Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać? I kiedy można do niego przystąpić? Wyjaśniamy poniżej podstawowe założenia.
Projekt Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie nowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2023.
Według założeń, jeśli skorzystasz z kredytu hipotecznego w ramach programu, będziesz spłacać kredyt przy pomocy rat malejących i przy czasowo stałym oprocentowaniu kredytu. Zapis w ustawie głosi, że „Stopa oprocentowania bezpiecznego kredytu 2% jest ustalana na okres 60 miesięcy i stała w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty tego kredytu”. Co to oznacza?
Zasady programu Bezpieczny kredyt 2%
Na ratę kredytu składa się część kapitałowa (spłata kwoty pożyczonej od banku) i odsetkowa (potocznie mówiąc, zapłata dla banku). Część kapitałowa ma być stała przez cały okres kredytowania. Natomiast część odsetkowa będzie na stałym poziomie przez pierwsze 5 lat.
Reasumując, państwo gwarantuje dopłaty do kredytu przez okres 10 lat, ale…
W ciągu pierwszych 5 lat dopłata pokryje różnicę między aktualną stopą procentową (ok. 7%), a 2%, które będziesz płacić jako kredytobiorca. Po 5 latach wysokość dopłat zostanie obliczona ponownie w zależności od stopy procentowej, która będzie obowiązywała. Oprocentowanie 2% obowiązuje przez okres 5 lat. Natomiast później może się zmienić. Po upływie pierwszych 5 lat, nadal będziesz mieć stałe oprocentowanie, ale na chwilę obecną niewiadomą jest stawka bazowa ( inaczej stawka referencyjna, która jest podstawą oprocentowania kredytów).
Musisz jednak pamiętać, że 2% nie stanowi całego oprocentowania kredytu. To tylko część kwoty. Do tej kwoty dolicz jeszcze marżę banku oraz inne należne opłaty, np. prowizję czy ubezpieczenie. W związku z tym, eksperci już mówią otwarcie, że przyjęta przez rząd nazwa jest myląca dla kredytobiorcy. A to dlatego, że finalnie kredyt będzie wynosił więcej niż 2%.
Bezpieczny kredyt. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z programu
Ustawa określa, że z programu Bezpieczny kredyt 2% może skorzystać:
- osoba, która nie ukończyła 45. roku życia,
- singiel, małżeństwo lub para w związku nieformalnym, która wychowuje co najmniej 1 dziecko,
- osoba, która planuje zakup lub budowę swojego pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu,
- oraz posiada zdolność kredytową na kwotę kredytu, który chce wziąć.
Jeśli chodzi o małżeństwo/ parę, warunek związany z wiekiem musi spełniać przynajmniej jedna osoba. Natomiast warunek pierwszego mieszkania muszą już spełniać oboje.
Jaki kredyt można wziąć w ramach programu?
- dla jednej osoby maksymalna wysokość kredytu wynosi 500 tys. zł.,
- dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł.,
- z kredytu można skorzystać kupując mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego,
- nie ma określonego limitu ceny za 1 mkw. mieszkania.,
- program wymaga wkładu własnego o wysokości ustalonej przez bank. Zgodnie z założeniami programu, wkład nie może być wyższy niż 200 tysięcy złotych.
Podsumowując, pomoc rządowa będzie wynosić 10 lat. W tym czasie, państwo dopłaca do różnicy między oprocentowaniem rynkowym a 2%. Ustawa określi maksymalne dopłaty. Po 10 latach spłaty kredytu oprocentowanie wróci do poziomu określonego przepisami umowy, którą zawrzesz z bankiem. W związku z tym, zanim z radością podpiszesz umowę licząc na bezpieczeństwo kredytu 2%, wcześniej zweryfikuj jakie będziesz mieć prognozowane raty kredytu po upływie 10 lat.
Planujesz kupić pierwsze, wymarzone mieszkanie? Nie daj się zaskoczyć. Sprawdź nasze porady z serii Jak mądrze kupić mieszkanie.
jak mądrze kupić mieszkanie
Wybór mieszkania. Jakich błędów powinnaś unikać
Niedoświetlony salon, zbyt mały aneks kuchenny lub balkon wychodzący na okna sąsiada… To tylko kilka z licznych wad, na które skarżą się ci, którzy je zdecydowali się na kupno nowego mieszkania. I żałują, że nie sprawdzili lepiej przed zakupem. Szukasz nowego mieszkania? Wybierasz mieszkanie na podstawie rzutu, bo inwestycja jest jeszcze w trakcie budowy? Podpowiem ci, na co zwrócić uwagę.
Na co ma być miejsce w przedpokoju?
Wyobraź sobie, że wchodzisz w zimie do mieszkania w ośnieżonych butach i kurtce i nie masz ich gdzie zostawić. No właśnie… dość częstym problemem jest zbyt wąski przedpokój. Zwróć uwagę na szerokość przedpokoju przy wejściu, czy będzie tam wnęka na szafę lub wieszak, na którym możesz zostawić odzież.
Salon i strony świata są ważne przy kupnie mieszkania
Widziałam kiedyś na Instagramie stories Jessiki Mercedes, na którym opowiadała, że nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ważne jest usytuowanie mieszkania względem stron świata. Nikt jej o tym nie powiedział, dlatego błędnie nie zwróciła uwagi na ten aspekt kupując swój pierwszy lokal. Doskwierały jej okna wychodzące na północ, bo mieszkanie było ciemne i zimne. Chcesz mieszkanie doświetlone i ogrzane słońcem? Wybierz te, które posiada salon od strony południa/ zachodu. To ważne, bo tu spędzamy z reguły największą część dnia. W przypadku ekspozycji zachodniej, będziesz się cieszyć słońcem po powrocie z pracy. Sypialnia może mieć okna wychodzące na wschód- poranne światło sprzyja wstawaniu.
Kuchnia w nowym mieszkaniu. Sprawdź wymiary
Obecnie na nowych osiedlach przeważają aneksy kuchenne połączone z salonem. Chcesz oddzielną kuchnię? Sprawdź czy w mieszkaniu będzie możliwość wstawienia ścianek oddzielających. Lubisz gotować? Sprawdź wymiary aneksu. Zwłaszcza jeśli wybierasz lokal na podstawie rzutu. Niektóre z nich są tak niewielkich rozmiarów, że niezwykle ciężko jest je zabudować, a nawet móc swobodnie gotować przy otwartej kuchni. Przyjmuje się, że optymalny blat kuchenny powinien mieć od 4 m długości.
Zobacz inne porady przy zakupie mieszkania w naszych artykułach
Słupy, filary i zbyt duże skosy mogę być uciążliwe
Takie dodatkowe „ozdobniki” są mało widoczne na rzucie mieszkania, a potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Doradca dewelopera raczej ci o nich nie wspomni, bo wie, że mogą być uciążliwe w późniejszym wykończeniu i użytkowaniu lokalu.
Kupno nowego mieszkania. Balkon to miejsce do życia
Świetnie by było, gdyby poza czymś do siedzenia, zmieścił również suszarkę na pranie w sezonie letnim. Lubisz prywatność? Balkon wychodzący na okna sąsiada lub stykający się z innym, narożnym balkonem może nie spełniać takiej funkcji, jaką byś chciała. Ja miałam kiedyś balkon na I p. zaraz przy chodniku i bardzo przeszkadzało mi, kiedy wszyscy zaglądali, co czytam lub jem na zewnątrz.
Na którym piętrze wybrać mieszkanie?
Niezależnie od twoich preferencji, powinnaś mieć świadomość, że mieszkania parterowe bywają, choć nie muszą być chłodniejsze. Zawsze istnieje większe ryzyko włamania, nie zostawisz otwartych okien kiedy wychodzisz, możesz mieć mniej prywatności i musisz dbać o ogródek – choć sam ogród jest atutem. Z kolei lokale na najwyższych piętrach mogą bardziej się nagrzewać, za to nikt nie będzie hałasował ci nad głową.
jak mądrze kupić mieszkanie
Kupiłaś mieszkanie na kredyt? Sprawdź, jak odzyskać część pieniędzy
Planujesz kupić mieszkanie na kredyt? Podpisałaś już umowę kredytową, ale wciąż czekasz na wpis do hipoteki? Od września możesz odzyskać pieniądze pobrane przez bank za dodatkowe ubezpieczenie pomostowe. Możesz sporo zaoszczędzić.
Jeśli zdecydowałaś się kupić mieszkanie, bank udzielający ci kredytu będzie chciał zabezpieczyć się na wypadek twojej niewypłacalności. Dla banku odpowiednim zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej. Zanim jednak sąd dokona wpisu, banki wymagają dodatkowej opłaty, tzw. ubezpieczenia pomostowego. Ta opłata jest obowiązkowa i ma charakter ubezpieczenia ryzyka kredytowego.
Mieszkanie na kredyt. Ubezpieczenie pomostowe, to dodatkowy koszt kredytu
Wprawdzie, konieczność opłacania ubezpieczenia pomostowego jest czasowa, ale może generować spore koszty – nawet kilkaset złotych miesięcznie. Co znaczy, że kredyt będzie cię kosztował nawet o kilka tysięcy złotych więcej. Dlatego, że w zależności od miasta, na wpis trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie musisz opłacać bankowi dodatkowe ubezpieczenie pomostowe do czasu uzyskania wspomnianego wpisu. Od września br. możesz odzyskać wpłaconą kwotę.
Kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby bank zwrócił ci kwotę za ubezpieczenie
Do 17 września 2022 r. kwota za ubezpieczenie pomostowe, którą bank pobierał klientom kredytowym co miesiąc aż do uzyskania wpisu do hipoteki, była bezzwrotna. W zeszłym miesiącu, nastąpiła nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym. Aktualnie bank będzie musiał zwrócić ci pobraną sumę za czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.
Zgodnie z ustawą, kwotę ubezpieczenia pomostowego po dokonaniu wpisu do KW bank musi:
- zwrócić kredytobiorcy,
- zaliczyć na poczet spłaty kredytu.
Kredyt mieszkaniowy. Kogo obejmują przepisy zwrotu pieniędzy?
Przepisy znowelizowanej ustawy dotyczą osób, które:
- podpisały umowę o kredyt hipoteczny po dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, tj. od 17 września 2022 r.
- podpisały umowę o kredyt hipoteczny przed 17 września 2022 r., ale do tego momentu nie uzyskały jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Jak odzyskać kwotę za ubezpieczenie pomostowe?
Zwrot kwoty pobranej przez bank jako ubezpieczenie, możesz otrzymać po uzyskaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Jeśli planujesz podpisać umowę kredytową lub podpisałaś ją po 17 września, zasady zwrotu opłaty za ubezpieczenie pomostowe będą zawarte w umowie.
Jeśli zdecydowałaś się na kredyt hipoteczny wcześniej, bank musi zwrócić ci kwotę ubezpieczenia pomostowego w ciągu 60 dni od dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Ewentualnie w tym czasie bank powinien zaliczyć tę sumę na poczet spłaty kredytu.
Bank powinien zrobić to z automatu. Jeśli nie otrzymasz wpłaconej kwoty w podanym terminie, wyślij do banku wniosek o zwrot pobranych środków. Dodatkowo załącz odpis z księgi wieczystej potwierdzający umieszczenie w niej informacji o wpisaniu hipoteki.
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Szanajca odchodzi. Oto nowy prezes dewelopera Dom Development
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE5 miesięcy ago
120-metrowa wieża nad morzem. ALLCON buduje SKYCITY Gdynia
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Dom Development z Fundacją Nasz Dom i umową na 3,2 mln zł
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE5 miesięcy ago
Eiffage buduje w Warszawie dla LifeSpot
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Archicom kończy Olimpia Port. I zaprasza na imprezę 25 sierpnia
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Lindberg: Rozszerzyliśmy działalność o prywatne akademiki
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Czekasz na Kredyt na start? Wynajmij, a potem kup mieszkanie
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE5 miesięcy ago
Katowice. Powstaną dwa 17-piętrowe budynki
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE6 miesięcy ago
Nowe apartamenty inwestycyjne na Półwyspie Helskim
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Robyg buduje w Gdańsku. Powstanie inwestycja Kobieli 4
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE4 miesiące ago
Robyg debiutuje w Gdyni. Startuje sprzedaż inwestycji WENDY
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Karimpol otrzymał 50 mln euro na Skyliner II w Warszawie
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Fabryka i magazyn. Sika z największą inwestycją w Polsce
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Ewa Andrzejewska dyrektorką w PINK. Celem jest rozwój
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE5 miesięcy ago
BPI Real Estate zakończyło budowę inwestycji Panoramiqa
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Kostjan została Head of Leasing w 7R. A spółka rusza w Gliwicach
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Od FSO do inwestycji F.S.O Park. Wystawa dewelopera OKAM
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
BPI Real Estate oddaje Bernardovo. Powalczy o BREEAM (wideo)
-
NIERUCHOMOŚCI INWESTYCJE3 miesiące ago
Euro Styl wprowadza do sprzedaży kolejny etap inwestycji DOKI
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Kusznierewicz organizuje barbeque w apartamencie Sol Marina
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
AFI Home oddaje 311 mieszkań w Krakowie, jako PRS
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
NDI. 105 milionów w 500 dni
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE4 miesiące ago
Hillwood & LCube Wrocław East gotowe. 50 proc. już wynajęte
-
NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE3 miesiące ago
Grupa Arche. Grochowski: 5 milionów zł na pomoc powodzianom