Connect with us

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Vastint wynajął ponad 13 tys. mkw. w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu

Published

on

Business Garden Warszawa, fot. Vastint

Trzy kompleksy Business Garden mają nowych najemców. Dodatkowo spółki już obecne w parkach biznesowych, powiększyły swoje biura. W 2023 rok Vastint wchodzi w bardzo dobrych nastrojach.

Business Garden funkcjonują w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Kompleksy oferują rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów. Do tego szereg udogodnień dla pracowników, m.in. kantyny, fitness kluby, placówki medyczne, czy bankowe. Natomiast zabudowę campusów dopełniają ogrody z infrastrukturą sportową. Wszystkie trzy parki biznesowe spółki Vastint posiadają certyfikat LEED Platinum.

— Kompleksy Business Garden funkcjonują na polskim rynku od szeregu lat. Oferują doskonałe warunki pracy i rozwoju dla firm z różnych sektorów gospodarki. Wśród naszych najemców są instytucje finansowe, firmy farmaceutyczne, liderzy usług biznesowych i IT, podmioty świadczące usługi logistyczne, czy nawet laboratoria. Cieszymy się, że zainteresowanie tym produktem nie słabnie. Dowodem są wspomniane umowy najmu i ekspansje oraz toczące się negocjacje z obecnymi klientami zainteresowanymi przedłużeniem najmu w naszych kompleksach — opowiada Peter Chatfield, Commercial Manager Vastint Poland.

Advertisement

W Business Garden Poznań pojawiły się nowe firmy

Do grona najemców Business Garden Poznań dołączyły firmy Deloitte Advisory, G.EN. Gaz Energia, Strategor i Paypro SA. Spółki wynajęły łącznie 2720 mkw.

Business Garden Poznań, fot. Vastint

— Ten nowoczesny kompleks biurowy tworzy dziewięć budynków biurowych klasy A. Łączna powierzchnia najmu wynosi 88 000 mkw. zlokalizowanych na 6-hektarowej działce w obrębie ulic Marcelińskiej, Bułgarskiej i Łubieńskiej. Bliskość lotniska ułatwia podróżowanie klientom biznesowym. Natomiast bezpośrednie sąsiedztwo przystanków autobusowych i zmodernizowanego układu drogowego nowo utworzonych ulic Kolorowej i Pastelowej gwarantuje pracownikom łatwy dostęp do nieruchomości — opisuje swoją inwestycję w Poznaniu spółka Vastint.

Business Garden Poznań usytuowany jest pomiędzy ulicą Bułgarską a Marcelińską. Dlatego lokalizacja na trasie z centrum miasta do lotniska gwarantuje dogodny dojazd samochodem i środkami komunikacji miejskiej.

Business Garden Wrocław z nowymi najemcami

Nowymi najemcami Business Garden Wrocław zostały spółki: VSB Energie Odnawialne Polska, SmartBear Software, IDOM i Jabil Poland. Wynajęły w sumie ponad 4200 mkw. powierzchni biurowej. Natomiast dwóch obecnych najemców tego kompleksu, firmy Gates Business Services Europe oraz iTechArt, powiększyły swoje dotychczasowe biura. I to o dodatkowe 2400 mkw.

Advertisement
Business Garden Wrocław, fot. Vastint

— Kompleks tworzy dziewięć budynków biurowo-usługowych o łącznej powierzchni 117 000 mkw. rozlokowanych na działce o powierzchni 7 ha. Zabudowę kampusu otacza duży ogród dostępny dla pracowników i mieszkańców miasta. W stworzonych na terenie ogrodu strefach relaksu najemcy mogą odpoczywać i uprawiać aktywności sportowe na świeżym powietrzu — informuje deweloper.

Business Garden Wrocław zlokalizowany jest w obrębie dzielnicy Fabryczna w otoczeniu ulic Legnickiej, Dąbrówki i Jaworskiej. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowo-rozrywkowego Magnolia i stacji kolejowej Mikołajów.

Vastint wynajął ponad 4000 mkw. w Business Garden Warszawa

Również Business Garden Warszawa pozyskał nowych najemców. Dlatego pojawią się w nim Astellas Pharma, Stadler Polska, TLScontact oraz United Imaging Healthcare Poland. Dzięki umowom ekspansji podpisanymi z aktualnymi klientami w warszawskim kompleksie wynajęto w sumie 4074 mkw. powierzchni biurowej.

usiness Garden Warszawa, fot. Vastint

— Business Garden tworzy zespół siedmiu sześciopiętrowych obiektów biurowych zajmujących wraz z otaczającym ogrodem powierzchnię siedmiu hektarów. Nietuzinkowa architektura budynków nadaje unikalny charakter i tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Niewątpliwie, największym wyróżnikiem kompleksu jest doskonale utrzymany ogród z oczkami wodnymi, będący miejscem relaksu i spotkań pracowników — zachwala inwestycję Vastint.

Projekt położony jest przy jednej z głównych arterii miasta, ulicy Żwirki i Wigury, w Warszawie. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie Business Garden przebiega linia szybkiej kolei miejskiej (SKM), łącząca międzynarodowe lotnisko, centrum miasta i przedmieścia Warszawy. Natomiast obok kompleksu zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej, a położenie w zielonym pasie miasta pozwala na łatwy dojazd rowerem.

Advertisement

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Otwock. Prawie 35 mln zł dofinansowania na mieszkania

Published

on

By

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas przekazania rządowego dofinansowania władzom Otwocka, fot. gov.pl

Rządowe dofinansowanie, w wysokości 34,6 mln zł, przekazał władzom miasta Otwock minister Waldemar Buda. Środki zostaną przeznaczone na realizację budynku wielorodzinnego. Przy ul. Sikorskiego powstanie 90 mieszkań komunalnych.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań. Wprowadzane przez rządzących programy mieszkaniowe nie sprawdzają się tak, jak zakładali na początku. — Mieszkanie plus nie spełniło naszych oczekiwań — powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w maju.

Jednak mimo tego, zdaniem premiera, rekordowa liczba oddanych do użytku mieszkań w 2022 r. to częściowa zasługa rządu. Według Morawieckiego, rząd zmieniając przepisy i usprawniając cały proces administracyjny przyczynił się do tego wyniku.

Advertisement

W tamtym czasie, strategię rządu w kwestii zaopatrzenia Polaków w lokale do zamieszkania także krytycznie ocenił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

—Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (…) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus — powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce”.

Mieszkania komunalne w Otwocku

We wtorek, Waldemar Buda, przekazał rządowe dofinansowanie dla miasta Otwock na budowę mieszkań komunalnych. Miasto otrzyma 34,6 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybudowanie 90 lokali „o dobrym standardzie i niskim czynszu”. Wartość całej inwestycji oszacowano na 40,8 mln zł. To oznacza, że dotacja z budżetu państwa wynosi ok. 85% kwoty.

Advertisement

Interesujesz się rządowymi programami mieszkaniowymi? Zobacz także tekst Bezpieczny Kredyt 2%. Jak skorzystać z dopłaty?

Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln zł

Published

on

Inwestycja Metro Art zlokalizowana na warszawskiej Pradze, fot. Victoria Dom

Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Spółka koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim. Planuje także wejść na rynek trójmiejski.

Victoria Dom systematycznie uruchamia nowe inwestycje i kolejne etapy osiedli. Deweloper realizuje projekty mieszkaniowe na terenie aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Ponadto, spółka rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.

Spółka zakończyła właśnie kolejną emisję obligacji korporacyjnych. Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje wprowadzono do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowano w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł. 67 inwestorom przydzielono obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Natomiast serię Y2 o wartości 70 mln zł objęło 47 inwestorów. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy oraz częściowo zrefinansują poprzednie obligacje. 

Advertisement

Wiceprezes Victoria Dom: Jesteśmy wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali

— Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy wykorzystamy na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku — przekazał Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

I dodał:

— Jesteśmy bardzo wdzięczni inwestorom, którzy nam zaufali i wsparli nas w dalszym rozwoju działalności na rynku warszawskim i krakowskim. W planach mamy także uruchomienie w najbliższym okresie pierwszego projektu na rynku trójmiejskim.

Advertisement
Continue Reading

NIERUCHOMOŚCI INFORMACJE

1,4%. O tyle wzrosła liczba mieszkań w Polsce w 2022 r.

Published

on

By

GUS przedstawił dane na temat gospodarki mieszkaniowej w Polsce w 2022 r., fot. Marek Minor/ Unsplash

Jak wynika z ostatnich danych GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 r., zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15,6 mln mieszkań. W porównaniu z 2021 rokiem przybyło 215,7 tys. mieszkań. To oznacza wzrost liczby mieszkań o 1,4% r/r.

Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach – to 10,6 mln lokali o powierzchni 684,3 mln mkw. Natomiast na terenach wiejskich znajdowało się ponad 5 mln mieszkań o powierzchni 488,6 mln mkw. Według podsumowania Urzędu, w miastach liczba mieszkań wzrosła o 148,2 tys. (o 1,4%), a na terenach wiejskich o 67,5 tys. (również o 1,4%).

Minimalna poprawa warunków mieszkaniowych

Według danych GUS, w 2022 r. warunki mieszkaniowe Polaków uległy poprawie. Jednak są to naprawdę nieznaczne zmiany. Średnia wielkość mieszkania wynosiła 75,3 mkw. Co oznacza wzrost zaledwie o 0,2 mkw. w porównaniu z 2021 rokiem.

Advertisement

Natomiast przeciętna powierzchnia użytkowa w 2022 r., przypadająca na 1 osobę, zwiększyła się o 0,7 mkw. i wyniosła 31,1 mkw.

Nadal istnieją domostwa bez toalety

Niestety wciąż istnieją różnice pomiędzy miastem a wsią w kwestii wyposażenia mieszkań w podstawowe instalacje sanitarne. Jak informuje urzędowy raport, w 2022 r. w wodociąg wyposażonych było 97,7% mieszkań. Co ciekawe, w ustęp jedynie 95,2% lokali, a w łazienkę 93,8%.

Warunki mieszkaniowe Polaków w 2022 r., grafika Główny Urząd Statystyczny

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe

— W Polsce, grunty niezabudowane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe będące w
zasobie gmin obejmowały 27,4 tys. ha. Na koniec 2022 r., 58,6% tego rodzaju gruntów
występowało miastach, z czego 64,3% przeznaczonych było pod budownictwo jednorodzinne — czytamy w raporcie GUS.

W zeszłym roku, gminy przekazały inwestorom 908,7 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Co ciekawe, 79,7% z nich to były grunty przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Ze wszystkich terenów, które gminy przekazały pod budownictwo mieszkaniowe, 57,2% z nich to działki zlokalizowane w miastach.

Advertisement

*Źródło danych GUS, raport Gospodarka mieszkaniowa w 2022 r.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

na skróty

Advertisement
Advertisement
Advertisement

najpopularniejsze